Niska prędkość. Wina netii czy routera?

Witam.

Parę tygodniu temu zamieniłem Neostradę 6 Mb/s na nową ofertę Netii (No limits). Wg. konsultanta max. prędkość na moim łączu to 16 Mb/s.

Posiadam router Linksys WAG200G, którego używałem już kilka dobrych lat przy neo.

Problem sprowadza się do tego, że pobieram w porywach 5-6 Mb/s, a upload to zawrotne 15 KB/s.

1701487724.png

Wiem, że netia jest “po tych samych pieniądzach” co tp, i robi różne niejasne zagrania z prędkością, i nie mam żadnych wątpliwości, że 16 Mb/s pozostanie tylko w teorii, ale jednak 10 Mb/s chciałbym mieć ze względu na te prawie 100 Zł, które muszę zapłacić co miesiąc.

Nie chcę być nie fair i zwalać całą winę na operatora dlatego wrzucam parę screenów z ustawienia routera. Możliwe, że problem leży po mojej stronie. Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc :wink:

DSL Connection Status

DNiMQ.png

Basic Setup

Sprawdż prętkość neta tutaj: http://tester.netia.pl/

Winna jest Netia.Źle jest skonfigurowane przez operatora prędkości DSL

Przede wszystkim zmień DSL Modulation na Auto lub ADSL2+, potem restart routera i daj ponownie DSL Connection Status.

Też miałem taką prędkość na początku mojej przygody z Natią. Dopiero po ponad miesiącu zwiększyła się prawie trzy razy. Netia ma zapis w umowie mówiący o 30 dniach na stabilizację łącza i zakiś niezrozumiałych dla mnie względów wykorzystuje go co do ostatniego dnia. A żeby było śmieszniej to usłyszałem, że to nie są dni kalendarzowe tylko robocze. Na pewno nie trać czasu i pieniędzy na rozmowę z paniami z infolinii. One są tam tylko po to, żeby wciskać nam kit. A jak naprawdę będziesz stanowczy i będziesz chciał coś od nich wyciągnąć to zapadają na głuchotę (tracą słuch) - nie chcę być złośliwy ale mam nadzieję, że na zawsze. Jak już chcesz gdzieś dzwonić to od razu do techników. Chociaż taniej Cie wyniesie wysyłanie do nich maili - codziennie. W treści opisujesz swój problem, wklejasz link z testera prędkości Netii i niech oni się z Tobą kontaktują.

Dzięki. Pomogło :slight_smile:

DSL Status:	Connected

DSL Modulation Mode:	ADSL2+

DSL Path Mode:	Interleaved

Downstream Rate:	17486 kbps

Upstream Rate:	1203 kbps

Downstream Margin:	6 db

Upstream Margin:	5 db

Downstream Line Attenuation:	17 db

Upstream Line Attenuation:	2 db

Downstream Transmit Power:	11 db

Upstream Transmit Power:	21 db

dodam jeszcze że masz ustawione DNS TP możesz je zmienić na DNS Neti

Podstawowy (Primary) DNS: 213.241.79.38

Zapasowy (Secondary) DNS: 213.241.79.37

Zapasowy (Secondary) DNS: 83.238.255.76

Zapasowy (Secondary) DNS: 62.233.233.233

Zapasowy (Secondary) DNS: 87.204.204.204

W ADSL2+ powinno być te 14/15Mb bo parametry masz niezłe :wink: