Niewykrywanie podłączonych słuchawek mini-jack w laptopie

Mam bardzo irytujący problem.
Laptop nie wykrywa mi słuchawek na wejściu AUX i odtwarza dalej dźwięk z wbudowanych głośników. Słuchawki i wejście działają. Skąd pewność? Ano stąd, że jak odinstaluje sterowniki i zainstaluje, zresetuje komputer i podłączę to wszystko na początku jest ok: wyskakuje okienko jaki sprzęt został podłączony, zoptymalizuj …
Jednak po jakimś czasie albo nawet czasem po wyciągnięciu słuchawek z gniazda i ponownym włożeniu, nie wykrywa już nic. Czyli żeby podłączyć słuchawki to muszę przeprowadzać cały proces reinstalacji sterowników i resetu kompa :slight_smile:

Win11, DELL latitude 5440, najnowsze stery Realtek HD. Problem ewidentnie z softem.

Sprawdzałeś, czy system w tle nie instaluje automatycznie innych sterowników do systemu?
W menedżerze urządzeń możesz porównać, czy system nie podmienia sterów na inne.
Jakby to było przyczyną, to musiałbyś zablokować automatyczne ich pobieranie.

@blaise AUX i słuchawki? AUX to wejście sygnału, jak mikrofon. Ty potrzebujesz wyjścia sygnału do słuchawek, nie z słuchawek.

Mylnie napisał.
W tym lapku jest tylko jedno gniazdo combo (czyli wyjście słuchawkowe z wejściem mikrofonowym).

A to OK. :slight_smile: Jeśli masz gniazdo Combo, tzn. 4-pinowy jack, to wpinasz słuchawki i git. Tylko czy słuchawki mają 4-pinowy jack? Jeśli nie, to trzeba będzie - mi się wydaje - „spiąć” 2 jack’i (od mikrofonu i słuchawek) w jeden 4-pinowy.

To znaczy jest z tym combo tak.
Jeśli podłączysz same słuchawki (jack trzypinowy) to słuchawki grają normalnie.
Jeśli podłączysz zestaw słuchawki z mikrofonem (jack czteropinowy) działają normalnie słuchawki i mikrofon.
Nie wiem jak z samym mikrofonem.
Mam taki z wejściem trzypinowym i wówczas lapek wykrywa go jako słuchawki.
Więc trzeba by było coś zmienić w ustawieniach lapka, albo po prostu podłączyć go przez przejściówkę z wejściem osobnym na słuchawki i mikrofon i wyjściem na jednego czteropinowego jacka.
Ale z tego co widzę nowe mikrofony sprzedają już z jackiem czteropinowym, więc będzie rownież normalnie działał po wpięciu w gniazdo combo.
Czyli co się nie wepnie do combo to działa.
Z tego co wiem, były jakieś zestawy słuchawkowe z mikrofonami przeznaczone do dedykowanych telefonów, które miały zamieniony pin masy i mikrofonu, to takie wynalazki nie działają.
Ale to margines.
Były również takie przejściówki.

Hehe, jak gra?

Tak na poważnie, trzeba pewnie przestawić coś w ustawieniach audio laptopa.

Ale nie ma potrzeby grzebać.
Oczywiście, nie gra…chociaż, kiedyś podłączałem pod inny sprzęt inny mikrofon i grał (to znaczy skrzeczał) ha ha
Zwykła przejściówka załatwia sprawę, zresztą ten mikrofon był do PC - bo tam jak wiemy są osobne wejścia.


i mikrofon działa.
Czasem i słuchawki zadziałają jak bardzo kiepski mikrofon…zależy od rezystancji.

Znalazłem rozwiązanie na anglojęzycznym forum. Wygląda, że problem dosyć powszechny (dotyczy przede wszystkim lapków Dell - jak i u mnie) i rozwiązanie proste, ale zdaje się, że nie trwałe, a tylko doraźne. Plus, że zajmuje 5 sekund.

