Niestabilny Q9300

(Kukicola) #1

Witam!

Podkręciłem Q9300 z 2,5Ghz do 3,0. Wczoraj testowałem 2h na prime95 i wszystko było ok. Dziś już wywala błędy. Jedyne napięcia jakie zmieniałem to CPU Voltage: 1,2 i MCH Voltage: 1,19. Dziś zauważywszy, że jednak nie pracuje stabilnie zwiekszyłem napięcia CPU Voltage na 1,22 i MCH Voltage na 1,22, lecz dalej jest niestabilnie. Czy powinienem bardziej podciągnać te napięcia czy może zredukować MCH?

Dodaję napięcia z BIOSU:

http://img846.imageshack.us/img846/566/img3851z.jpg

(Ocxxxx) #2

napięcie na cpu ustaw na 1.4000 albo 1.4500

bo moim zdaniem masz za niskie napięcie ustawione...

(Kukicola) #3

MCH zniwelować do domyślnego czy zostawić takie?

(Ocxxxx) #4

mch zostaw tak jak jest ew.minimalnie zmniejsz.

(Kukicola) #5

MCH zmienjszyłem lekko a CPU podniosłem do 1,275. W CPU-Z napięcie jest takie samo ale jak uruchomię Prime95 to już skacze od 1,20-1,27 czy to normalne? Mam zasilacz Crosair.

(Qba Lukaszczyk) #6

Podwyższ napięcie tak, jak radzi Overclocker.

(Kukicola) #7

Czytałem trochę i przy 3,5Ghz zasilanie powinno być na poziomie 1,35 - 1,4 bo to jest 45nm. Więc nie wiem czy jest sens podciągać aż tyle.

(Ocxxxx) #8

Teoria a praktyka to rózne rzeczy tak jak mówie daj napięcie na 1.4000 i bedziesz miał spokój

(Kukicola) #9

Ustawiłem zasilanie na 1,28, testowałem 30 min i nie ma błędów, jutro zapuszczę test na jakieś 2-3h i zobaczymy.

-- Dodane 03.08.2011 (Śr) 9:27 --

Te czujniki chyba są trochę nie tego bo według nich zasilanie pod 12V mam chwilami nawet 17V a to chyba nie bardzo możliwe, na razie przy 1,28 chodzi dobrze, najwyżej jak mnie zacznie w grach wywalać to podniosę jeszcze troszkę :slight_smile:

-- Dodane 03.08.2011 (Śr) 13:16 --

Aktualne napięcia:

img3852mj.th.jpg

Wydaje się działać stabilnie. Czy te ustawienia są poprawne i bezpieczne? Co ewentualnie podnosić jeśli by stracił stabilność?

(Kukicola) #10

Witam ponownie po długiej przerwie ! Miałem restart biosu jakiś czas temu i chciałem ponownie podkęcić procesor ale nie wiem dlaczego po wklepaniu tych ustawień komputer wogóle nie startuje, nawet nie mogę wejść do biosiu tylko muszę znowu wyjmować bateryjkę. Proszę o pomoc

Jednak udało mi się to podkręcić, teraz problem jest taki że Core Temp pokazuje temperatury sięgające 100 stopni w stresie a bez stresowo około 60. Ponadto przy obiążeniu mnożnik spada czasami nawet do 6.0 zamiast 7.5

Proszę korzystać z przycisku Edytuj , zamiast pisać post pod postem.

rgabrysiak

(igrek) #11

Wyczyść chłodzenie zmień pastę, albo i chłodzenie o ile masz boxowe

(Kukicola) #12

A napięcia dobre do częstotliwości 3 GHz?

Wymieniłem pastę i sytuacja bez zmian

Wracam do ustawień domyślnych, mogę go podkręcić do 2,7 / 2,8 z wszystkimi napięciami na auto czy nie za bardzo?

(JNJN) #13

Każdy CPU kręci się inaczej, jak idzie stabilnie na 2.7/2.8 to tak zostaw i tyle.

Problemem jest jego wysokie FSB 333 i może już płyta nie dawać rady?

Edit:

I wyłącz w biosie opcje EIST i C1E i sprawdź - opcje oszczędzania energii nieraz mieszają przy OC.