Nokia Booklet 3G i Linux

Witam wszystkich.

Mam troszeczkę doświadczenia jeśli chodzi o GNU/Linux na serwerach (na niektórych jest środowisko graficzne na innych nie), ale jeśli chodzi o desktopy to jestem kompletnie zielony:P Nie mówię tutaj o konfiguracji sieci tylko o pewne funkcjonalności z których nie chcę/nie mogę zrezygnować.

Sytuacja wygląda następująco:

Mam netbooka Nokia Booklet 3G z domyślnie zainstalowanym systemem Windows 7 Starter który na tym sprzęcie pracuje…dość opornie:P

Zastanawiałem się na jakąś dystrybucję pingwinka (nie ma dla mnie większego znaczenia jaka to będzie dystrybucja - w pracy mamy serwery z SUSE, openSUSE, Debianem i Fedorą), mam jednak kilka pytań (postaram się posortować od najważniejszych spraw dla mnie):

  1. Czy jest realna szansa, że będzie działał szybciej niż Windows (przy założeniu, że nie będzie antywirusa i będzie dobrze skonfigurowany)?

  2. MS Office 2010 Prof - tak, wiem - jest OO, ale dla mnie konkurencja nie dorasta temu pakietowi do pięt. Nie mówię o funkcjonalności, ale o wygodzie użytkowania. Czy da się ten pakiet zainstalować przez WINE? Czy działa porównywalnie jak na Windowsie (czas uruchamiania, czas reakcji podczas pracy)??

  3. Nokia Ovi Suite - tak wiem, że nie ma tego programu na Linux’a, ale może jakiś zamiennik albo może sprawnie działa pod WINE?

  1. Powinien działać szybciej, aczkolwiek zależy to od środowska z graficznego z jakiego będziesz korzystał

  2. wiem, że da się zainstalować office’a (crossoveroffice) http://www.codeweavers.com/

  3. Jeżeli chodzi o nokia Ovi suite to troche lipa z tym będzie, możesz spróbować programy takie jak gnokii, gammu etc.

Jeżeli chodzi o dystrybuję linuxa to byłbym za Ubuntu Netbook Edition (www.ubuntu.com) sprawdzić tam możesz czy twój sprżet będzie obsługiwany. Posiadam Samsunga N130 i miałem tam XP, zmieniłem na ubuntu netbook edistion i jestem zadowolony. Chodzi stabilnie i szybko (nie spodziewajmy się fajerwerków bo to tylko netbook.

  1. Jeśli chodzi o środowisko to mi to obojętne. Który jest szybszy?? Gnome?

  2. Ciekawe czy działa licencja którą kiedyś rozdawali za darmo

  3. Będę musiał przetestować może na virutalboxie sobie coś postawie.

Nie chcę fajerwerków. Chcę korzystać z poczty (thunderbird), office’a, gg i programu do synchronizacji sms’ów (z możliwością pisania).

Chciałbym, nie stracić funkcjonalności z której korzystam i żeby to działało płynnie. Mam nadzieję, że nie wymagam za dużo.

Powiem tak - nie napisałeś ile masz RAMu - ja zamiast zmieniać system na Ubuntu czy jakiś inny Linux, spróbowałbym rozszerzyć pamięć RAM najbardziej jak to się tylko da. Z tego co pamiętam to w tym netbooku możesz mieć chyba 2GB RAM, a z jaką ilością pamięci Windows Seven działa już bardzo dobrze.

Sam mam Netbooka, na którym mam zainstalowany Windows Seven i muszę powiedzieć, że jestem zadowolony. Jeśli nie możesz rozszerzyć RAM spróbuj przynajmniej przeinstalować system i zainstalować go od zera - bardzo często programy dołączane przez producentów sprzętu powodują, że laptopy działają wolniej niż rzeczywistości mogą.

Ostatecznością jest według mnie downgrabe do Windows XP - on już z pewnością na tym laptopie będzie działał bardzo płynnie… tylko czy naprawdę warto robić ten krok wstecz?

  1. środowsko polecam Xfce (szybkie lekkie i bardzo przyjemne, podobne do winowsowego)

  2. co do licencji to nie wiem wiem tyle, że program jest płatny. nie próbowałem instalować nigdy offica ponieważ OO mi starczy albo jak kto woli LibreOffice. Możesz zobaczyć projekt PlayOnLinux który jest otwarty i nie płaci się za niego (http://www.playonlinux.com/en)

Jeżeli chcesz koszystać z podstawowych funkcji to netbook edition starczy. ja mam w samsungu procek intel atom 1.6, 1 GB ramu i chodzi płynnie na zwykłym ubuntu z gnome. Filmy, muzyka dokumenty oraz poczta działają bezproblemowo. Sprawdź na stronie ubuntu czy twój netbook jest kompatybilny z ubuntu (powinien być) http://www.ubuntu.com/netbook

Nokia ma 1GB RAMu i z tego co wyczytałem to jest on wlutowany więc wymiana raczej odpada.

Nokia pod tym względem miło mnie zaskoczyła - nie było dużo oprogramowania:

  1. F-Secure na 30 dni - używałem przez 30 dni i wywaliłem programem Revouninstaller wywalając wszystkie śmieci które zostały.

  2. Nokia Ovi Suite i Office 2010 - z tego to akurat korzystam.

Nie, downgrade nie wchodzi w grę,

Niestety, chyba jednak odpada przesiadka na Linuksa - nie działa Office 2010 - to w sumie jest priorytetem. Szkoda, miałem nadzieję że w końcu na jednej z maszyn będę mógł mieć pingwinka. Pozostaje czekać, aż Codeweavers zacznie wspierać najnowszego Office’a.

Dziękuję za pomoc, ale teraz pozostają mi eksperymenty z ReadyBoost i próby odchódzenia Windowsa.

Już dawno przestało być “lekkie”, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest Lubuntu (z LXDE).

Piotr pisałem, że akurat ten system nie miał wielu dodatków, więc je wywaliłem razem z syfami które które po sobie zostawiają.

W sumie to do szczęścia brakuje mi wsparcia crossover/wine dla Office’a 2010 oraz Nokia Ovi Suite na Linux’a. Niestety te dwie wady eliminują pingwinka.

“Już dawno przestało być “lekkie”, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest Lubuntu (z LXDE).”

Napewno jest lżejsze od GNOME a o KDE 4 nie wspomnę

Mylisz się, Xfce jest już prawie jak GNOME.

Raczej Ty się mylisz jest pewna różnica. Sugerujesz się pewnie xubuntu, a tam w porównaniu do ubuntu różnicy nie ma.