Niski transfer kopiowanych plików do ZyXel NAS326

(Stały_bywalec) #1

Witam. Mam problem z bardzo niskim tranferem kopiowanych plików z dysku twardego na komputerze do NASa. Kopiowane pliki lecą z prędkością 5MB/s co jest strasznie wolne. Wcześniej transer był na pozomie nawet 50MB/s. Dysk w NAS napewno nie jest uzkodzony bo po normalnym podłączeniu dysku do komputera transfer są prawidlowe. W czym tkwi problem?

(Saphrii) #2

Sprawdź skrętki, podłącz na inne porty w routerze, sprawdź na jakimś innym routerze/switchu, lub nawet podłącz urządzenia bezpośrednio ze sobą. Nie grzebałeś w Jumbo frames?

(Stały_bywalec) #3

Próbowałem zmieniać kabel, podłączać do innego portu w routerze i nic. Jak już wspomniałem wcześniej po podłączeniu dysku bezpośrednio do komputera transfer jest prawidłowy. W żadnym Jumbo frames nie grzebałem. Szczerze to nawet nie wiem co to takiego.

(banita71) #4

Jaki to router ? Problem może wynikać ze specyfikacji routera i jego ograniczeń.

(Stały_bywalec) #5

Thomson twg870ug z Vectry. Najlepsze jest to, że wcześniej były normalne transfery po czym zmalały i tak zostało.

(banita71) #6

No właśnie , po czym zmalały ? zmieniałeś konfigurację ?

Sprawdź opcje zabezpieczeń routera, powinno być tak jak poniżej:

http://screenshot.sh/owlj80h2lyc9y

(Stały_bywalec) #7

Do routera nie mam dostępu bo jak wspomniałem wcześniej router jest z Vectry i nie mam do niego dostępu żeby się zalogować i zmienić ustawienia więc tam nic nie robiłem. Jeśli chodzi o NAS to resetowałem go bo myślałem, że tam coś nie tak ale to nic nie dało.

(Saphrii) #8

Czy komputer wskazuje połączenie 1Gbit na każdym z portów routera? tak samo Zyxel?

Skoro nie masz dostępu do routera Vectry, to go wyklucz - podłącz NAS bezpośrednio do komputera bez pośredników. Lub zmień pośrednika na switch / inny router, nawet taki z portami 10/100 - jeśli transfery będą ok 10~11MB/s, wiesz że coś pozmieniała Vectra. BTW jaką masz wykupioną prędkość?

(Stały_bywalec) #9

Po podłaczeniu NASa bezpośrednio dalej takie same transfery. Komp wskazuje 1Gbit. A jeśli chodzi o mój net to na speedteście: DL 40Mb/s UL: 2,05Mb/s

(Saphrii) #10

Podajesz zmierzoną wartość 40Mb/s - to akurat daje transfery około 5MB/s… czy taką prędkość masz wykupioną? Czy wcześniej miałeś większą? Podejrzewam, że to nie przypadek, że taki sam transfer masz z bezpośrednio podpiętego NASa i winowajcą prawdopodobnie jest komputer, jego karta  sieciowa, jakieś oprogramowanie. Jak masz możliwość sprawdź na innym komputerze połączenie z NASem (oczywiście nie przez wifi), możesz też wcześniej uruchomić jakiegoś Linuxa Live na kompie, sprawdzić transfer i wykluczyć (bądź potwierdzić) problem sprzętowy komputera (wciąż prawdopodobnie komputera)

(Stały_bywalec) #11

Karta sieciowa jaki router oraz NAS obsługuje 1Gbit. Wcześniej jak wspomniałem transfer był w granicach 50-70MB/s dlstego z pomocą forum chciałbym dojść do tego co poszło nie tak i w czym tkwi problem. No i tak na chłopski rozum co do tego ma prędkość internetu skoro kopiowanie plików idzie po LAN?

(Saphrii) #12

no i co z tego że obsługują 1Gbit, w moim starym routerze zapalała się dioda sygnalizująca podłączenie przewodu, co z tego, że port był uwalony i nic na nim nie działało… po choinkę piszesz po raz enty że coś kiedyś miałeś, przeczytałem pierwszy post i wiem jaki masz problem. Próbuję pomóc ci wskazać sprzęt który jest sprawcą problemów, bo sam nie potrafisz tego odkryć, zadaję pytania w konkretnym celu, nie odpowiadasz na nie i pytasz się po co… Sugeruję co masz sprawdzić, nie sprawdzasz. 

Sam wydedukuj, chłopski rozumie, co mają do tego moje pytania…

(Stały_bywalec) #13

Sprawdziłem wszystko po za podłączeniem do drugiego kompa. Naprawdę noe trzeba się tak unosić w końcu jesteśmy tu po porady i radzimy się mądrzejszych od siebie skoro mamy z czymś problem. Jeśli tylko będę miał złapać kogoś z laptopem to wtedy to zrobie. Puki co nie mam nikogo.

(Saphrii) #14

Pytanie o internet było “BTW”, a zadałem je dlatego, bo gdybyś miał np. wykupioną setkę, to być może zauważyłeś także znaczący spadek transferu od tamtego okresu, a to już mogło by wskazywać winowajcę na router / komputer.

Złap tak jak już wcześniej sugerowałem kogoś z laptopem, bo trudno jednoznacznie wskazać / wykluczyć, czy wina po stronie Zyxela, czy jednak komputera. Coś mi podpowiada, że k.sieciowej, ale to się okaże.