NIkon d40 wasze opinie

Witam prosze wyrazić opinie o tym sprzecie tak jak w opisie oto link

Jestem co prawda użytkownikiem Olympusa E-330, ale D40 miałem w rękach. Jak dla totalnego amatora, ta lustrzanka jest całkiem niezła. Ja jednak osobiście doradzałbym rozważenie Nikona D40x.

To, co jest w tym linku, to standardowy kit - lepszym rozwiązaniem będzie kupić body ze szkłem 18-135 (f3.5 - 5.6 DX).

Pomyśl też o ew. kupnie np. D80 - jest z półki semi-pro - ale to, co kupisz zależy tylko od Ciebie i do czego będizesz go używać.

Pozdrawiam

Faktycznie genialny …nie dość że jakość wykonania daje sporo do życzenia to do jasnych raczej też nie należy.

tu przykładowy test obiektywu

D40 to dość fajny aparat dla amatorów …taka okrojona D80-tka.

Spokojnie mogę polecić jego zakup, a i kit wystarczy …no ale dla bardziej wymagających faktycznie doradzał bym inwestycję w lepszy, jaśniejszy obiektyw :wink:

-bo przy kiepskim szkiełku i puszka D80 niewiele da :stuck_out_tongue:

update

No już, nie obruszaj się tak.

Prawdą jest że szkła do tanich nie należą, a często są droższe od samej puszki - takie życie.

Co do tego że się sprzedają - no jak często są w zestawie …a i cyferki na wielu mało zorientowanych robią wrażenie (no porównać takie 18-70 a 18-125 :o) - co począć?

Ja tam kilka szkiełek w łapkach miałem i tego akurat bym sam nigdy nie kupował.

Wyskoczyłeś z tym D2Xs …tak jak by d40, d70 czy d80 nie można było samego body kupić :shock:

Czy pisałem, że faktycznie genialny…? Nikon i Canon mają to do siebie, że kitowe szkłą są takie sobie i wcale do tanich nie należą.

Testy testami, ale jakoś się sprzedaje. Jak myślisz, dlaczego np. D2Xs czy Canon 1Ds nie jest sprzedawany w zestawach…? Bo profi szkła są w sprzedaży osobno…

Pozdrawiam

Moja siostra ma D40x i bardzo często się nim bawie :slight_smile: bardzo fajna ‘zabawka’ :slight_smile:

jak dla mnie kasa w błoto, nie porównałbym go z okrojoną d80 a prędzej z okrojoną d50, zakup d40 wymusza na Tobie rezygnację z AF, lub spore zawężenie ilości dostępnych szkieł. d40x to dla mnie jeszcze większe marnotrawienie pieniędzy :wink:

Dla początkującego D40/D40x jest jak znalazł. Co rozumiesz przez rezygnację z AF…? Nikon D40/D40x współpracuje WYŁĄCZNIE z obiektywami oznaczonymi symbolem G, czyli ze sterowaniem przysłoną z poziomu body oraz brakuje silnika do AF, więc tylko obiektywy z silnikiem ultradźwiękowym AF-S będą działać z autofokusem, a reszta na manualnym ostrzeniu.

Moim skromnym zdaniem, za tę samą cenę D40 można kupić np. E-500 Olympusa, który oferuje większe możliwości. Jeżeli już coś totalnie nowego, to np. Pentax K10D, Olympus E-510/E-410 - jeżeli ktoś planuje rozbudowę systemu, to na pewno nie z body D40.

Dla początkujących, polecam lekturę.

chyba zabrakło tam jednego zera i dopisku super, bo w podobnej granicy cenowej to co najwyżej k100d super :wink:

rozumiem dokładnie to co opisałeś, albo ręczne ostrzenie na dowolnym szkle, albo tylko obiektywy z silnikiem (zdaje się, że szkieł np. sigmy czy tamrona takich nie dostaniemy)

Ale K100D to… no właśnie, zeżarłem jedno zero :slight_smile:

Wypatrzyłem u siebie w sklepie interesujący zestaw dla amatora:

  • body

  • objektiv 18-55 mm / 3.5-5.6 AL

  • objektiv 50-200 mm / 4-5.6 ED

z ceną 2804zł (20.700kc)

ewentualnie

  • body

  • objektiv 18-250 mm / 3.5-6.5 ED AL IF

z ceną 3372zł (25.000kc)

K10D z tymi samymi obiektywami jest generalnie prawie w tej samej cenie. Pentax to taki niedoceniony outsider. Podobnie jak Olympus, Pentax ma dobrą optykę i świetną konstrukcję za rozsądne pieniądze (czego nie da się np. powiedzieć o białych L za kosmiczne pieniądze…).

Osobiście, kolega ma D40 i jest zadowolony - ale on nie planuje żadnego rozwoju w tej dziedzinie (myślał nad A100 Sonego, ale parę osób mu ją wybiło z głowy). Tutaj nie chodzi o body a o szkiełka - u Nikona czy Canona słoiki profi są drogie. U Olka i Pentaxa - za rosądną cenę dostaje się przyzwoitą optykę.

Jak ktoś zacznie zarabiać na foto, to kupno nawet Canona 1D Mark III się mu szybko zwróci.

To tyle, pozdro zza czeskiej miedzy.

k100d poszedł mocno w dół z ceną po wprowadzeniu k100d super (dodany silnik ultradźwiękowy i system oczyszczania matrycy), dodatkowo jak zauważyłeś, to faktycznie taki niedoceniony outsider. szkła zuiko (olympus) czy pentaxa, te zamieszczone w kitowych zestawach przewyższają jakościowo te kitowe szkła w canonach czy nikonach. niestety olymus nie szczyci się rewelacyjną matrycą (crop x2 zdecydowanie utrudnia wybór jakiegokolwiek szkła szerokokątnego), ponadto w tych aparatach przeszkadza mi ich wielkość, są po prostu za małe (a może po prostu lubię mieć za co chwycić;) ). dodatkową zalet dla osób nie mających zbyt dużo kasy na kolejne szkła jest fakt, że bagnet pentaxa jest wstecznie kompatybilny ze wszystkimi szkłami pentaxa

Z tym uchwytem i wielkością aparatu to trochę przesadziłeś - jedyny aparat, gdzie miałem problem z uchwytem, były E-400 i E-410. One nie mają po prostu gripa… Mam E-330 i jestem zadowolony, zarówno z wielkości jak i np. z barw (są lepsze od tych, niż np. proponowane przez Lightroom (przy wywoływaniu zawsze zostawiam “as shot”, bo jak wybiorę np. “daylight” dla tego samego ustawienia w aparacie - nie te same kolory).

Wlaśnie, to Pentaxa można dodać stare szkła (u Olympusa dochodzą jeszcze słoiki Leiki od Panasonica), u Nikona - w nowych modelach - już nie.