Niewyraźne czcionki w systemie


(Gosjess) #1

Niedawno przesiadłam się z poczciwego Win XP na Win7 i od razu w oczy rzuciło mi się wyświetlanie czcionek.. W windows 7 czcionki są nieostre, niewyraźne aż mnie oczy bolą.. Długo korzystałam z XP i tam wszystko ostre jak żyleta. Ustawienia ClearType nic nie pomagają. Czytałam, wielu ludzi odnosi podobne wrażenie z tym ClearType.. że tekst jest po prostu jakoś mniej czytelny :confused: Czy znacie jakieś metody,aby jakoś to zmienić? Na starym systemie mogłam długo pracować na komputerze- teraz to jakaś masakra naprawdę oczy bolą i strasznie mi to przeszkadza. Proszę pomóżcie!


(Dimatheus) #2

Hej,

:arrow: Jaka jest natywna rozdzielczość monitora, a jakiej używasz w systemie?

:arrow: Jakim złączem jest podłączony monitor - D-Sub, DVI czy HDMI?

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Atronics) #3

Witam :slight_smile:

http://internet.gadzetomania.pl/2010/09 ... -problemem


(Gosjess) #4

Szczerze to nie wiem jaka jest natywna rozdzielczość. Metodą prób i błędów ustawiłam na 1440v900. Mam monitor Samsung SyncMaster SA300. Podłączony do karty graficznej (gigabyte hd radeon 7770) na DVI taką przejściówką z D-Sub na DVI

-- Dodane 01.03.2013 (Pt) 10:22 --

Atronics , wczoraj własnie czytałam ten artykuł.. no ale może da jakoś radę coś podkręcić, pozmieniać, żeby chociaż trochę było lepiej


(Dimatheus) #5

Hej,

Rozdzielczość natywna to taka, dla której został zaprojektowany monitor i przy której grafika jest wyświetlana najlepiej. W przypadku Twojego monitora specyfikacja podaje rozdzielczość Full HD czyli 1920 x 1080. Tylko przy tej rozdzielczości możesz liczyć na nierozmyte czcionki i poprawną grafikę. Spróbuj zmienić rozdzielczość właśnie na taką i sprawdź, czy jest poprawa.

Monitor wyposażony jest z złącze D-Sub i DVI - jeśli to tylko możliwe, najlepiej podłączyć go właśnie przez złącze DVI - to złącze cyfrowe, które oferuje zdecydowanie lepszą jakość obrazu i jest bardziej odporne na wszelkiego rodzaju zakłócenia. Natomiast zastosowanie przejściówek może jakość obrazu w znacznym stopniu obniżyć.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Gosjess) #6

Mój monitor ma tylko jedno złącze- D-Sub, dlatego musiałam kupić tą przejściówkę..

Jak włączam rozdzielczość 1920 x 1080 to obraz jest jest fatalny, aż oczy bolą.


(pstrowsky) #7

Co to rozumiesz pod pojęciem fatalny obraz?

Monitory LCD pracują najlepiej tylko w natywnej rozdzielczości i taką należy ustawić jeśli nie zrobi tego automatycznie sterownik. Problem rozmytych czcionek istnieje, i jest to wymysł producentów systemu według nich, i większości ludzi takie czcionki wyglądają lepiej niż nierozmyte. Też mnie to wkurzało przy przesiadce z XP na W7, trzeba po prostu trochę posiedzieć i to sobie dostosować. Kluczowe będzie, nie wyłączenie efektów clearType ale jego odpowiednie ustawianie, jak również rozmiar czcionek. Jeśli pracujesz na dużym monitorze full HD to ustaw sobie duże czcionki, rozmiaru 10 lub 9 i odsuń nos od monitora i problem w dużej mierze zniknie.

Tutaj masz identyczny temat: zla-ostrosc-lcd-wina-karty-t483155.html


(Gosjess) #8

pstrowsky , fatalny obraz- czyli na ekranie mam drobne ziarno i obraz tak jakby się trzęsie.. a nie mogę zmienić częstotliwości odświeżania ekranu bo przy ustawieniu 1920x1080 jest albo 29hz a albo 30hz z przeplotem :confused:


(JesperKyd) #9

Miałem podobny problem po zmianie karty gfx.

Pomogło coś z zakładki "Moje płaskie panele cyfrowe" w "AMD Vision Engine Control Center"

Niestety nie pamiętam która opcja. Możliwe że dodałem tryby hdtv.


