Niskie/niestabilne FPS w grach, wina dysku lub zasilacza?

Intel Core i7-4790
GTX 1660 OC
8GB RAM
płyta główna: GIGABYTE H81M-S2PV, VER 3.0
zasilacz: Zalman 600W (ZM600-GSII)
Witam
Na wstępie powiem że wczoraj też założyłem temat dot. spadku FPS w grach, tyle że wtedy myślałem ze było to spowodowane jakimś wirusem, myślałem nawet że problem został rozwiązany, jednak jak się okazało, nie do końca.
Przed czyszczenie komputera w BF1 NIE miałem nawet 60 FPS na niskich ustawieniach, teraz mam 60 FPS na wysokich ale, czasami wartość ta spada nawet do 20 na kilka sekund. W Assasin creed origins sytuacja wygląda jeszcze inaczej, co prawda nie znam się na tym za bardzo, ale sądząc po filmikach na youtube gra powinna mi działać w 60 fps na wysokich ustawieniach, a póki co mam tyle co na zdjęciu i to na niskich/średnich.


I teraz pytanie, czy może być to wina dysku twardego lub zasilacza, dysk podobno nadaje się do utylizacji, niedługo wymienię go na jakiś inny, ale czy twardy dysk może tak obniżyć FPS w grach. A jeśli nie dysk, to może to wina zasilacza? Obecnie używam Zalman 600W (ZM600-GSII), trafił on do mnie używany, z nie do końca znanego źródła (spokojnie, nie kradziony :P) a przy obciążeniu komputera słyszę z niego jakby skwierczenie, czytałem że to nic takiego ale już nie wiem. A może jestem w błędzie i te FPS na moim komputerze to nic dziwnego?
A tu jeszcze skan z HD tune
dysk

2 polubienia

Teraz skan jest OK, dlatego dobrze go powtórzyć czasami :wink:

Cewki, świadczą o “mniej starannym” wykonaniu, ale ogólnie jest to mało groźne.

Dałbyś rade w tle z benchmarkiem zostawić menadżer zadań lub inaczej pokazać ile Ci RAM zajmuje? Gdybym miał obstawiać to tu może być wąskie gardło (pełny HDD też bywa wolniejszy, defragmentacja zrobiona, parwda?).

  1. 8GB to niewielka ilość, w przypadku najnowszych gier może to mieć negatywny wpływ na wydajność.
  2. Ten procesor się nie przegrzewa pod obciążeniem?

Ogólnie zwolniłem trochę miejsca na dysku, teraz wygląda to tak


Partycje C i E to jeden dysk, a D to inny dysk, assasin creed jest na dysku E.

A tutaj menadżer zadań podczas benchmarku na średnich ustawieniach (nie zauważyłem żeby zużycie RAM chociaż na sekundę było powyżej 6500MB)

Defragmentacja w toku (oczywiście na czas benchmarku wyłączam defragmentację).

Co do procesora to temperatura podczas tego benchmarku wachała się między 70-75, a nie dawno właśnie sprawdzałem temperatury, to po dłuższym czasie obciążenia było to max 79 albo 81 stopni (któreś z tych, już nie pamiętam).

Dzwoń po straż pożarną, albo wyłączaj kompa :wink:
Za dużo, stanowczo za dużo o jakieś 20 stopni.
Intel, jako Tcase, czyli max dla procka ile radiator obsłuży podaje 72, Ty pod 82 podchodzisz.
Wymiana pasty i/lub chłodzenia na Cito.

Kurcze, prawdę mówiąc myślałem że taka temperatura dla proca jest normalna, cóż… jutro kupię jaką pastę, wymienię i zobaczę czy coś się zmieni. Czy w takim razie spadki FPS mogły być spowodowane wysoką temperaturą procesora? A tak w ogóle, max 75 na mojej karcie graficznej jest ok, czy też za dużo?

Wykluczyć tego nie można, ze z przegrzania na sekundy zrzucał zegar, aczkolwiek i tak bym i rolę ram widział. Fart Twój o tyle, ze jak płyta ma 4 sloty, to ddr 2x2 GB do 12 kupisz za przysłowiowe grosiki.

Powinno być OK, przy 90 bym się bał.
Powiedz jeszcze : obudowa zamknieta, wciśnięta w szparę jakaś i bez wentylatorków? Szczerze, toz e 2 po 10 zł by się przydały by ciąg powietrza poprawić - chłodzniejsza elektronika żyje dłużej (nieco :wink: )
Z ta apstą, Gom polecał jakieś silentumy, ja się nie znam, ale nie bierz 00% silikonowego syfu.

A to mnie teraz zaskoczyłeś, wyśmiejesz mnie, ale myślałem że ilość RAM musi się podwajać, czyli np. 2gb>4gb>8gb>16gb. Mam akurat na biuru jakieś 2GB ale jak ją podłączyłem to komputer się restartował, ale to się pewnie muszą jakoś zgadzać, w sensie, jak mam DDR2 to dokładam DDR2 itp.
Co do obudowy wciśniętej w szparę to się zgadza, wentylator jest jeden dodatkowy, było by więcej, ale nie mam gdzie wpiąć.
A i jeszcze jak byś mógł, powiedz mi, czy mam rację że mój procesor i karta graficzna spełniają te wymagania:

  • System operacyjny: Windows 7, 8.1, 10 (64-bit)
  • Procesor: Intel Core i7 3770 @ 3,5 GHz lub AMD FX-8350 @ 4,0 GHz
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 760 lub AMD R9 280X; 3 GB VRAM
  • Pamięć RAM: 8 GB

I tak i nie, można łączyć moduły różnej pojemności, ale tego samego typu tzn ddr3 z ddr3, np. masz 2GB w jednym slocie i dokładasz 4 GB i jest teoretycznie ok. Podobnie u Ciebie, przy czym: 1. pamięć nie działa w pełnym dualu, tzn. jest kilka % wolniej, 2. nie wszystkie kości (producenci) sa zgodni, pamięć najlepiej tej samej firmy i o tych samych paramentach.

Hm… spróbowałbyś jutro przed pasta na moment z otwarta budką? Ile spadnie? Nie amsz wolnych molexów na zasilaczy lub innych? Ew. jakaś przejściówka/rozgałęźnik.

Panie, karta spełnia wymagania ze 2x wydajniejsza jest, a procesor tez spełnia, ale zapas jest niewielki, miedzy i7 3xxx i i7 4xxx różnica pewnie z 5 do 10 %.

Ten jeden wentylator co mam, to jest podłączony do płyty głównej, i już więcej wejść na płycie nie widziałem, ale pewnie jakiś rozgałęźnik bym znalazł w sklepie, prawdę mówiąc nie szukałem, bo myślałem że temperatury są ok. :smile:
Obudowę teraz sobie otworzyłem, poczekałem trochę, zrobiłem benchmark, ale temperatura jest raczej taka sama jak z zamkniętą, może z 2-3 stopnie niższa.
A to problem z dyskiem/zasilaczem jako przyczynę małej ilości FPS w grach mogę wykluczyć?

Na 99% tak, skan kontrolny dysku pokazał, ze na tamtym coś “mieliło”, a zasilacz by resetował raczej, nie spowalniał :wink:

Dysk o tyle może być problemem, ze plik wymiany na HDD jest strasznie powolny… ale to wina raczej małej ilości RAM.

Na pierwszy ogień procek, a tak z ciekawości: nie modernizowałeś komputera np. z i3 i nie zostawiłeś sobie starego chłodzenia?

1 polubienie

Dokładnie tak, jak mówisz.:smiley:
Czyli moje plany dot. komputer na najbliższy czas to ogarnąć temperaturę procesora i kupić jakiś RAM (nie koniecznie 16GB). Jak zwykle człowiek się czegoś nauczył na tym forum. Dzięki za pomoc.

No to masz problem rozwiązany, wielkościowo pasuje, ale wydajność gorsza.
Gdybyś modernizował z I5, to by dało rade, czyli czeka Cię wydatek na boxowe lub jakieś lepsze już. To jednak ktoś inny podpowie, nie znam się na modelach i cenach, ale może być używane z Allegro jakieś spartan, czy cuś.

