Niski SNR margin, problemy z rozłączaniem wieczorami

Witam. Korzystam obecnie z 6mbps z T-M. Parametry, które podaje router(tp-link w8901g) odnośnie linii wyglądają następująco(zsynchronizowany w ADSL2+).

SNR Margin: 6.5 7.5	db

Line Attenuation: 56.0 26.3 db

Data Rate: 8392 745 kbps

Max Rate	:	9660 1016 kbps

POWER: 20.3 12.3 dbm

Wiem, że nie są to zbyt pewne dane, ale dają mi jakiś punkt odniesienia. Przy korzystaniu z łącza 1mbps SNR dla downloadu był na poziomie 26db, natomiast dla uploadu 18db. Pozostałe parametry bez zmian, jednakże łącze było cały czas stabilne. Obecnie wieczorem, mniej więcej od godziny 22 następuje zrywanie połączenia przez router, a SNR dla downloadu spada do poziomu 2-2,5db, a prędkość potrafi spaść momentami do 4,5-5mbps. Podłączanie routera do gniazdka telefonicznego w różnych kombinacjach skutkuje ew. spadkiem tłumienia dla downloadu do poziomu 53-54db. Do centrali w lini prostej mam około 3,5km. Ponadto wiem, że przy pracach ziemnych w mojej okolicy został przerwany kabel zakopany w ziemii i był on naprawiany. W związku z powyższym, czy na linii może występować jakaś awaria, która może powodować zrywanie połączenia, czy też przy tych parametrach powinienem się cieszyć, że 6mbps działa. Ew. może jakieś porady, jak mógłbym zdiagnozować ew. problem u siebie.

EDIT:

prędkości uzyskiwane wieczorem

2049341415.png

prędkości uzyskiwane normalnie

2049349029.png

Zgłoś reklamację, że cię rozłącza. Zapewne odpowiedzą, że na linii nie ma technicznych możliwości świadczenia 6 Mbps i zaproponują niższą prędkość. Na to, że cokolwiek naprawią nie licz.

Jeśli się rozłącza przy 6Mb, a przy 1Mb nie, to znaczy że linia nie wytrzymuje. Zgłosisz reklamację, technik z TP odpowie że nie da rady by 6 poszło, i zniżą ci prędkość.

Co do naprawianego kabla: u mnie na działce tez kiedyś był przerwany i naprawiany, ale parametry linii pozostały te same.