Nietypowe systemy operacyjne na komputer i386

(Phight3r) #1

Znacie może jakieś nietypowe systemy operacyjne, które można potestować na kompie z procesorem x86? Chciałbym coś podobnego do AmigiOS ale ona chyba nie pójdzie na zwykłym komputerze.

(Kpc21) #2

Jakiś lekki Linux. Ale jak to będzie chodzić, to nie wiem.

(rogacz) #3

Może ten?

http://www.arch-linux.pl/

Albo slackware?

(Phight3r) #4

A opłaca się instalować BeOS?

(roobal) #5

AmigaOS działa wyłącznie na PPC i Motoroli 68000, a oba systemy AmigaOS i BeOS to systemy zamknięte i za darmo ich na pewnie nie dostanieszz, przynajmniej legalnie, równie dobrze mógłbyś wrzucić sobie na kompa Mac OS X ale nawet gdybyś kupił oryginał to instalacja wg licencji na kompuetrach innych niż firmy Apple jest nielegalne, poczytaj chociażby o sporze Apple z Psystar :slight_smile:

Jak chcesz coś nietypowego to polecam Syllable, FreeBSD, NetBSD, OpenSolaris, GNU/Hurd, Debian GNU/Linux, Debian GNU/Hurd, Debian/kFreeBSD, Debian/NetBSD, Gentoo albo Gentoo/FreeBSD ewentualnie Gentoo GNU/Hurd (te systemy różnią się jądrami systemu i działają na jądrze Linux, FreeBSD, NetBSD, Hurd), NextensaOS i pewnie jeszcze więcej :slight_smile:

Pozdrawiam!

(Ntfss) #6

Możesz wypróbować Haikuos - to jest darmowy BeOS.

A kogo to obchodzi? BeOS nigdzie się nie da już kupić ani też programów na nie go nie ma, ani sprzęt nie będzie działać i na dodatek ten BeOS już nie jest wspierany. Tak samo OS2 czy Windows 3.1.

(Kpc21) #7

Jeśli już to jakąś starszą wersję Mac OS (bez X).

Windows 3.x da się kupić. Praktycznie zawsze na Allegro jest jeden komplet. Np. teraz za 45 zł i 50 zł wystawione są 2 nieużywane wersje Windows 3.11 for Workgroups (tzn. z obsługą sieci) PL. I za 10 zł DOS 6.22 (ale tutaj już można ściągnąć FreeDOS-a).

Ale z OS/2 już gorzej.

(roobal) #8

Czemu starsze wersje Mac OS? Przecież wcześniejsze były tylko pod PPC, więc one siłą rzeczy nie pójdą pod i386, chyba że coś innego masz na myśli?

To, że taki system jest nielegalny, wiadomo że nikt Ci nie będzie kontroli robił ale na tym forum nie popiera się piractwa, pamiętaj o tym!

Pozdrawiam!

(Kpc21) #9

No zapomniałem o tym. A Mac OS X na tym raczej nie pójdzie (pomijając legalność tego, nie zaszkodzi spróbować).

(roobal) #10

Aha bo Ty masz na myśli, że pomimo wsparcia dla Intela, ten system wspiera tylko od i686 a nie i386? W sumie z tego co się orientuję podobno problemem jest także bark odpowiedniego firmware w pecetach, dlatego instalator nawet nie chce ruszyć z instalacją systemu, co zresztą Psystar zarzucał Apple jako monopolizm, jeśli dobrze pamiętam :slight_smile:

Pozdrawiam!

(Phight3r) #11

A jakie były systemy operacyjne np. w 1995 roku oprócz Windowsa 95 i Mac OS?

(Kostrzewa83) #12

nie wiem jak to teraz wyglada ale jeszcze pare lat temu istnial BeOS Personal Edition, do pobrania i uzywania za darmo i legalnie

(matiit) #13

Haiku OS, Minix, *BSD...Zobacz sobie na wikipedii, jest spis chyba

(Kpc21) #14

A próbowałeś kiedyś instalować Windows XP na i386? Ja próbowałem z Windowsem 98 na 486 - nie poszedł, ale to raczej z powodu małego dysku. Ale i 95 niezbyt dobrze chodził.

(roobal) #15

Niestety albo może i stety nie posiadam tak starego procesora :slight_smile:

Pozdrawiam!

(mati75) #16

ja mam też i386: image_id: 1467image_id: 1466image_id: 1465jedyne co mi się udało uruchomić to dos

(Kpc21) #17

Windows 3.11 spokojnie powinien pójść, a zapewne i 95.