Wklejam screen poniżej jakby ktoś miał podobne issue. U mnie działa (tylko jak się domyślam po restarcie będzie to samo)

Dobrze zaczac od przeczytania tego co pisze producent.

https://www.dell.com/support/kbdoc/en-us/000123261/audio-does-not-switch-when-headphones-connected-to-the-audio-jack-on-dell-systems-with-realtek-audio

Czyli jakie, bo z nimi zawsze był bałagan?

Dell podaje że 6.0.8940.1 rozwiązuje problem, ale z tym numerem widzę tylko wersje 32 bit.

Tutaj są jeszcze inne:
https://www.driverscape.com/files/misc/Realtek_High_Definition_Audio_64bit_Win7_Win8_Win81_Win10_R279.exe
i
https://www.driverscape.com/files/misc/Realtek_Audio_Win8.1_Win8_Win7_6.0.1.7240.zip

Chyba znalazłem. INSTALUJ TE:
https://dl.dell.com/FOLDER09526540M/3/Realtek-High-Definition-Audio-Driver_PPC6R_WIN_6.0.9472.1_A46.EXE

Zainstalowane i dalej to samo. Jeszcze się okazuje, że przy tym tricku z wyłączeniem Realteka w menedżerze urządzeń czasami też krzyczy o reset, więc jednak kłopotliwe to wszystko.

Troszkę nie rozumiem jak ktoś mógł wydać na rynek takie coś.

No to faktycznie producent się nie postarał.
W zależności od tego, czy chce się korzystać z zestawu słuchawkowego, czy też z samych słuchawek bez mikrofonu, oprócz zaktualizowania sterowników… w pierwszym wypadku potrzebna jest jeszcze aplikacja, która jest opcjonalna w przypadku drugim.
„Aplikacja Waves Maxx jest opcjonalna, jeśli potrzebne są tylko słuchawki. Osoby korzystające z zestawów słuchawkowych muszą korzystać z aplikacji Waves Maxx lub Dell Optimizer, aby włączyć mikrofony zestawu słuchawkowego i pracować prawidłowo”.
Poza tym producent pisze o pobraniu pliku sterownika dźwięku a na samym końcu każe kliknąć w instalację pliku BIOs-a.
„Double-click the BIOS setup file and follow the on-screen instructions to complete the installation process”.
No nieźle namieszane to wszystko.
Żeby nie było za różowo, to jeszcze wprawdzie w innym przypadku (wykrywanie zewnętrznego mikrofonu) polecają użycia systemowej naprawiaczki.
https://www.dell.com/support/kbdoc/en-us/000179430/how-to-troubleshoot-audio-or-sound-recording-issues
Mistrzostwo w oprogramowaniu tych lapków.

BIOS ma całe masy poprawek, więc od tego warto zacząć.

Kto zaznaczył mój post jako rozwiązanie skoro to nic nie dało?

Oczywiście w tym wypadku warto zaktualizować BIOS do najnowszej wersji, ale producent się nie postarał dając opis aktualizacji sterownika dźwięku Realtek, żeby na końcu napisać, aby po jego pobraniu uruchomić nie jego, ale BIOS-u.
Przeczytaj to info jakie dał @Yakii na końcu.
Oczywista pomyłka.
Pod pobranym sterownikiem audio na końcu piszą;
„Kliknij dwukrotnie plik instalacyjny systemu BIOS i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zakończyć proces instalacji”.

W powiadomieniach jest nick autora, obecnie może zrobić to tylko moderacja i administracja, gdy autor wątku nie ma ochoty np. nie chce by wątek był zamknięty po 30 dniach na amen bez pisania DM/PW do moderatora (by wątek wisiał latami otwarty).

Temat który załozyłes to „Niewykrywanie podłączonych słuchawek mini-jack w laptopie”.
Napisałem tylko:

Na tej stronie jest tylko ogolny opis problemu a także linki.
Przeglądamy wszystko łącznie z linkami
W nich jest szczegółowy opis wraz z obrazem…

P.S. Może twoim rozwiązaniem jest ostatni link?