Niestabilne sektory na dysku hdd

Proszę Moderatora o przeniesienie do odpowiedniego działu bo nie jestem pewien że to ten właściwy.

Chciałem sprawdzić czy dysk jest sprawny bo używam go już jakiś czas więc by nie było potem problemów. Poniżej załączam zdjęcia z 3 programów.



2021-03-05_14h19_04
2021-03-05_14h22_32

Czytałem również tą stronę:
https://komputerowapasja.pl/sprawdzanie-kondycji-dysku
Błędy jakie mam to:
05 / 005 – Reallocated Sector Count – Informuje nas o tym czy dysk skorzystał z zapasowego magazynu bloków. Cyfra większa niż 0 nie świadczy dobrze i informuje o problemach z dyskiem.
C5 / 197 – Current Pending Sector Count – Liczba sektorów oznaczonych jako niestabilne i czekających na operację remapowania.
Dostęp do dysku i danych mam bez zakłóceń obecnie ratuję dane.
Dodam, że dysk mi nie upadł, nie spadł, po prostu jest przykręcony do saneczek i siedzi sobie w komputerze który stoi w miejscu żadnych wstrząsów itp.

Czy dysk jest do uratowania?
Proszę o porady i pomoc.
Jeśli dysk można uratować to proszę o pomoc w przeprowadzeniu operacji remapowania lub jakiś tutorial.

Jest ok, ale sprawdzaj co jakiś czas czy te niestabilne nie zmieniają się w relokowane.

Pocolog dziękuję za odpowiedź.
Rozumiem, nie ma co panikować póki co prawda?
Skopiuję tylko najważniejsze dane.

Ten dysk służy mi też jako dysk do gier mam tu steam i epic games launcher.
Czy to ma jakieś znaczenie na zużycie dysku?

“czy te niestabilne nie zmieniają się w relokowane”
Proszę o informacje jak to sprawdzić (jakim programem i gdzie kliknąć)

Jeżeli cierpisz na “lagi”, to zrób benchmark prędkości jeszcze, bo sprawny, a z pełna prędkością, to dwie różne sprawy. :wink:

marcin20000 dziękuję za odpowiedź.
Tak miałem laga w grze na steamie.
Nie jestem pewien ale chyba gra się trochę dłużej ładuje
(nie mam jak zweryfikować bo przecież wcześniej nie sprawdzałem stoperem ile gra się ładuje)
Zrobiłem benchmark
2021-03-05_15h07_23

Tak abstrachując. HDD To tylko na kopie/dane. Używanie tego jako dysk systemowy w dzisiejszych czasach to lekki masochizm.
SSD na kablu jest już starocią,

Prędkośći i wykres na dysk HDD są bardzo dobre, choć SSD to ustepuje mocno i w niektórych sieciówkach może być lag. :wink:

Bez przesady, fajny dysk z dobrymi prędkościami. Swoją drogą przy dysku 3TB, gdy jest 2,2TB do użytku to normalne?

Wiem o tym, że pojemność dysku podają w systemie dziesiętnym a rzeczywisty rozmiar jest w dwójkowym.


Mam dostępne 2,72 TB w programie pokazuje inaczej nie wiem o co chodzi.
Może ten program ma problem z dyskami powyżej 2 TB?
Temat będzie czekał za ok. tydzień lub 2 dam znać czy coś się zmieniło z tymi niestabilnymi sektorami.

Chyba żyjesz w innym wieku niż ja. Prędkości?
Zrzut%20ekranu%20(51)
Jest taki marcin na na forum i namawia do nowego. I chyba ma rację.

Ten 13 letni darmowy HD Tune 2.55 może mieć bugi, może twórca nie przewidział, że będą tak wielkie dyski do użytku domowego.

1 polubienie

To też, Weź nowsze narzędzia.

2021-03-05_16h40_02

To teraz widzisz o czym ta rozmowa. 156 do 3500 ma się nijak.

Te wartości 279 i 321 tys to jakiś błąd pomiaru?

Nie, czemu? To ilość operacji wejścia i wyjścia na sekundę, nie ma związku z prędkością.

Ma zasadniczą :wink: zależy od scenariusza.

W sensie cyferki wyniku, sama ilość operacji oczywiście że tak :slight_smile: