Nieznany problem z kartą graficzną

Od niedawna jestem posiadaczem karty Medion Radeon 9800XL i mam następujący problem. W niektórych grach wychodzą artefakty, pionowe paski w innych nie. W Windows też jest wszystko w porządku, chyba że wyjdę z “popsutej” gry. Najgorzej jest w 3dMarku.

Nie wiem czy problemem jest zasilanie, chociaż zasilacz mam mocny, czy może coś z chłodzeniem… Na jakimś forum wyczytałem że niektóre egzemplarze tej karty mają wadliwe dwa kondensatory… Może ktoś z forumowiczów miał taką kartę albo może mi doradzić gdzie tkwi problem?

Najpierw sprawdź temperatury: Everest Ultimate (w programie komputer->czujnik).

Karta nie jest podkręcona?

W grafice nie ma czujnika, reszta temperatur jest w porządku ok 40C, sprawdzałem już Everestem.

Karta oczywiście że nie jest podkręcona, wręcz przeciwnie, robiłem underclocking ale wydaje się że prędkości taktowania nie mają absolutnie wpływu na te artefakty, tak samo jak sterowniki, używałem już kilka wersji Omeg czy zwykłych Catalystów :frowning:

Sprawdź z obniżoną prędkością zegara pamięci.

Zmień pastę na GPU, zobacz czy wiatrak kręci się.

Wiatrak się kręci.

Radiator wygląda na przymocowany do GPU, normalnie radiatory trzymają się na zatrzaskach albo wystarczy odkręcić, tutaj trzyma się twardo bez żadnych śrubek jakby był zlany z GPU… Nie wiem, czy jest jakaś metoda żeby go odczepić?

Podgrzej grafę i wtedy spróbuj odczepić.

jednak mają, może nie w tym wypadku, ale jednak.

Jeśli piszesz, że od niedawna jesteś posiadaczem, to może całkiem przypadkowo masz kartę gwarancyjną na tą grafikę :stuck_out_tongue:

Może coś się stało z ramem na tej karcie??

Jeśli masz gwarę to przejdź się z tą kartą.

Temperatury by się przydały…

To karta z allegro, 9800XL od Mediona są tam masowo sprzedawane. Wiele sztuk jest zwyczajnie uszkodzonych.