Niezbędne i najlepsze programy na początek

witam.

w jakie niezbędne programy powinienem zaopatrzyc swojego pingwina? (takie, jakich w nim nie ma a są przydatne)

hehe np. w Ubuntu jest od razzu firefox a w Archu nie ma… więc zależy od distra i od preferencji usera.

Matit ma rację. O jakim pingwinku piszemy? W większości dystrybucji nie ma jednej przydatnej rzeczy - Kadu(klient GG pod Linuksa). Choć zamiast Kadu możesz użyć Pidżyna.

A kto ma wiedzieć lepiej jakie programy są dla Ciebie przydatne? Mógłbyś chociaż napisać jaka dystrybucja i czym się głównie zajmujesz, czemu te programy mają służyć.

Komunikator :arrow: Kadu 0.6 / Pidgin

Słuchanie muzyki :arrow: Audacious

Menadzer pobierania plików :arrow: Kget

FTP :arrow: gFTP

Poczta :arrow: Thunderbird

IRC :arrow: Xchat-Gnome

Emulacja gier z Windows :arrow: CEDEGA

Emulacja programów z Windows :arrow: Wine

Praktycznie wszystko co przydatne jest po instlacji.

Ale jak czegoś się potrzebuje, można poszukać w internecie, dodać repo/ pobrać deb i zainstalować

:slight_smile:

Zaopatrz się też w QGRUBEditor, czasami podczas aktualizacji mieszają się ustawienia GRUBa :wink:

Ubuntu FAQ — 13 rzeczy do zrobienia po instalacji

sam z tego teraz korzystam.

W openSUSE 11 przy instalacji zanaczasz tylko repozytorium WINE, instalujesz przez YAST i masz wszystko o co prosiłeś :smiley:

Bez kombinacji i stresu.

Polecam

PS Zamiast Audacious polecam ci Amarok :smiley:

Przypadnie ci do gustu.

gcc, flex, bison, subversion, przeglądarka internetowa… i to sprawa zależna od tego czy chcesz działać w trybie tekstowym czy nie, w trybie tekstowym możesz skorzystać z Lynx, jeśli chcesz skorzystać z przeglądarki graficznej musisz spełnić odpowiednie zależności :slight_smile: np. firefox 3 wymaga od gtk 2.10 wzwyż ;] chcociaz ja na etchu ostatnio spełniłem tą zależność i nadal nie szła xD pewnie brakowało czegoś jeszcze ;p opcjonalnie możesz zaopatrzyć się w środowisko graficzne i to kwestia Twoich potrzeb :slight_smile: jeśli są niewielkie możesz wyposażyć się w coś skromnego typu blackbox, windowmaker itp. jeśli wymagasz czegoś więcej i chcesz skorzystać z trochę nowocześniejszych zastosowań to polecam najnowsze wersje środowisk gnome lub kde :slight_smile: czasem potrzeba zainstalować sterowniki do grafiki :slight_smile: do tego przydaje się envy :slight_smile: jest też wersja envy do wyszukiwania sterowników dźwięku :slight_smile: ale możemy ściągnąć stery ze strony alsy i użyć narzędzia alsaconfig :slight_smile: a resztę pewnie uzupełnią inni ;] co do wcześniejszych postów… panowie!! tutaj kolega pyta o podstawy! a wy z amarokami,kadu,gftp wyskakujecie xD