Niska prędkość przesyłania w sieci lokalnej

Zmagam się z problemem niskiej prędkości w sieci lokalnej.

Komputer 1 podpięty do kablem RJ45 uzyskuje transferu rzędu 100-120 MB /s przy zapisie plików do nas. I to wydaje się OK przy linku 1 Gbs

Mam drugi laptop (komputer 2), który posiada tylko WLAN i na nim osiągane transfery są rzędu 10-15 MB /s.
Używana jest sieć 5 Ghz w standardzie AC
Link jest 866,7 Mb/s zatem teoretycznie powinno być osiągalne ~108 MB /s
Podłączenie się za pomocą WiFI do pierwszego Routera 1 również nie zmienia znacząco prędkości

Sieć wygląda tak, Routery są ze sobą połączone kablem
IPS -> Router 1 (NAS, Komputer 1/RJ45)
^ Router 2 (Komputer 2/Wifi)

Jakieś pomysły co może dziać się w związku z tym WiFi i jak polepszyć transfery?

Hej,

  • Czy routery są połączone portem gigabitowym? I czy zastosowano w nim odpowiedni kabel?
  • Czy drugi z routerów działa jako Access Point? Ma wyłączony serwer DHCP?
  • Jakie to dokładnie urządzenia?

Pozdrawiam,
Dimatheus

AD 1.
Tak działają na 1 Gbs. Tak. Wcześniej był inny laptop na RJ45 i transfer był na poziomie 100 MB
AD 2.
Nie, działa jako router. Ma włączone DHCP. Konfiguracja na dwie podsieci.
Router 1 192.168.0.1 Router 2 192.168.1.1
AD 3.
Router 1 UPC Connect Box
Router 2 TP-Link Archer C7

Wydaje mi się, że problem może nie być z samym sprzętem tylko coś na punkcie łączenia WLAN - ROUTER, bo dopóki od początku do końca jest kabel transfery są ok. Gdy pojawia się WiFi nagle siada.

Co jeszcze ciekawe to przy takiej konfiguracji przy pobieraniu z internetu przez WiFI jestem w stanie pobierać z internetu praktycznie całym pasmem. Nie jestem ograniczony do tych 10 - 15 MB /s jak w sieci lokalnej.

Prędkość rzeczywista w sieciach bezprzewodowych jest zawsze mniejsza, niż wynegocjowana.
Przy AC i szerokości kanałów 80 MHz spodziewaj się prędkości maksymalnych w okolicach 40-50 MB/s.

W takim układzie chyba trzeba zastanowić się nad innym rozwiązaniem.

Przeglądałem ofertę przejściówek USB 3.0 - RJ45
Przykładowo znalazłem TP-Link UE 3000 - obsługuje Gigabitowy link. (ale w zasadzie każda jedna przejściówka działa na tym samym chipie RTL8153, więc co nie wybiorę będzie to samo)

Prędkość na interfejsie 3.0 teoretyczna 5Gbs, natomiast podają realną na 3.2 Gbs zatem w teorii powinien się sprawdzić.

Tak się składa, że używam tej karty i potwierdzam - działa pełny gigabit w duplexie.

To że laptop wynegocjował 800Mb/s nie znaczy, że tyle jest w stanie przesłać.

WiFi to medium, do którego dostęp w danych czasie ma tylko jedno urządzenie. Inne może stanowić wąskie gardło. Sprawdź czy inne urządzenie nie obniża Ci wydajności AP, np. telefon.

Tylko jedno urządzenie jest połączone z WiFi (laptop)

Wyłączyłem nawet rozgłaszanie radia na 2.4 Ghz

Co to za routery i ap?

Router 1 UPC Connect Box
Router 2 TP-Link Archer C7

Powalczyłem wczoraj trochę z tematem.

Okazało się, że rąbnięty był kabel, który łączył routery.
Dziwnym jest to, że routery nie sygnalizowały, że jest problem i widziały link 1 Gbs.

Koniec końców:
Na WiFi transfer jest teraz większy. Zamiast 10-15 MB/s jest teraz ~55 MB/s
Na przejściówce USB3.0 - RJ45 daje się uzyskać 105-110 MB/s

1 polubienie