Niskie taktowanie procesora

Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie pracy procesora. Posiadam procesor i5 4690 o taktowaniu bazowym 3,5GHz i w trybie turbo 3,9GHz. Konkretnie chodzi mi o zachowanie się procesora w grach. Nigdy jego taktowanie nawet w najbardziej wymagających tytułach nie wychodzi po za wartość 3691GHz. Proszę o wskazówkę lub pomoc co mam zrobić by osiągnął te swoje 3,9GHZ.

Może nie osiągać górnej granicy na przykład przez to, ze nie pozwala mu na to jego temperatura. Na przykład kiedy osiąga 3.6GHz temperatura jest już tak wysoka, że podwyższanie zegara wyżej byłoby już zbyt ryzykowne. Jeżeli dawno nie czyściłeś układu chłodzenia, nie wymieniałeś pasty to byłoby pierwszą rzeczą którą bym zrobił.

3,9 GHz to chwyt marketingowy. Możesz go osiągnąć jeżeli pracujesz wyłącznie na jednym lub dwóch rdzeniach. Dla trzech rdzeni będzie to wartość 3,8 GHz, dla czterech 3,7 GHz, taka jaką masz aktualnie. Jeżeli bardzo chcesz mieć te swoje 3,9 GHz to w BIOSIE ogranicz procesor do dwóch rdzeni, ale obetniesz wydajność całości o połowę.

1 polubienie

Bardzo dziękuję. Na szczęście już niedługo przesiadka na i5 10600FK, myślę że tam nie będę miał takich problemów. Pozdrawiam.

Mój komp to chyba najbardziej czysty na osiedlu wśród graczy, czyszczony co trzy miechy do ostatniej śrubki. Pasta wymieniana co rok. Temperatura w stresie na Zalmanie 3 i pięciu wentylach 66 stopni.

Na nieszczęście, na nieszczęście. Jak chcesz wydajnie, to weź lepszy model z 11 generacji lub i7. Wyjdzie Ci taniej niż zakup profesjonalnego chłodzenia i super płyty, by z wypiekami na twarzy obserwować zegar podbity o 200 i wzrost o 5 %. :wink:

Czasy „darmowej” wydajności mineły, szczególnie u niebieskich, gdzie za K dopłacasz Kasiory.

Skoro tak mi radzisz to podpowiedz co warto a czego nie warto kupować jeśli chodzi o procka.
Na to się zdecydowałem: https://www.x-kom.pl/lista/fd55wwk49
Co byś zmienił skoro jesteś tak bardzo w temacie?

Podejście do doboru procesora i płyty głównej za ~~1650 zł. Zakup płyty, w cenie procesora, żeby podkręcić jest dla mnie średnim pomysłem.
Ma być wydajnie?

No to za 1150 pln I7-10700 i za 500 zł dobierz jakaś płytę ze sredniej półki, bez OC wystarczy. Na wstepie dostajesz +20% procent wydajności, czyli tyle ile raczej OC nie wyciągniesz. :wink:
Ta wydajność może różnić się w zależności od testu, gry czy aplikacji, ale raczej I7 będzie i tak na tym samym poziomie co i5 po OC.

Osobiście jednak szedłbym chyba w AMD, a na 100% nie w I5 sprawdź jej TDP - 95 do 125 W, I7 zaś „aż 65”. :wink:

CPU Mark Rating
As of 1st of July 2021 - Higher results represent better performance
Intel Core i5-10600K @ 4.10GHz 14,545
Intel Core i7-10700F @ 2.90GHz 17,008
PassMark Software © 2008-2021

CPU Value (CPU Mark / $Price)
As of 1st of July 2021 - Higher results represent better value
Intel Core i5-10600K @ 4.10GHz 59.95
Intel Core i7-10700F @ 2.90GHz 65.42
PassMark Software © 2008-2021

CPU Single Thread Rating
As of 1st of July 2021 - Higher results represent better performance
Intel Core i5-10600K @ 4.10GHz 2,933
Intel Core i7-10700F @ 2.90GHz 2,927

1 polubienie

Ok. Jesteś kolejnym z wielu ludzi na kilku forach którzy dużo piszą a ja nie jestem w stanie tego przetworzyć bo nie siedzę aż tak mocno w temacie. Robię upgrade kompa po 7 lach. To mój koszyk z Xkom bo tam się zaopatruje od lat.
Oto link do koszyka: https://www.x-kom.pl/lista/fd55wwk49
Obudowę mam starą, zasilacz mam, grafe mam. Lista zawiera to co chce zmienić.
Zaproponuj ze swojej strony cos do 2-2.2 tyś złotych. Napisz mi także proszę o zdejmowaniu limitów na tych prockach 11gen ze potrafią być lepsze od tych z K.
Prosze o pomoc i doradzenie, bez ściemy i promowanie czerwonych czy niebieskich.

Nie zajmuję się modowaniem / oc. ;(

Ale musisz, bo to Ty ostatecznie pojejmujesz decyzję.

Moja rada sprowadza się do kupna i7 10700f (i tańszej płyty), zamiast zabawy w OC i5. Jestem przeciwnikiem „dopłacania” do OC, lepiej mocniejszy na start brać. Wszystko sprowadza się do Ciebie, tj. jak dane programy działają z konkretnym prockiem (obsługa wielowątkowości, bonus za wysoki zegar etc). :wink:

Ok, Twoje propozycje i kwestia tego podkręcenia bez K. jestem otwarty na propozycje jeśli będą sensowne.

Wcześniej pisałeś o 11 gen a teraz proponujesz i7 10 gen. ?

Tak, bo masz generalnie dwie opcje: pójść w więcej rdzenii i7-10700 lub w mocniejsze rdzenie i5-11600. W sumie najlepszy współczynnik cena/wydajność chyba będzie miała i5-11400, zobacz jeszcze porównanie w grach. Tam może to wyjsc inaczej.
Intel Core i5-11600 @ 2.80GHz vs Intel Core i5-10600K @ 4.10GHz vs Intel Core i5-11400F @ 2.60GHz [cpubenchmark.net] by PassMark Software

Szukaj na stronach intela lub adm czegoś co obsługuje TMP 2. bo inaczej Windows 11 zwieje.

Padło na MSI MAG Torpedo B560 ATX, i5-11400F, Crucial 16GB (2x8GB) 3600MHz CL16 Ballistix Black, chłodzenie CPU Fera Dual Fan.