Niewolne sterowniki w Debianie

(blahax99) #1

Witam,

ostatnio zainteresowałem się trochę bardzo wolną dystrybucją jaką jest własnie Debian :stuck_out_tongue:

Problem jest taki, że gdy próbowałem go zainstalować to potrzebowałem "niewolnych sterowników". Dostałem komunikat z prośbą o włożenie płytki ze sterownikiem

A problem jest taki, że takowej płytki nie posiadam. Znalazłem w internecie kilka rozwiązań, ale tam jest napisane tylko jak to zainstalować gdy system jest już na dysku. Czy wie ktoś może jak to zainstalować podczas instalacji [systemu]?

Z góry dziękuję :slight_smile:

Zassać paczkę, rozpakować, wrzucić na np. pendrive’a i wskazać podczas instalacji? Nie próbowałem, ale tak na chłopski rozum powinno dać radę.

(blahax99) #3

Na chłopski tak, ale nie potrafię nigdzie znaleźć takiej paczki, tutaj natomiast nie potrafię tego pobrać.

Znalazłem rozwiązanie, dzięki za pomoc, jak coś/ktoś to pobieramy to: http://ftp.pl.debian.org/debian/pool/non-free/f/firmware-nonfree/firmware-realtek_0.43_all.deb

Rozpakowujemy całkowicie, i w folderze lib znajdujemy to czego szukamy, przerzucamy na pena i gotowe.

Temat do zamknięcia :wink:

(dragonn) #4

a nie prościej o ile mnie pamięć nie myli:

dpkg -i nazwa_paczki_deb.deb

(LeserGD) #5

Podejrzewam że chodziło o podanie firmware podczas instalacji z nośnika netinstall.

(dragon321) #6

A po co rozpakowywać? Wystarczy na pendrive wrzucić deb do katalogu firmware i Debian po wykryciu go samodzielnie i w pełni automatycznie go sobie rozpakuje. Pliki deb z katalogu firmware jeżeli są niezbędne do działania sprzętu zostaną też zainstalowane odrazu.