Nietypowy problem z komputerem

Witam wszytstkich urzytkowników!

Problem moj dotyczy komputera stacjonarnego a mianowicie czesto spotykany problem “niechciane wyłączanie się komputera lub restart” oraz zanikanie ekranu lub calkowite jego rozlączenie. Proble dzieje sie glownie w gorące dni lub np w trakcie grania w gre(najpierw mignie monitor a po chwili zrestartuje sie system lub sie zawisi na amen). Chcialbym zaznaczyc ze nie jest to wina systemu, zasilacza, ani braku pasty na procesorze, czy bledu pamieci ram gdyz te mozliwosci sprawdzilem na mozliwe sposoby. Napiecia pokazywane w biosie sa dobre, temperatury tez lecz wlasnie wydaje mi sie ze jest to wina temperatury gdyz w dni chlodniejsze komputer pracuje normalnie bez zastrzezen. Myslalem moze o zmniejszeniu czestotliwosci procesora ale nie wiem czy mialo by to jakis sens???(tak w ogóle to nie wiem nawet jak to zrobiac) Prosze o jakies sugestie i porady. Moze cos przeoczylem…

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

moim zdaniem komp się przegrzewa. a ten zasilacz to jaki masz?

najlepiej to podaj temperatury i napięcia bo może tylko Tobie się wydaje, że są dobre :slight_smile:

Sęk w tym, że napięcia pokazywane w BIOSie różnią się od tych rzeczywistych, a dodatkowo obowiązują tylko w spoczynku. Przy obciążeniu mogą bardzo spaść/wzrosnąć

Podaj temperatury. Nie zaatakłeś niczym ujścia powietrza? I jaki to procesor? Może trzeba wymienić chłodzenie?

zasilacz 350 (NIE PAMIETAM FIRMY JESLI WAZNE TO SPRAWDZE)

temperatury:

płyta głowna: 37/(99)

Procesor: 40 /(104)

dysk 41/106

napiecia:

napiecie rdzenia procesora 1.42 V

AUX--------------------------2.48

+3.3V----------------------- 3.25

+5V-------------------------- 5.32

+12V-------------------------12.28V

-12V--------------------------4.75V

WENTYLATORY

PROCESOR---------------2550 RPM

TEMPERETURY SPRAWDZAŁEM ROWNIEZ MIERNIKEM PODCZAS OBCIAZENIA SA DOBRE

OBUDOWA KOMPUTERA JEST OTWARTA, A KOMPUTER WYCZYSZCZONY Z KURZU…

PROCESOR

INTEL CELERON D 330, 2666 MHZ (20X133)

I JAK???

zasilacz bardzo ważny. Zachęcam do lekturki słownika ortograficznego.

Sprawdź temp w stresie, np Orthos dla proca i ATi Tool skan artefaktów dla grafy jak nie ma czujnika to sprawdzaj palcem jak się grzeje.

Sprawdź firmę zasilacza, a napięcia najlepiej mierzyć miernikiem, nawet zwykły za 20 zł będzie dokładniejszy od czujników na płycie.

+5 za dużo podaje, jak to wynik z miernika to nie dobrze

http://zenfist.pl/jak-mierzyc-napiecia- … ws-40.html

JAK SPRAWDZIC TO COS ???

ZASILACZ FIRMY----- MEGABAJT

Khem,khem… To ile chcesz przeznaczyć na nowy?

Poza tym masz za dużą temperaturę dysku twardego. Lepiej zrób coś z tym, bo ci szybko padnie.

ze zasilacz jest z ciulowej firmy to wiem ale jak kupowalem kompa bylem zielony. dlaczego odrazu mam wymienic zasilacz jak sadzi kolega Darth ReX??? jakis powod? czy tylko firma? chodzi mi juz ponad 3 lata jak do tej pory bez zastrzezen. a co mam zrobic zeby sie dysk nie grzal???

No jakiś nawiew, wentylator z przodu obudowy na ten dysk by się przydał.

A twój przypadek jest typowym przykładem zasilacza na wykończeniu.

Firma, zasilacze w wyższych temp tracą sprawność, prawidłowo zasilacze w fabrykach powinny być testowane w wyższych temp, solidne firmy tak robią, marne firmy typu megabajt, feel, codegen testują w niskich a im temp wyższa tym gorzej ze sprawnością. Jak by było bez zastrzeżeń to czemu założyłeś temat w którym opisujesz problem, ja mam w kompach zasilacze dobrych firm i nie narzekam na takie problemy.

Włączyć programy i patrzeć jak się zmienia napięcie i temp, chociaż raczej wiadomo co powoduje problem.

procek musi się mocno grzać jeśli wentyl obraca się 2,5k razy na minute, zasilacz z czarnej listy, witaj w klubie :slight_smile:

jesli tak to podajci dobre firmy zasilczy. a czy fakt ze miga monitor przed zawieszką tez moze byc spowodowany przez zly zasilacz??? jesli tak to kupie nowy zasilacz i gitara.(napiecie i temperature jeszcze sprawdze dokladnie przez podane instrukcjie przed ewentualna wymiana zasilacza)

To może podaj, ile masz kasy na nowy zasilacz, a my ci wybierzemy odpowiedni.

mysle ze w 140pln sie wyrobie :). Podajcie rozne firmy a ja sprawdze cenowo jak wogole chodza podane przez was firmy. chodzi mi o taki zasilacz zeby chodzil stabilnie na moim sprzecie. a nie bede potrzebowal rewelacyjnego gdyz komputer juz nie jest pierwszej mlodosci. takze firmy mi wystarcza a moc zasilacza oblicze. tylko czy jest to wina zasilacza???

sory ze odnawiam temat ale nie dowiedzialem sie w koncu jakie sa te dobre firmy zasilczay…

to jak>>?>>>???

Za 140zł masz Modecoma MC-400. Ewentualnie troszkę drożej jest rewelacyjny OCz StealthXStream, najtaniej jest chyba w komputroniku.

dzieki wszystkiim za odpowiedzi

Pozdro

Sprawdzałem napiecia miernikiem i wszystkie sa w tolerancji(patrzylem na tabele z podanego linka) ale jak odpalam ATITool i skan artefaktów to w tym czasie gasnie monitor i zawisza sie komputer(karta grafiki jest goraca) na mierniku napiecie caly czas jest dobre(na lini 12 i 5 V)i czy jest to wina zasilacza czy z punktu widzenia technicznego i teoretycznego zasilacz ma prawo zrobic cos takiego czy moze grafika jest zła(ale chyba sama grafika nie spowodowala by zawiszenia systemu).

Przypominam tylko ze zasilacz jest ciulowej firmy(megabajt) i ma juz kilka lat

Pytam bo nie jestem pewny czy kupowac nowy zasilacz i czy jak kupie problem zniknie…