Niskie/niestabilne FPS w grach, wina dysku lub zasilacza?

Czyli to zależy od płyty głównej?

I tak i nie, niewdający się w szczegóły - pcie v1,2,3,4 są ze sobą kompatybilne, potrzebny jest odpowiedni kontroler i… czy płyta będzie w tym trybie współpracowała.

W nowych Ryzenach kontroler pcie v4 ma być w procesorze, czyli, o ile płyta da rade technicznie, to będzie obsługiwała i pcie v3 i 4.

W Twoim procku i płycie, wiek, nie znano/nie myślano na poważnie jeszcze o pcie v3. Czyli nic z tym nie zrobisz, poza przesiadką. Strata jednak nie jest na tyle duża by nie dało się grać. Samo z siebie to spadków nie powoduje, to nie jest jeszcze aż taka blokada. Gdybys łączył na pcie v1 lub x8, o to by były lagi :wink:

Wygląda na to że autor tematu może mieć kilka przyczyn skokowej wydajności. PCI-E 2.0, jedna kość RAMu, brak chłodzenia o odpowiedniej wydajności…

Ale i tak “szacun” za dojście do różnic w GPU-Z :wink:

Edit: tzn. Kilka na raz. Każda z tych przyczyn swoje dołoży i się nazbiera :slight_smile:

Ostatnio trochę poczytałem, i myślę, że to nie do końca mój komputer może być problemem, a gra (tj. assasin creed origins).
Na zagranicznych forach, np. w tym temacie (autor tematu ma 16GB RAM) widać że nie tylko ja mam problemy z wydajnością assasin creed na komputerze które teoretycznie spełnia wymagania. Co prawda mój angielski nie jest perfekcyjny, ale z tego co wyczytałem, to właśnie RAM odgrywa istotną rolę w assasin creed, i to nie sama ilość kości RAM czy ilość GB, a typ pamięci i [MHz], i to by się zgadzało, bo aktualnie posiadam taką kość. To mi daje trochę do myślenia, obawiam się, że kupienie drugiej, takiej samej kości RAM (no i chłodzenia procka) nie do końca rozwiązało by mój problem, i lepszym/pewniejszym (i droższym) rozwiązaniem będzie kupienie 2x8GB ale DDR4 i z lepszą częstotliwością pracy [MHz]. Może dla niektórych informacja ta nie jest zbytno odkrywcza, ale prawdę mówiąc to ja zawsze przykładałem uwagę to ilości GB RAM, a na typu złącza czy [MHz] nawet nie patrzałem.

Błądzisz :wink:

  • Chłodzenie musisz wymienić, inaczej ryzykujesz resety komputera i ekstremalnie uszkodzenie procesora, używany box do i7 to kwestia 20, 30 zł?
  • druga kość RAM niestety w Twoim wypadku wiele zmieni, … obejrzyj to wideo, 1 vs dwie kosci to jak droga 1 vs 2 apsmowa w centrum miasta :wink:
    https://www.youtube.com/watch?v=-k5wA7EFwpo
  • Ramu, DDR 4, nie kupisz - nie wejdzie w płytę, ale różnica nie będzie tak duża. Prędkosć i Cl w Intelu nie sa tak ważne jakw AMD (szczególnie integra) :wink:
2 polubienia

Słuchaj Pan Marcina bo dobrze prawi.

Cytat Chłodzenie musisz wymienić, inaczej ryzykujesz resety komputera i ekstremalnie uszkodzenie procesora, używany box do i7 to kwestia 20, 30 zł?

Chłodzenie procesora to oczywiście kupię, ale raczej myślałem o czymś droższym, choć w sumie to się nie znam, więc jak możesz, doradź czy nie lepiej właśnie kupić coś za 150zł, czy takie za 30zł będzie ok?
Co do RAM to dobrze że mi napisałeś że mi DDR 4 do płyty nie wejdzie, co prawda sprawdził bym to przed zakupem, ale przynajmniej oszczędziłeś mi rozmyślania czy dokupić 1xDDR3 czy kupic 2x DDR4.
No i jedno nie daje mi spokoju, rozumiem że już sama ilość kości robi dużą różnicą, ale w takim razie dlaczego autor tego tematu ma problem z wydajnością?

Odpowiedzi jest kilka:

  • optymalziacja gry nie jest najlepsza i ma wysokie wymagania
  • procesor “nie jest ultra wydajny”, to raczej klasa średnia w 2019
  • dodatkowo połączył go z 1080, czyli bardzo mocna kartą na pcie 2 :wink:

Czyli nawarstwiły mu się 2, nawet 3 z ramem, wąskie gardła i w wymagającej grze tak będzie, nawet gdyby 2080 upchnął, to więcej by nie wyciągnął :wink:

Jedna rada: jeżeli możesz, zobacz czy masz w biosie aktywne profile XMP, to może trochę “podkręcić” pamięć.

Co myślisz o chłodzeniu procesora, faktycznie kupować jakiś używany za 30zł. czy lepiej coś lepszego do np.150zł? Mój procesor to intel core i7 4790, myślałem np. o czymś takim.

To wystarczy:

To spoko:

To wypas:

Akurat to co wybrałeś nie jest dobre w swojej cenie.