Niskie użycie karty graficznej

Siema, jakiś czas temu kupiłem sobie rtx 3060 mając nadzieję, że w końcu jakieś fajne wyniki fps uzyskam po paru latach na 1060 3 gb. Jak się jednak okazało - nic bardziej mylnego.
Tak jak w tytule - gpu jest praktycznie nieużywane w grach, przez co klatki są turbo niskie. Na przykład: Assassin’s Creed Odyssey: użycie procesora ok. 95% (i5 8400), użycie karty ok. 30-40%, fpsy 20-35, FIFA 23: użycie procka takie same, użycie karty często nie wchodzi powyżej 20%, fps 40 na średnich ustawieniach full hd. Co ciekawe, w lobby lub w menu karta działa na jakichś 60% w obu przypadkach.
Był taki okres, gdy po pobraniu nowych sterów karta śmigała normalnie i w Odysei osiągałem ponad 60 fpsów na bardzo wysokich. Teraz jednak znowu coś się zepsuło i zastanawiam się co mogę z tym zrobić, czy nie oddać karty po prostu na gwarancję i żeby tam zerknęli.
Wiem, że mój procek nie jest najnowszy i jego wydajność ogólnie nie powala, ale bez przesady, to nie jest raczej jego wina, skoro był moment, w którym dało się normalnie pograć. Na necie patrzyłem na benchmarki ludzi z takim samym setupem (taki sam cpu i gpu) i osiągali 2x więcej fpsów niż ja teraz.
Ktoś ma jakiś pomysł co może być przyczyną? Czy po prostu oddać na gwarancję i niech oni się bawią.
Dodam jeszcze, że wszelkie ustawienia oszczędzania energii już były przestawiane i też nic nie dały.
Z góry dzięki wielkie za jakąś pomoc.

  1. Odinstaluj sterowniki pod trybem awaryjnym z użyciem DDU.
  2. Zainstaluj najnowsze sterowniki ręcznie po restarcie PC
    Jak nie pomoże to:
    Ustawienia - Granie - Tryb gry ustawiasz na wyłączone i pod grafika możesz ustawić z łapy dla danej gry maksymalną wydajność.

widać spory bootleneck dla tej grafiki rtx 2080 z tym prockiem i5 8400 100% procka a grafiki 30-40% procek do wymiany

Na kalkulatorach bottlenecku wychodzi, że powinien być lekki, ale bez przesady - na pewno nie ucinający 60% użycia karty. Poza tym na benchmarkach z takim samym prockiem i GPU ludzie osiągali normalne wyniki, dodatkowo przez pewien okres użytkowania karta dawała radę i sprawowała się dobrze + w menu i lobby gier chodzi na normalnych obrotach. Nie wiem czy to bottleneck, bo jednak więcej rzeczy mówi mi, że nie, ale chciałbym poznać twoją opinię.

Bottleneck wystąpi tylko wtedy, gdy Procesor leci cały czas na 100% użycia, nie słuchaj bzdur tylko zrób o co poprosiłem i napisz czy widać poprawę. Jak nie to zdejmij GPU ze slotu w kompie, przedmuchaj slot PCIe w płycie głównej i przetrzyj złącze karty i założ ją ponownie, napisz czy jest problem ze spasowaniem karty z otworami w obudowie czy wszystko łatwo siada.

Robiłem to co mówiłeś i niestety nie podziałało, dzisiaj zrobię to o czym mówisz i zobaczymy

Hej. Czy nadal masz problem z kartą graficzną? Bo mam podobny problem i jestem ciekaw czy udało ci się to naprawić. Mam dokładnie tą samą kartę z tym że procesor lepszy. I podobnie mam zużycie karty graficznej niskie w Apexie. Mam około 60% użycia a na benchmarkach mieli po 98% z najniższymi fps około 200 na niskich. Mi spada do 120 czasem. Winiłem procesor ale po wymianie na i5 12400f nadal mam problem

Dokładnie mam ten sam problem @Steve ta sama karta rtx3060

Również mam RTX 3060 i też mam jakiś problem, Tyle że procek i5 10400F. Był w serwisie i nagle w grach, np Fortnite mam wykorzystanie 0-1% a procek na początku leci na samym 100%. Nie wiem czy to coś ma wspólnego z twoim problemem, ale też mam dziwnie niskie wykorzystanie, a dodatkowo chłodzi jakby miało zaraz umrzeć. Jak się nie naprawi to oczywiście to zgłoszę ale może jest jakaś możliwość żeby to ogarnąć w domu