Niewykrywalny dysk

(Greg9119) #1

witam, sprawa wyglada tak,dysk hmm niby sie kreci ale tak jakby przerywal,dziwne dzwieki wydaje,mam na nim dane ktore sa mi piekielnie potrzebne,nie wykrywa go komputer, co mam zrobic zeby jakos wyciagnac z niego dane ? pomocy.

(Selectus) #2

Za mało danych podałeś. Napisz chociaz czy próbowałeś podłaczac do innego komputera lub w jakim momencie dysk przestał działac czy zmieniałes ustawienia w biosie? cy jestes laikiem komputerowym? bo nic prawie nie wiemy oprócz tego ze prawdopodobnie dysk jest uszkodzony, sugerujac na podstawie tych danych które mamy czyli prawie "brak danych".

(-Puma-) #3

Pierwsza czynność to posprawdzać podłączenia kabelków.

(Greg9119) #4

kable,byly podlaczone ok, w innym nie sprawdzalem, hmm w biosie nic nie zmienialem procz bootowania,ale dysk byl na liscie jako drugi,

teraz mam inny komputer sprawdzic go?

i co jesli tez go nie wykryje, a wykrywal wiecej niz jeden dysk (gdyz ost mialem dwa ale jeden odpialem)

(Leszek Lis) #5

A to było tak: dwa dyski SATA pracowały sobie normalnie. Pewnego dnia uruchomiłem komputer, system się załadował ale kiedy chciałem odczytać coś z drugiego dysku wskażnik myszy zatrzymał się a dysk zaczął "pikać" jakby próbując czytać. Żadnej reakcji klawiatury ani myszy. Reset. Powtórka - już w czasie ładowania systemu to samo. Wypiąłem i wpiąłem kabelek SATA - nic nie pomogło. Zmieniłem kabel na nowy - to samo. Wreszcie odłączyłem dysk - komputer ruszył jak gdyby nigdy nic. Sprawdziłem dysk u kolegi - wszystko O.K. Po ponownym podłączeniu u mnie do tego samego gniazda (były tylko DWA) - historia powtórzyła się. Do tego gniazda podłączyłem inny sprawny dysk od kolegi - dalej zwiecha przy starcie systemu. Wniosek końcowy - niekontakt lub zerwana ścieżka gniazda SATA na płycie głównej (ECS KT600A). Na szczęście zmieniłem sprzęt.

Jeżeli masz możliwość wykonaj podobne próby.

Pozdrowienia ...

(Selectus) #6

hmm. nie wiem czy rozwiazałeś już problem ale jesli nie to musisz podłaczyc dysk do innego kompa, bo jest mozliwe ze u Ciebie w systemie cos sie pochrzaniło ze sterownikami, ja miałem kiedys podobnie z cd-rom po reinstalacji systemu odtwarzacz zaczął normalnie pracowac, a wczesniej buczał, syczał i nie chciał chodzic. Ewentualnie przed wpieciem dysku do innego kompa pozamieniaj wtyczki, ustaw w biosie wszystkie gniazda na auto i pokolei odpalaj moze faktycznie coś z gniazdem jest nie tak na płycie głównej, tak jak to pisał kolega wyżej