Nietypowy dylemat z zakupem płyty głównej. Proszę o pomoc


(san_chez) #1

Witam. Na dniach kupuję nowy sprzęt komputerowy, upatrzyłem sobie taką płytę główną:

http://www.allegro.pl/item358272755_gig ... sklep.html

Chcę do niej podpiąć tą kartę grafiki:

http://www.allegro.pl/item360695220_gai ... liss_.html

I teraz dylemat. Patrząc na zdjęcia płyty głównej mam takie wrażenie, że radiator blisko gniazda PCI-E (ten mniejszy) może przeszkadzać w instalacji tej karty, bo jest ona dość "gruba". Czy ktoś mógłby zerknąć na zdjęcia tej płyty z linku wyżej i napisać mi czy faktycznie może być z tym problem?

I kolejna sprawa. Ta płyta ma dość dziwne rozmieszczenie gniazd (chodzi o te z boku, jak usb, klawiatura, karta dźwiękowa). Patrzyłem na obudowy w necie i nie znalazłem ani jednej która tylną ściankę miałaby przystosowaną do tego typu gniazd. Czy nie będę miał problemu ze znalezieniem jakiejś w miarę taniej obudowy, do której bez problemu wrzucę tą płytę? A może te ścianki obudowy można dokupować osobno?

Proszę o pomoc.


(Cosik Ktosik) #2

Karty graficznej tam nie montujesz, a inna się tam zmieści. Przecież każda karta jest montowana bebechami w dół. Problemem jest tu raczej mocno grzejący się chipset (mam wentylowaną obudowę i jest 48-50 C w idle).


(Sk91) #3

Może jednak wybrałbyś inną płytę.


(san_chez) #4

Wiem, że bebechami w dół, ale zwróć uwagę jak mało jest miejsca między gniazdem PCI-E, a radiatorem (na zdjęciu wyżej radiator po lewej stronie od PCI-E). Albo może na zdjęciach sprawia to takie wrażenie. Nie chcę kupić karty a potem się okaże, że mi zachacza o radiator. No ale widzę, że masz tą płytę, to mówisz, że problemu nie będzie z tym Gainwardem na 100%?

Co do innej płyty, to nie wiem. Mam zaufanie do Gigabyte, odkąd pamiętam to miałem płyty tej firmy i zero problemów. Poza tym ta jest tania i dobra. Zależy mi na DDR3 i obsłudze Quad-ów (to tak przyszłościowo).


(Cosik Ktosik) #5

Dla Ciebie rozkręciłem komputer. Między górnym gniazdem PCI-E, a chipsetem jest 1 mm przerwy, mało. Jednak nie jest tak źle, przymierzyłem kartę video i wygląda, że wejdzie bez problemowo. A co karty graficznej to też powinna wejść, mniejszy radiator raczej nie powinien robić problemów. U mnie schował się pod kartą graficzną (mam chłodzenie pasywne). Ale ile jest miejsca między nim, a kartą nie wiem. Nie za bardzo mam ochotę to mierzyć przy włączonym komputerze.


(san_chez) #6

cosik_ktosik , dzięki wielkie! Widziałem zdjęcia tej Twojej graficznej na necie i wydaje mi się, że "grubością" to ona jest podobna do tego Gainwarda. Faktycznie nie wpadłem na to, że radiator jest na tyle niski, że zmieści się pod kartą.

Czy mógłbyś mi jeszcze napisać, czy miałeś do płyty dołączoną tą dodatkową tylną ściankę? Chodzi mi o coś jak na tym zdjęciu:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/985 ... f8032.html


(Mateusz 931) #7

Zawsze to dodają:stuck_out_tongue:


(Cosik Ktosik) #8

Co do blaszki to miałem.

Co do tej grafy. Moja na grubość zajmuje 1 slot, Twoja 2, ale to nie powinno być problemem (radiator ma tą samą wysokość wszędzie, u mnie się schował, to przy dwu slotowej też się schowa :slight_smile: ).


(san_chez) #9

Tylko teraz pytanie jak taki radiator będzie odprowadzał ciepło z mostka południowego, skoro przykryje go całkowicie karta, która też będzie się grzała?

No ale może sobie niepotrzebnie wymyślam :wink:


(Cosik Ktosik) #10

Tego nie wiem, ale nie powinno być źle. Ja mam podczepiony czujnik temperatury z tyłu karty, tuż nad chipsetem (jest włożony między płytkę PCB karty, a radiator tak, że dotyka go bezpośrednio). Temperatura w grach w tym miejscu wynosi około 46-47 C (teraz=35C). Temperatura mostka powinna być niższa, zwłaszcza jeżeli z przodu obudowy będzie zamontowany wentylator.


(san_chez) #11

Dobra, w takim razie kwestia płyty i karty się wyjaśniła.

cosik_ktosik , zauważyłem, że masz ten sam procesor, który ja kupię. Ostatnie pytanie i przestaję Cię męczyć :wink:

Czy ten wentylator do niego wystarczy?

http://www.agito.pl/chlodzenie/pentagra ... 32380.html

A jeśli nie, to jaki w miarę cichy i w cenie do max. 80 zł poleciłbyś do tego procka? OC nie planuję.


(Cosik Ktosik) #12

Moim zdaniem wystarczy.

Jakie mam temperatury: teraz 31C, w grach nie pamiętam, ale nie było więcej niż 42C. Na tym chłodzeniu, ludzie cuda robią (3.4-3.6GHz)

Co można zrobić z tym procesorem na standardowym chłodzeniu: http://www.frazpc.pl/artykuly/578/45NM/ ... /DUO/E8200

Wariacje na temat innego chłodzenia :slight_smile: : viewtopic.php?f=19&t=240001&st=0&sk=t&sd=a

PS Możesz jeszcze pomęczyć


(san_chez) #13

Dzięki serdeczne raz jeszcze. Jeszcze pomyślę nad tym wiatrakiem, być może wezmę od razu coś mocniejszego żeby potem nie wymieniać, gdyby mnie ochota na OC naszła :slight_smile:


(Mateusz 931) #14

Nie kupuj tego chłodzenia! !!