Niska rozdzielczość ekranu podłączonego do laptopa

Problem następujący, laptop Sony Vaio podłączony poprzez przejściówkę HDMI/DVI kablem DVI-DVI do zewnętrznego monitora HP LP3065 ( natywna rozdzielczość tego monitora to 2560 x 1600 piksele ) przekazuje obraz w maksymalnej rozdzielczości 1280x800 ( mniej niż rozdzielczość ekranu w laptopie ) czy winna jest tu przejściówka ?,
W oprogramowaniu karty Intel też jest w/w maksimum i dodanie niestandardowej rozdzielczości kończy się informacją o przekroczeniu maksymalnej rozdzielczości

Zainstaluj sterowniki do monitora.

https://support.hp.com/pl-pl/drivers/selfservice/hp-lp3065-30-inch-widescreen-lcd-monitor/3297215

Czy ekran monitora jest dublowany, rozszerzony czy jako jedyny? Bo jeśli dublowany, to poza rodzielczość monitora laptopa nie wyjdziesz, musisz ustawić albo jako rozszerzenie, albo wyłączyć wbudowany wyświetlacz.

Monitor podłączony pod stacjonarny komputer bez problemu wykrywa max rozdzielczość i na niej pracuje, a co do ustawień zdublowany daje max 1280x800, rozszerzony - to samo, dodatkowo opcja tylko 2 monitor też max 1280x800. Problem wyskakuje tylko na laptopie

Instalacja sterowników nic nie wniosła nowego, wybranie opcji tylko 2 wyświetlacz blokuje jakąkolwiek zmianę rozdzielczości

Ustaw pulpit rozszerzony, zrestartuj system, wejdź w ustawienia ekranu, zidentyfikuj wyświetlacze, 1, 2. Wybierz, przez kliknięcie odpowiedni monitor, dopiero teraz zobacz czy możesz zmienić rozdzielczość.

Tak robiłem, żadna konfiguracja z wykrywaniem i ustawianiem ekranu nie przynosi rezultatu, gdy wejde w ustawienia grafiki na aktywnym monitorze HD to lista trybów karty graficznej intel 3000 kończy mi się na 1280/800 60 HZ, a gdy to samo zrobię już z poziomu laptopa na wbudowanym ekranie lista kończy się na 1366/768

Oczywiście restartowałem system

Zobacz czy jak wejdziesz w menadżer urządzeń, i zaznaczysz monitor, a następnie zainstaluj sterownik i wybierzesz ręcznie lcd 1920x1080, to czy po restarcie się pojawi więcej rozdzielczości.
Można też spróbować zainstalować modowane sterowniki link ,
Może w tym laptopie przydziela się pamięć karty w BIOSie i trzeba dać więcej.

Albo nircmd lub inny wynalazek jaki wbudowują w Windows „Portable”:

 nircmd.exe setdisplay 1920 1080 32