Niski transfer kopiowanych plików do ZyXel NAS326

Witam. Mam problem z bardzo niskim tranferem kopiowanych plików z dysku twardego na komputerze do NASa. Kopiowane pliki lecą z prędkością 5MB/s co jest strasznie wolne. Wcześniej transer był na pozomie nawet 50MB/s. Dysk w NAS napewno nie jest uzkodzony bo po normalnym podłączeniu dysku do komputera transfer są prawidlowe. W czym tkwi problem?

Sprawdź skrętki, podłącz na inne porty w routerze, sprawdź na jakimś innym routerze/switchu, lub nawet podłącz urządzenia bezpośrednio ze sobą. Nie grzebałeś w Jumbo frames?

Próbowałem zmieniać kabel, podłączać do innego portu w routerze i nic. Jak już wspomniałem wcześniej po podłączeniu dysku bezpośrednio do komputera transfer jest prawidłowy. W żadnym Jumbo frames nie grzebałem. Szczerze to nawet nie wiem co to takiego.

Jaki to router ? Problem może wynikać ze specyfikacji routera i jego ograniczeń.

Thomson twg870ug z Vectry. Najlepsze jest to, że wcześniej były normalne transfery po czym zmalały i tak zostało.

No właśnie , po czym zmalały ? zmieniałeś konfigurację ?

Sprawdź opcje zabezpieczeń routera, powinno być tak jak poniżej:

http://screenshot.sh/owlj80h2lyc9y

 

Do routera nie mam dostępu bo jak wspomniałem wcześniej router jest z Vectry i nie mam do niego dostępu żeby się zalogować i zmienić ustawienia więc tam nic nie robiłem. Jeśli chodzi o NAS to resetowałem go bo myślałem, że tam coś nie tak ale to nic nie dało.

Czy komputer wskazuje połączenie 1Gbit na każdym z portów routera? tak samo Zyxel?

Skoro nie masz dostępu do routera Vectry, to go wyklucz - podłącz NAS bezpośrednio do komputera bez pośredników. Lub zmień pośrednika na switch / inny router, nawet taki z portami 10/100 - jeśli transfery będą ok 10~11MB/s, wiesz że coś pozmieniała Vectra. BTW jaką masz wykupioną prędkość?

 

Po podłaczeniu NASa bezpośrednio dalej takie same transfery. Komp wskazuje 1Gbit. A jeśli chodzi o mój net to na speedteście: DL 40Mb/s UL: 2,05Mb/s

Podajesz zmierzoną wartość 40Mb/s - to akurat daje transfery około 5MB/s… czy taką prędkość masz wykupioną? Czy wcześniej miałeś większą? Podejrzewam, że to nie przypadek, że taki sam transfer masz z bezpośrednio podpiętego NASa i winowajcą prawdopodobnie jest komputer, jego karta  sieciowa, jakieś oprogramowanie. Jak masz możliwość sprawdź na innym komputerze połączenie z NASem (oczywiście nie przez wifi), możesz też wcześniej uruchomić jakiegoś Linuxa Live na kompie, sprawdzić transfer i wykluczyć (bądź potwierdzić) problem sprzętowy komputera (wciąż prawdopodobnie komputera)

Karta sieciowa jaki router oraz NAS obsługuje 1Gbit. Wcześniej jak wspomniałem transfer był w granicach 50-70MB/s dlstego z pomocą forum chciałbym dojść do tego co poszło nie tak i w czym tkwi problem. No i tak na chłopski rozum co do tego ma prędkość internetu skoro kopiowanie plików idzie po LAN?

no i co z tego że obsługują 1Gbit, w moim starym routerze zapalała się dioda sygnalizująca podłączenie przewodu, co z tego, że port był uwalony i nic na nim nie działało… po choinkę piszesz po raz enty że coś kiedyś miałeś, przeczytałem pierwszy post i wiem jaki masz problem. Próbuję pomóc ci wskazać sprzęt który jest sprawcą problemów, bo sam nie potrafisz tego odkryć, zadaję pytania w konkretnym celu, nie odpowiadasz na nie i pytasz się po co… Sugeruję co masz sprawdzić, nie sprawdzasz. 

Sam wydedukuj, chłopski rozumie, co mają do tego moje pytania…

Sprawdziłem wszystko po za podłączeniem do drugiego kompa. Naprawdę noe trzeba się tak unosić w końcu jesteśmy tu po porady i radzimy się mądrzejszych od siebie skoro mamy z czymś problem. Jeśli tylko będę miał złapać kogoś z laptopem to wtedy to zrobie. Puki co nie mam nikogo.

Pytanie o internet było “BTW”, a zadałem je dlatego, bo gdybyś miał np. wykupioną setkę, to być może zauważyłeś także znaczący spadek transferu od tamtego okresu, a to już mogło by wskazywać winowajcę na router / komputer.

Złap tak jak już wcześniej sugerowałem kogoś z laptopem, bo trudno jednoznacznie wskazać / wykluczyć, czy wina po stronie Zyxela, czy jednak komputera. Coś mi podpowiada, że k.sieciowej, ale to się okaże.