Niska prędkość transferu w domowej sieci WI-FI


(Patrykemika) #1

Witam

Mam taki problem, w domu mam sieć WIFI w której działa ROUTER LINKSYS, komputer stacjonarny, laptop. W sieci udostępniany jest internet, a także wymiana danych poprzez ich udostępnianie pomiędzy kompem stacjonarnym a laptopem, niestety prędkość ściągania plików z komputera stacjonarnego na laptop to zaledwie 150 kilobajtów/s. Dlaczego tak wolno??? W jaki sposób podwyższyć transfer?


(bubon) #2

Niewiele wynika z tego, co napisałeś.

Domyślam się, że internet dochodzi do routera poprzez dsl lub tv kablową a następnie net jest dzielony na komputer stacjonarny i laptopa poprzez router linksysa na drodze wifi.

Najprostsze wyjaśnienie powolnej wymiany danych na drodze laptop-komputer stacjonarny to zbyt niska prędkość ustawiona w routerze (np. 2 lub 5 megabitów). Zacznij od sprawdzenia jaki tryb pracy wifi jest ustawiony "B" lub "G" (podejrzewam, że trybu N - najszybszego Twój router nie obsługuje).

Maksymalna prędkość wymiany danych w praktyce w trybie G to ok 2 megabajty na sekundę, więc masz co ulepszać. Zobacz czy możesz ustawić tryb G z prędkości 54 megabity na sek.

Drugi powód wolnego wifi to "zaśmiecony" eter. Np. dużo sieci wifi w okolicy (bloku) wykorzystuje ten sam kanał. Zmień kanał na inny zobacz czy transfer się zwiększył. Przestaw router w inne miejsce, spróbuj użyć mocniejszej anteny w ostateczności.

Kolejny powód powolnego wifi to stare sterowniki do kart sieciowej wifi w komputerze. Zainstaluj najnowsze sterowniki w laptopie i w komputerze stacjonarnym.


(Stanny Tomasz) #3

Nie zapominajmy też o złym położeniu routera co może znacznie wpływać na prędkość przesyłu