(Gosjess) #10

Ok już wiem- Odznaczyłam w Catalyst Control Center opcje "Użyj rozszerzonych danych EDID" i wtedy działa mi natywna rozdziałka. Tylko,ma ona jedną wadę- zbyt małe czcionki na stronach, m.in. tu na forum i trzeba operować ctrl i +.


(Piotrkijak) #11

To, że oczy bolą, to nie jest wina czcionki, tylko do d**y masz ustawiony monitor. Jeżeli masz np. na maxa wywaloną jasność i kontrast, nie dziw się, ze cię oczy bolą...


(JesperKyd) #12

Przechwytywanie.PNG


(Gosjess) #13

Piotr92 , ja kredkami nie jestem robiona więc daruj sobie takie mało wartościowe posty a zwłaszcza w tak mało kulturalnej formie.

-- Dodane 02.03.2013 (So) 10:34 --

JesperKyd , tu sobie ustawiłam i w systemie jest okej. Tylko w przeglądarce literki są ciut małe


(pstrowsky) #14

A jakiej przeglądarki używasz?

Czcionki internetowe można pozmieniać np we właściwościach internetowych w panelu sterowania.

W przypadku Firefox http://support.mozilla.org/pl/kb/zmiana ... -i-kolorow

Z tym odświeżaniem już sobie poradziłeś? Powinno być 60Hz


(Piotrkijak) #15

Nie wiem, ja po prostu stwierdzam fakt, ze masz źle ustawiony, bo ja mam 7 i nawet jak siedzę po 8 godzin jakoś oczy mnie nie bolą...


(Gosjess) #16

pstrowsky , odświeżanie też się odblokowało i mam 60hz.

Co do przeglądarki to używam Firefoxa i chciałam zapytać czy można jakoś sobie jakoś na stałe powiększyć stronę, żebym nie musiała przy każdym odpaleniu wciskać ctrl + ?


(Atronics) #17

gosjess

sprawdź to

http://support.mozilla.org/pl/kb/Powi%C ... e%20strony


(pstrowsky) #18

A nie lepiej powiększyć same czcionki według opisu, który podałem w linku? Efekt będzie permanentny. Ja mam ustawione nieco większe niż standard i wydaje mi się, że to bardzo dobry efekt. Stronę powiększamy wiadomo CTRL i + ale żeby to ustawić na stałe bez udziału wtyczek, to trzeba by było chyba w about:config pogrzebać.

Wiem, że są wtyczki, które pozwolą Ci osiągnąć pożądany efekt. Nie pamiętam niestety nazwy najlepszej w związku z tym zachęcam do samodzielnych eksperymentów:

https://addons.mozilla.org/pl/firefox/a ... oom-level/

Być może znajdziesz jakieś inne lepsze rozszerzenie, wtedy podaj nazwę na forum, sam jestem ciekaw, które jest dobre.

P.S. Jeszcze takie coś znalazłem w czeluściach internetu:

Nie testowałem jednak tego ustawienia osobiście wraz z nowym FF więc pozostawiam do samodzielnych zmagań. W pasku adresu wpisujemy about:config i szukamy odpowiedniego wpisu jak napisano powyżej, mam nadzieję, że to pomoże.

Pozdrawiam.


(Gosjess) #19

Okej- rozdzielczość ustawiona, firefoxa skonfigurowałam, powiększyłam czcionki. Ponadto jeszcze zmieniłam przełączkę D-sub-DVI na kabel i muszę przyznać,że jest o niebo lepiej niż z tą przełączką.

Chciałam Wam bardzo serdecznie podziękować za pomoc! Sama nie dałabym rady. Jeszcze raz dziękuje! !!


(Dimatheus) #20

Hej,

Bardzo możliwe, że jakościowo przejściówka była słaba. Generalnie przy przekazie obrazu w rozdzielczości Full HD oraz przy odświeżaniu 60 Hz ilość przesyłanego analogowo sygnału była ogromna, więc przy kiepskiej jakości komponentach mogły pojawiać się spore przekłamania w obrazie. Stąd pewnie informacja o fatalnym obrazie. :slight_smile:

PS. Na przyszłość polecam wybierać monitory, które posiadają złącze cyfrowe - oczywiście najlepiej HDMI; może być też DVI. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus