Niska wydajność komputera, prawdopodobnie wina dysku

Witam! Po zmianie nowej płyty głównej wraz z procesorem wydajność mojego komputera zamiast zwiększyć się spadła o ok. 50% Najprawdopodobniej wina leży po stronie dysku lecz gdy podłączę starą płytę wraz z procesorem problemy ustają dlatego sam nie wiem co o tym sądzić. Poniżej zamieszczam screena z HD Tune Pro i liczę na wasze mądre rady.

0b0bypvjjowi_t.jpg

Pozdrawiam

Zgrywaj dane i jak masz gwarancję - serwis. Dysk uszkodzony.

Nie wygląda na to by to dysk powodował problemy (pomimo kilku relokowanych sektorów).

Czy zainstalowałeś sterowniki (przede wszystkim do chipsetu) do nowej płyty głównej, po zmianie płyty głównej nieraz zaleca się ponowną instalację systemu.

A tam, trzeba by było jeszcze zobaczyć scan powierzchni tego dysku.

Dysk jest do wymiany, czyli złom, parametr 05 i co ważne C4, co wcale nie znaczy, że jest głównym winnym zamieszania.

Powinno się przy zmianie płyty stawiać świeży system, choć zdania tu są podzielone, ja zawsze instaluję świeży system i wiem, że jest OK.

Winde postawiłem na nowo od razu po złożeniu na nowych gratach pieca a sterowniki do chipsetu zainstalowane są najnowsze prosto ze strony Asusa… Macie jeszcze jakieś pomysły, sugestie co może być winowajcą spadku wydajności? Przesiadłem się z Phenoma X4 840 na FX 8350 który obecnie jest o 50% mniej wydajny niż stary procesor a z ciekawostek dodam że w 3dmarku wyniki zmniejszyły się o połowę względem starego kompa.

Pomocy bo oszaleje…

No cóż, trzeba wgrać system i podstawowe sterowniki na sprawny dysk i test.

Jeżeli na starej płycie i starym procku wszystko działa ok to bym nie szukał problemu w dysku, a w nowych podzespołach. Dysk jest jaki jest, nie chodzi przecież o to, żeby wymienić cokolwiek, a rozwiązać problem. Jak już tak się uczepiliście dysku to ja bym spróbował postawić to z innym dyskiem i zobaczył, czy to rozwiązało problem. Bo wykładać w ciemno na nowy dysk, który wcześniej normalnie działał imo nie ma sensu.

Czegoś tu nie rozumiem?, czyli ten sam dysk z nowym systemem i oprogramowaniem do nowej płyty, działa również bez problemu na starej płycie?

Po prostu dogrywam na nowo sterowniki do płyty i działa bez problemu. Gdy okaże się że to nie wina dysku to macie jakieś pomysł jak odszukać winowajce problemu?

To mieszasz kolego, sprawdź nowy zestaw na obojętnie jakim sprawnym dysku z czystym systemem i tylko niezbędnymi sterownikami i test.

Sprawdź na nowej płycie tryb pracy kontrolera dysku?

Zainstaluj starsze stery do grafiki nawet z tamtego roku jakie da efekty. Zrób reset biosu a jak dalej problem to może trzeba z aktualizować jak jest nowszy.

Sprawdź wszystkie ustawienia sprzętu w biosie i programami w systemie, czy pracują zgodnie z ich specyfikacją.

Wykonaj testy na nowym zestawie programem OCCT.

To zalecenie chyba zostało spełnione już wcześniej

A określenie

odnosi się do wgrania sterów na system który był zainstalowany na nowo do nowej płyty ale sterów do starej płyty i na starej płycie po takim zabiegu system chodzi dobrze

Jakby to było w odwrotnym kierunku to można by było wnioskować żeby wgrać na nowo.

Chyba, nie, bo dysk, cały czas ten sam uszkodzony.

Określenie tyczy się tego, że z reguły nie stosuje się jednego dysku z systemem do dwóch różnych płyt głównych, bo mogą wychodzić różne cuda.

Masz rację.

Najwyraźniej kolega JNJN , dalej nie rozumie. System został postawiony na nowo specjalnie do nowej płyty i ze sterownikami i jest problem A to żeby spróbować jeszcze raz działanie ze starą płytą wystarczyło zainstalować tylko stery nie instalować na nowo systemu. I po takim zabiegu na starej płycie jest dobrze to tylko świadczy że jest problem z działaniem z nową płytą główną. Tym bardziej jak pisałem wyżej system został specjalnie na nowo zainstalowany do nowej płyty. A to że dysk uszkodzony jakby tak było to na żadnej płycie głównej by nie chodziło dobrze. A co konkretnie jest przyczyną spadku wydajności jeszcze nie jest ustalone. Smart nie wykazuje błędów; komunikacji, błędów odczytu i zapisu jedynie że są realokowane sektory ale pozostałe parametry smart nie wykazują żeby miał być problem od dysku w jego działaniu. Jako dowód można uznać prawidłowe działanie systemu z dyskiem na starej płycie głównej i to jeszcze nie przez nową instalację. A tylko instalację samych sterów. Chyba najlepszą metodą sprawdzania podzespołów jest podmiana czy sprawdzanie danego podzespołu w tym przypadku dysku na innym komputerze(płycie głównej, w tym przypadku). Co nastąpiło i dysk z systemem chodzi dobrze. Więc dalsze upieranie się co do winy dysku czy jest zasadne.

sebek88 sprawdź, czy w nowej płycie masz prawidłowo ustawione w biosie/uefi opcje dotyczące trybu pracy dysku oraz taktowanie procesora i pamięci.

Ma wszystko napisane, niech sprawdzi i czekamy co napisze.

Witam kolegów ponownie! Dysk został sformatowany, winda postawiona na nowo a następnie zainstalowałem wszystkie sterowniki jakie miałem dołączone do podzespołów. Efekt? W 3d marku wydajność względem tego co miałem wczoraj na poprzednim systemie wzrosła o 200% Taką operację powtarzałem wcześniej bez większego efektu chyba z pięć razy lecz tym razem nie zainstalowałem tych ■■■■ów jak: Al Suite itd… Zauważylem też dramatyczny spadek wydajności po zainstalowaniu przeglądarki Chrome. Wiem że dla Was może wydawać się to głupie ale serio sam już nie wiem gdzie szukać problemu i takie dziwnie kwiatki wychodzą. Dysk mam teraz ustawiony na AHCI, procek jedzie z fabrycznym taktowaniem a ram jest ustawiony na fabryczne 1333Mhz.

Jak instalowałeś nie tylko stery podstawowe do płyty głównej ale i programy z płyty to takie kwiatki mogą wychodzić jak to nazwałeś. Ile masz pamięci i jakie jest zużycie.

Tak to wygląda przy wyłączonych wszystkich programach jednie pozostawione AMD Castalyst i Relatek.

89jizv4dgmv4_t.jpg