Nieudana instalacja W7; napęd nie chce odpalać płyt instalacyjnych, jak odzyskać dane


(Kuba Windows) #1

Hej,

zostałem poproszony o pomoc z komputerem, ale jestem w kropce. Otóż: XP postanowił z jakiegoś powodu zacząć niemożebnie mulić, właściciel postanowił dać sobie z tym spokój i zainstalować na jego miejscu 7. Napęd jest jak najbardziej sprawny, bo był wcześniej wielokrotnie wykorzystywany, nawet do wypalenia ISO z ww. systemem z MSDNAA. Jednak po wyłączeniu komputera, włożeniu wypalonej płyty z 7 i wybraniu z BIOSie priorytetu płyty, komputer mulił, a i tak na końcu odpalał XP. Za którymś razem pokazała się informacja, że dowolny klawisz uruchomi instalator - tak też zrobiono, jednak po wybraniu instalacji niestandardowej na partycji z XPkiem instalator mielił 0% i wyrzucił 0x8007045D o niemożliwości zainstalowania plików. Od wtedy też XP już się nie kompletnie nie odpala, wyrzucając brak hal.dll (nie ma co się raczej bawić z przywracaniem tego pliku, bo to pewnie nie jedyny który skasowało, a XP i tak ma wylecieć), a komputer nie chce już odpalić instalatora z płyty. Co gorsze, nie chce odpalić żadnej płyty - nawet z bootowalnym linuxem, żeby chociaż skopiować pliki - muli, a potem wywala błąd z XPka. Co zrobić w takiej sytuacji? Nie mam teraz ani jak skopiować plików, ani jak zainstalować systemu - może powinienem wykorzystać jakąś dystrybucję bootowalną z pendriva (jeśli tak - jaką i jak to zrobić?), a jeśli uda się skopiować, to co począć z instalacją?


(ADR1991) #2

Pomysł dobry, a dystrybucja obojętnie jaka. Może być np. lubuntu. Tego linuxa możesz wgrać na pendrive w bardzo łatwy sposób - przy pomocy programu unetbootin.

 

Możesz spróbować wgrać również instalkę windowsa na pendrive, tutaj instrukcja: http://www.microsoftstore.com/store/msusa/html/pbPage.Help_Win7_usbdvd_dwnTool


(Kuba Windows) #3

Wgrałem na pendka Knoppixa, wszystko ładnie, odpaliłem go u siebie na kompie, normalnie skopiowałem pliki, zadowolony idę do tamtego kompa. Wkładam pendriva, wybieram boot z USB i… “error loading operating system”. ■■■? W tej chwili nie mam już kompletnie pojęcia co robić. 


(Domino) #4

Spróbuj z hirens boot cd

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hiren%27s_BootCD

http://www.instalki.pl/programy/download/Windows/narzedzia_inne/Hirens_BootCD.html

polecam program X-BOOT i stworzenie usb

http://xboot.softonic.pl/

 

To może być problem sprzętowy. Kilka sugestii:

  1. (Problemy z RAM-em dają bardzo dziwne objawy.) Wyjmij po kolei kości ramu, przejedź palcami po stykach i włuż spowrotem.

  2. Jeżeli nie pomoże wyjmuj po kości i odpalaj kompa(teoretycznie powino być parzyście ale to szukanie dziury).

  3. Wyjmij i włóż zpowrotem kable od dysku.

  4. Jeżeli odpali HBcd proponuje sprawdzić dysk. W hirens boot menu masz gdzieś hd-tune.

  5. Jeżeli nie odpali to proponuje wyjąć dysk z kompa i podłączyć do innego(jako drugi, po e-sata, albo z pomocą adaptera) - sprawdzić za pomocą hd-tune albo cristal disk info (w google znajdziesz kope takich programów) - zgrać potrzebne dane.

  6. Niektórzy doradzili by reset biosu ale moim zdaniem nie pomoże.


(Kuba Windows) #5

To mi się nawet na CD nie wypala, wywala przy weryfikacji ‘unable to read from disc’, a jak odpalę płytkę na swoim kompie to menu się ładuje, ale jak wybiorę Mini Windows Xp też nie wchodzi, wywala błąd… A MD5 ISO się zgadza…


(Domino) #6

Przyznam szczerze że nie wiem o co chodzi. Wiele razy wypalałem i tworzyłem usb-eki z HBcd i działało. Może nie pobrał się w całości albo z jakiegoś powodu źle wypaliła się płyta. Próbowałeś z tworzeniem usb za pomocą x-boot?

Masz tu z innego źrudła. Warto spróbować bo to świetne narzędzie.

http://www.hirensbootcd.org/files/Hirens.BootCD.15.2.zip(http://www.hirensbootcd.org/download/)

Jeżeli rzeczywiście nie działa to proponuje użyć jeszcze innego obrazu. Czyste ubuntu albo jakaś płyta ratunkowa(jest ich pełno w google np. http://download.komputerswiat.pl/bezpieczenstwo/plyty-ratunkowe,

http://forum.hotfix.pl/blog.php?b=164).

Z doświadczenia wiem że całkiem niezłe są te z czasopisma"Komputer Świat" - używałem zanim poznałem HBcd. Może np http://download.komputerswiat.pl/bezpieczenstwo/plyty-ratunkowe/systemrescuecd


(Kuba Windows) #7

Mini Windows Xp nie wchodzi, ale może jakimś innym programem z Hiren’s BootCD dałoby się te pliki skopiować? Może jakimś DOSowskim? Jeśli tak, to którym (jak się do niego dostać?) i jakimi komendami (nawet nie będę wiedział jaką literę ma mój dysk)?