Niewyjaśnione restarty komputera

Witam!

Kumpel poprosił mnie, abym mu sformatował komputer bo ma problem z uruchomieniem systemu, oraz komputer mu sie restartuje. Po pełnym formacie, zainstalowaniu Win XP oraz wszystkich sterowników zrestartowałem komputer. Po włączeniu były duże problemy z uruchomieniem (długie ładowanie świerzego systemu), gdy już się uruchomił to po minucie poszedł restart, nastepnie 2 razy jak chciałem zmienić rozdzielczość. Co może być tego przyczyną? Komp ma bodajże 6 latek więc już w podeszłym wieku, może dysk pada, albo zasilacz?

Niestety z podanych przez ciebie objawów można tylko wnioskować, że to problem sprzętowy. Reszta to czyste fantazje i domysły. Z rad jakie mogę polecić to sprawdzenie temperatur (przeczyszczenie kompa, wymiana pasty). Sprawdzić też można pamięć MEMTestem i napięcia w Biosie/Everest. Dodatkowo warto się zainteresować czy nie wyskakują blue screeny, tylko tak szybko znikają, że ich nie widać.

Warto by jeszcze zapuścić HDTune i Orthos, co do blue screenów, to wystarczy odznaczyć automatyczny restart po awarii i już je będzie widać

Blue screenów nie ma, własnie leci chkdsk , przepuszcze go jeszcze przez testdiska, oraz memtesta, komputer ma swoje lata, powiem kumplowi aby sobie go przeczyścił i szporował kase na nowego, bo w każdej chwili może padnąć :? A jakie powinny byc prawidłowe napięcia? Jeszcze co zauwarzyłem to kiepski stan kondensatorków, są lekko powykrzywiane, ale nie spalone.

Trochę usystematyzuję, bo widzę tu niedomówienia.

Co do bluescreenów:

Aby dowiedzieć się więcej, czego dotyczył bluescreen, odczytaj plik DMP. Zrób to wg tej instrukcji :arrow: Czytanie DMP

Sprawdź rozwiązanie (także w linkach): kody błędów.

Jeżeli nie rozwiążesz problemu, to daj raport na forum wg tych zasad :arrow: viewtopic.php?f=16&t=253052

Sprawdź teraz, czy są jakieś pliki DMP.

Co HD Tune:

Podaj odczyt danych SMART dysku z programu HD Tune, zakładka Health.

Co do napięć:

Do Biosu wchodzisz wciskając klawisz DEL przy starcie komputera. Na pierwszym ekranie po starcie będzie napis Press DEL to Enter Setup, wciskasz i wchodzisz. Wybierz PC Health Status (czasami jest Hardware Monitor), wejdź i spisz napięcia +3.3V, +5V oraz +12V. Z Biosu wychodzisz klawiszem ESC.

Co do memtesta

Sprawdź pamięć programem Memtest86+.

Memtesta ściągasz, wypakowujesz jeżeli potrzeba, aby nagrać plik ISO. Nagrywasz go na płytę, w Nero opcja Nagraj obraz na dysk. Potem uruchamiasz na nowo komputer bootując go z płyty (w biosie ustaw: okno Advanced Bios Features->First Boot Device ustaw na CD/DVD).

Niema co gdybać

Wymień sobie zasilacz!!

Jak dla mnie to może być problem z wentylacją. ja miałem coś podobnego rok temu :slight_smile: