"Niewyraźny Ekran"

Witam

Chciałbym się podzielić z Wami moim problemem w zamian otrzymując konkretną pomoc. Mianowicie, zacząłem pracować na systemie Windows 7 Ultimate 64xbit, zainstalowałem go niedawno(dokładniej: wczoraj), wszystko prawie jest spoko, tylko coś tu nie gra, a dokładniej Czcionka jest jakaś niewyraźna i nie da się tego poprawić w żaden sposób, ogólnie jest coś takiego że wszystko wydaje się nie wyraźne. Problem zaczął się od tego: Windows 7 podobno nie potrzebuję instalacji sterowników, lecz gdy zainstalowałem go, wydawało mi się że coś jest nie tak, tak jakby ich nie było. Chciałem zmienić rozdzielczość gdyż posiadam 20’ monitor panoramiczny i tu zaczął się ambaras. Nie mogłem zmienić rozdzielczości bo wracała ona na swoje standardowe ustawienie, w końcu zmieniłem ją, ale nadal jest nie taka… Litery jak napisałem, czcionka, jest nie dokładna, jakby lekko zacieniowana, rozmazana. Bardzo Trudno jest to opisać, a gdy dam Wam screen, raczej nie spostrzeżecie różnicy. Próbowałem różnych ustawień czcionek itp i nic nie chce iść. Nie wiem, może to wina monitora, choć nie powinien być zepsuty, albo wina tego że nie mogę wgrać sterowników do płyty głównej… bo zatrzymują się ona na 93 % instalacji. To też jest kolejny problem. Pragnę dodać jeszcze że jakby nie wykrywało mojego monitora, bo gdy wchodzę w opcje powiększenia rozdzielczości lub w sterowniki NVIDIA to wykrywa “monitor analogowy” zamiast jak na poprzednich moich systemach"Samsung(model). Niestety nie potrafię sobie pomoc, dlatego proszę o pomoc Was. Z góry dzięki i czekam na odpowiedzi

Pozdrawiam Jim

Monitor podłączony po D-SUB czy DVI?

Jeśli to jest poprzez D-SUB (to niebieskie złącze) zmień na DVI czyli cyfrowe. To o czym piszesz jest objawem korzystania z kabla analogowego.

Prawym na pulpicie, personalizuj > ekran > dopasuj tekst typu ClearType, zobacz może to troszkę pomoże.

mythbustersbustedspray.png

Zawsze trzeba instalować sterowniki, bo systemowe są po to aby jakoś tam działało, tak na odwal się.

Zacznijmy od sterowników.

Podaj modeł płyty głównej oraz GPU.

Wydaje mi się że mam cyfrowe, gdyż monitor podłączony jest w taki sposób, że niebieskie złącze wpięte jest w czerwoną przejściówkę a ta dopiero załączona jest do komputera. Wcześniej miałem taki problem jeszcze kiedyś i został rozwiązany w jakiś inny sposób, lecz nie pamiętam jaki bo było to 2 lata temu, a czego powodem może być takie coś?

Ta Opcja została już sprawdzona przeze mnie. Są tam praktycznie podobne lub takie same czcionki, lecz wszystkie są tak samo niewyraźne…

Panowie a nie sądzicie że może to być spowodowane brakiem sterowników? Jak sprawdzić czy one są? Czy to może być powodem? Czy może to być wina monitora, czy nie łączenia np jego kabla, i czy Win7 automatycznie wgrywa wszystkie sterowniki, nie potrzebując wgrywania manualnego przez użytkownika?

Jak sądzicie?

Polecam program aida64, jest tak łatwy (i chyba nawet po polsku) że na pewno znajdziesz model płyty głównej i grafiki, a jak nie dasz rady to zrób raport i nam go wrzuć.

Domyślam się o co Ci chodzi.

Zawsze po instalacji windows wyłączam “Wygładź krawędzie czcionek ekranowych”

Wchodzisz w mój komputer / zaawansowane ustawienia systemu /wydajność-ustawienia / efekty wizualne.

Obstawiam, że obecna rozdzielczość ekranu ustawiona w Windows jest sporo niższa niż natywna rozdzielczość monitora.

Wynika to z braku sterowników do grafiki a zainstalowanie sterowników do monitora było by też wskazane.

Jak już ProTofik napisał: podaj producenta i model płyty głównej, karty graficznej i monitora a poszukamy Ci właściwych sterowników.