Niekoniecznie, ale pamiętaj sprawdź:

  • slot ddr X
  • firmę
  • 1/2stronne
  • czy płyta obsłuży “asymetryczny dual”, powinna z zasady
  • specyfikacje (napięcie, zegar i CL)

Jeżeli wszystko będzie się zgadzało jest 90%+ szans na bezproblemowe działanie.

W innym przypadku, z minimalną różnica w cenie, możesz dokupić 4 GB x2 dokładnie takie jakie masz, ale tu tez idealnie 100% nie osiągniesz, ponad 95% będzie - zawsze jest kilka % na problem np. zmiana dostawcy elektroniki.

I teraz ciekawostka:
W sumie pewnie tez bym nie wpadł z chłodzeniem, ale niedawno Zielonej modernizowaliśmy i okazało się, że radiator w Intelu do 2 rdzeniowych dali mniejszy od 4 rdzeniowych :slight_smile: u niej tez był problem z pamięcią, miała 2x1GB, dobraliśmy 2x2 i… osobno działały, a razem nie chciały. A możliwe jest, sam kiedyś miałem 2x512 i dodając 2x1 GB modernizowałem do 3.

1 polubienie

No nie wiem czy 8 GB RAMu to za mało. Niżej filmiki, które raczej nie potwierdzają tej tezy. Tzn. zakładając, że RAM nie jest czymś zapchany przy okazji. Z drugiej strony nie zaszkodzi dokupić kolejnych kości :slight_smile:


Owszem, są różnice. Jednak niejednoznaczne. Bywa, że strona z 16 GB ma takie same spadki, jak strona po której widnieje 8 GB. O ile w BFie w multi ludzie w komentarzach piszą, że przy dużej liczbie graczy ten RAM odgrywa jednak istotną rolę, to przy Origins już niekoniecznie.

W Origins za to można zaobserwować, że konfiguracja RAMu w Dual Channelu może w niektórych sytuacjach znacząco wpłynąć na FPS. Np. od wskazanego momentu w tym linku (1:44):

Masz dwie kości RAMu po 4 GB każda, czy może po prostu jedną kość 8 GB?

6.5 na 8 GB jest zajęte, tak wynika ze screenu, czyli coś tam w tle mieli raczej HDD z wymianą.
Raczej 2 kości :wink:

Mam jedną kość 8GB ramu. Ogólnie to się zastanawiam czy kupować jakieś 2x2Gb czy może od razu kupić coś do 16GB (w sumie to miałem zamiar dokupić do 16GB, ale wtedy jeszcze nie wiedziałem że można mieć 12GB:D). Ale to jeszcze czas, pod koniec miesiąca ogarnę jakoieś porządne chłodzenie procesora, a do tego czasu nie będę jakoś zbytnio komputera obciążał więc 8GB RAM mi starczy.

Jeżeli masz 1x8, to bierz 16 :wink: Sądziłem, ze masz typowo 2x4. Przy 8+2+2 będą cyrki prawdopodobnie, w najlepszym razie z wydajnością :wink:

1 polubienie

Co do chłodzenia, jeśli nie masz nadmiaru kasy to wystarczy Spartan Pro, jak chcesz coś lepszego to fera lub fortis.

1 polubienie

Pytanie z trochę innej beczki, ale nie będę nowego tematu zakładał, co oznacza Bus Interface w programy gpu-z? Zauważyłem że to na mojej karcie graficznej różni się od tego co znalazłem na obrazku w necie.
Po lewej: znalezione w sieci, po prawej: moje.

Potencjalnie ważna rzecz, mianowicie “przepustowość” - tzn. PCIE x16 jest szybsze od PCIE x8, ale PCIE v2 jest wolniejsze od pcie v3. Stare, czyli v2 lub “niepełne” PCie, szczególnie jeżeli nie jest to nawet x8, może powodować przy mocnych kartach efekt lejka.

Taki efekt jest też u ciebie - karta jest stosunkowo mocna i pewnie podobnie jak w starszych 1070 masz 5%-10% mniej FPS z racji “zakorkowania lub wolniejszego przepływu danych”. Niestety taka wada wiekowej platformy i… za mocnej karty :wink: