Nieznany komputer w sieci

witam

mam problem, gdyż na jednym z komputerów w sieci widze komputer który nie powinien być podłączony do mojej sieci.

Wygląda to tak:

neta mam z UPC kablem do modemu. z modemu idzie kabel do routera. jeden komputer jest podłączony kablem z routerem a reszta bezprzewodowo. i teraz na jednym i tylko jednym komputerze (podłączonym bezprzewodowo) widze że w sieci jest jakiś komputer którego nie znam. jak wchodze w ustawienia routera to nie widac zeby ten ktoś miałby się łączyć przez router. więc sądze że jest on jakoś połączony bezpośrednio z tym komputerem. dodam jeszcze ze jak klikne w jego komputer to pokazuje mi jego foldery i drukarki udostępnione.

na tym kompie jest windows 7, router jest oczywiście zabezpieczony.

będe wdzięczny za rady, jak sobie z tym poradzić

Może jednak widzisz ‘sam siebie’? :slight_smile: Sprawdź nazwę komputera.

Czym monitorujesz sieć, po czym poznałeś, że ktoś się łączy? Po dodatkowym komputerze w otoczeniu sieciowym czy w inny sposób? Korzystasz z jakiejś drukarki sieciowej?

Jakie stosujesz zabezpieczenia?

Pozdrawiam!

komputer widzę w otoczeniu sieciowim. w w7 nazywa się to “sieć”. drukarek sieciowych nie mam. jest to sieć domowa. router mam w moim pokoju. do routera łączy się 6 urządzeń. na stronie routera (nie wiem jak to sie poprawnie nazywa, chodzi o to jak w przeglądarce wpisze 196.168.0.1) widze je wszystkie. pozatym są one dodane do “Static DHCP Clients List”. w “Dynamic DHCP Clients List” nic nie mam.

jak już mówiłem komputer ten widze tylko na jednym komputerze z zewnętrzną kartą sieciową wifi i na 100% nie jest to żaden z moich komputerów.

zabezpieczenia na routerze mam ustawione na wpa-psk.

A jak uruchomisz ponownie komputer, do którego jest ktoś podpięty, to dalej jest to samo? Spróbuj pingować ten komputer i daj wynik. Możesz jeszcze monitorować sieć, np. programem Wireshark. Przeskanuj jeszcze komputer antywirusem, być może to jakiś szkodnik.

Jeśli masz taką możliwość, to proponuję zmieniać zabezpieczenie na WPA2+AES lub WPA2-PSK+AES i zmienić hasło.

Pozdrawiam!

zmieniłem zabezpieczenia na WPA2-PSK+AES i hasło też. skanowałem avastem. i ten komputer dalej jest widoczny. restart kompa nic nie daje. tak jakby koleś był bezpośrednio połączony z tym jednym moim komputerem. wczoraj wieczorem go nie było (chyba wyłączył komputer) ale dzisiaj znowu jest. jak wchodze w “centrum sieci i udostępniania -> mapa sieci” to ten “ktoś” znajduje się na dole i pisze “następujących urządzeń nie dało się umieścić na mapie”.

Może dasz jakiegoś screna z tym kompem w sieci.

Matrix to ten komputer o który mi chodzi. Dwa pozostałe to moje.

Sieć

http://img560.imageshack.us/i/siec.png/

To jak wejde do niego

http://img600.imageshack.us/i/matrix.png/

A to w centrum sieci

http://img573.imageshack.us/i/mapa.png/

Spróbuj tak, w DHCP w routerze ustaw zakres adresów tylko na twoje 2 kompy, i zobacz czy “szkodnik” będzie dalej.

nic nie dało ograniczenie. dodam jeszcze że nie moge go pingować (upłynął lmit czasu), i przy pingowaniu wyświetla mi jego IP jako 192.168.100.56 , a moje komputery mają 192.168.0.X

No to brak mi pomysłu co dalej.

A zrób tak, że odepnij routerowi połączenie z internetem. Potem odśwież liste komputerów w sieci LAN i napisz czy ten komputer jest nadal widoczny przy odłączonym połączeniu z internetem.

rzeczywiście po odpięciu od internetu nie ma go. a w zasadzie ich, bo już są dwa komputery nie z mojej sieci.

Ja bym sie tym nie przejmował, bo te komputer przybywają jak grzyby po deszczu. U mnie na Viscie też tak było, wykrywało mi jakieś kompy nieznane, a wtedy nawet nie miałem routera… Może po prostu ktoś ma taką samą nazwe grupy roboczej czy nazwe komputera i dlatego tak sie dzieje.

Skoro jest w innej sieci niż Twoja, to nie jest podpięty do Twojego routera od strony LANu :slight_smile: Więc nie jest z Tobą w sieci. I ot, problem z głowy, tak jak kolega wyżej napisał, nie przejmowałbym się tym zbytnio.

Czy czasem na tym komputerze nie jest uruchomiona jakaś maszyna wirtualna lub Windows XP Mode?

Pozdrawiam!

odkryłem problem. i wcale nie jest on taki mało ważny jak mówicie. okazało się że jest to spowodowane spyware’m “Relevant Knowledge”. zablokowałem już dostęp do internetu temu programowi. teraz potrzebowałbym informacji jak tego spyware’a usunąć.

wszystkim bardzo dziekuje za pomoc

Czyli tak jak się spodziewałem, że jakiś szkodnik. Możesz spróbować przeskanować dysk jakimś antywirusem działającym jako system LiveCD i jeśli wykryje tego spyware, to możesz spróbować go usunąć.

Pozdrawiam!

http://www.dobreprogramy.pl/Unlocker,Pr … 12240.html