:roll:

Z ciekawości, są sterowniki do monitora ? Oo

igex5i.png

Na screenie widać okienka w stylu Windows Aero Glass. Ono nie pójdzie bez specjalnych sterowników do karty graficznej (chodzi o WDDM, który już, jak widać masz). Spróbuj podłązyć inaczej kable. Może, choć szczerze wątpię, pomoże. Ja nigdy z żadnych przejściówek nie korzystałem (nie musiałem). A instalacja nowego systemu na czysto (niestandardowa metoda instalacji) nie znając modeli układów, jest poprostu głupotą. w Everest ja zawsze widziałem wszystkie urządzenia (kiedyś zrobiłem jak ty, nie znając nazw układów, tylko dźwięk nie działał), nawet płyta główna. Najlepiej wejdź w witrynę producenta komputera i wybierz zestaw sterowników pod model kompa, pamiętając, że dla systemu Windows 7 x 64 (Ultimate, Home Basic, nie ma znaczenia, te drugie części nazw, pomagają odróżniać wersje systemu z różnym zestawami funkcji, Ultimate jest niewiarygodnie drogi i nadaje się do firmy, w domu można mieć, ale po co?) Instalacja sterowników od producenta może naprawić problem.

przejściówka oznacza że monitor jest podłączony analogowo.

On ma pewnie sterowniki windowsowskie, tutaj masz linka do oryginalnych:

Najpierw zainstaluj sterowniki od Chipsetu

A potem Grafika

Jimmy jeśli monitor jest podłączony przez kabel tego typu

dsub9.jpg

to nawet mając przejściówkę która wygląda tak

nie pomoże. Kabel musi być w całości tego typu z jednej i drugiej strony

dvi-hdtv-connector.jpg

Zainstalowałem te sterowniki a dokładniej tylko te pierwsze bo do grafy zainstalowałem od razu po 1 wejsciu po instalacji komputera. Czy ma to jakieś znaczenia jeśli chodzi o kolejność? Instalacja Chipsetu była krótka. Pewnie wszystko w porządku. Ponownie uruchamiłem komputer i zdaję się że jest to samo. Ten Chipset to były sterowniki do Płyty Głownej ? i co teraz?

_ Przepraszam za niewiedzę _

@DiamonBack : mam komputer podłączony tak jak bardzo szczegółowo podałeś na zdj, heh, niestety nie mam takiego wejścia do kompa jednego tak jak na ostatnim zdj. Zastanawia mnie tylko jedno, skoro tak mam teraz ten problem a wcześniej korzystałem z tego komputera na innym oprogramowaniu, to musi to być błąd naprawialny a dokładniej spowodowany czymś prostym, problem w tym że nie wiemy co to jest …

Niestety to nie o to chodzi … Nic to nie zmienia w moim przypadku, po za tym nie mogę dokładnie ustalić co tam poustawiać, może na początek zajmijmy się sterownikami. Czekam na odpowiedź

Musisz ponownie uruchomić system, wtedy zmiana będzie widoczna.

Jeszcze jedno, twój monitor pracuje w rozdzielczości natywnej 1680x1050. Sprawdź czy taką masz ustawioną.

Zainstalowałem ponownie jeszcze raz na spokojnie po odinstalowaniu wszystkiego “gówna” co było na kompie sterowniki najpierw do Płyty, potem do grafy. Od razu wykryło mi monitor. I mogłem zadziałać z większą rozdzielczością. Problem jak widać był bardzo prosty. Obecnie mam rozdzielczość taką jak jest napisana w poście u góry (1680x1050) Wszystko jest w porządku. Litery są wyraźne i wszystko wróciło do normy. Bardzo dziękuję za wszelkiego rodzaju podpowiedzi i stracony przez państwa czas i przepraszam za wyrządzony kłopot.

Pozdrawiam Jimmy

P.S teraz mam dziwne uczucie bo wcześniej na tej słabej rozdzielczości było i teraz wszystko wydaję się takie małe, mam nadzieję że to tylko złudzenie. Jeszcze raz dziękuję. Jeśli jest potrzeba: Temat można zamknąć. Dobranoc

Potraktuję Twoją wypowiedź jako żart. OK? :shock:

:roll:

P.S.

Jimmy… to nie złudzenie. Wyższa (czyli natywna rozdzielczość monitora) pozwala Ci uzyskać obraz najwyższej jakości na matrycy w jaką wyposażony jest Twój monitor. To, że wszystko jest mniejsze to nie złudzenie - na ekranie mieści się teraz więcej elementów. Przyzwyczaisz się…