Niewolne sterowniki w Debianie

Witam,

ostatnio zainteresowałem się trochę bardzo wolną dystrybucją jaką jest własnie Debian :stuck_out_tongue:

Problem jest taki, że gdy próbowałem go zainstalować to potrzebowałem “niewolnych sterowników”. Dostałem komunikat z prośbą o włożenie płytki ze sterownikiem

A problem jest taki, że takowej płytki nie posiadam. Znalazłem w internecie kilka rozwiązań, ale tam jest napisane tylko jak to zainstalować gdy system jest już na dysku. Czy wie ktoś może jak to zainstalować podczas instalacji [systemu]?

Z góry dziękuję :slight_smile:

Zassać paczkę, rozpakować, wrzucić na np. pendrive’a i wskazać podczas instalacji? Nie próbowałem, ale tak na chłopski rozum powinno dać radę.

Na chłopski tak, ale nie potrafię nigdzie znaleźć takiej paczki, tutaj natomiast nie potrafię tego pobrać.

Znalazłem rozwiązanie, dzięki za pomoc, jak coś/ktoś to pobieramy to: http://ftp.pl.debian.org/debian/pool/non-free/f/firmware-nonfree/firmware-realtek_0.43_all.deb

Rozpakowujemy całkowicie, i w folderze lib znajdujemy to czego szukamy, przerzucamy na pena i gotowe.

Temat do zamknięcia :wink:

a nie prościej o ile mnie pamięć nie myli:

dpkg -i nazwa_paczki_deb.deb

 

Podejrzewam że chodziło o podanie firmware podczas instalacji z nośnika netinstall.

A po co rozpakowywać? Wystarczy na pendrive wrzucić deb do katalogu firmware i Debian po wykryciu go samodzielnie i w pełni automatycznie go sobie rozpakuje. Pliki deb z katalogu firmware jeżeli są niezbędne do działania sprzętu zostaną też zainstalowane odrazu.