Niewidoczne Ubuntu po instalacji na drugim dysku


(Blotny) #1

Hej,

ostatnio sprawiłem sobie SSD do laptopa. Nowy nabytek poszedł w miejsce starego dysku, zaś ten znalazł lokum zamiast napędu. BIOS to widzi jako Fixed HDD Goodram 240GB i SATA ODD Toshiba 500 GB. Z góry dodam, że nie mam możliwości wyboru pierwszeństwa w BIOSie. Na SSD zainstalowałem na czysto Windowsa 10, na starym chciałem mieć Ubuntu + miejsce na dane. Obraz Ubuntu nagrałem na pendrivie. Początkowo chciałem zachować stare partycje z danymi na HDD i zainstalować Ubuntu w miejsce starej partycji Windowsa. Nie udało się kilka razy, za każdą próbą wyrzucał komunikat o niemożności sformatowania i utworzenia nowych partycji. Trudno, skopiowałem swoje dane do innego komputera i postanowiłem sformatować tamten dysk od nowa.

W instalatorze Ubuntu przydzieliłem tym razem 200 GB dla partycji montowania i 8GB dla SWAPu - z pozostałego miejsca chciałem utworzyć ponownie miejsce na dane dla Windowsa. Ubuntu to “łyknęło” i instalacja poszła bez problemu do przodu. Niestety, po ponownym uruchomieniu nie powitało mnie okno wyboru systemu, a konsola z informacją “no such device found + kod urządzenia” oraz znakiem zachęty grub rescue. Przy wywołaniu komendy ls pokazywał tylko windowsowe partycje, więc prosta naprawa nie wchodziła w rachubę. Zacząłem googlować i znalazłem kilka poradników takich jak:

http://askubuntu.com/questions/88384/how-can-i-repair-grub-how-to-get-ubuntu-back-after-installing-windows

http://askubuntu.com/questions/143667/boot-error-no-such-device-grub-rescue

https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1549194

Niestety, żadna próba naprawy GRUBa nie przyniosła skutku. Jedynie użycie:

sudo apt-get install lilo

sudo lilo -M /dev/sda mbr

pozwoliło na przywrócenie poprawnego uruchamiania Windowsa. Ubuntu poza tym jest poprawnie zainstalowane na swojej partycji.

Byłbym wdzięczny za pomoc.


(marcin82) #2

Podaj wynik skryptu bootinfoscript:

https://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/

 

 


(Blotny) #3

Dzięki marcin82 za odpowiedź, ale wygospodarowałem już kawałek miejsca na SSD na Ubuntu i tym razem już poszło gładko. Będę jednak pamiętał o Twoim poście :wink: