Nokia E72 - nawigacja i opłaty z nią związane

Witam wszystkich forumowiczów!

Od niedawna posiadam Nokie E72 (sieć Play) z “darmową” nawigacją ze standardowymi mapami Nokii Ovi Maps. Praktycznie za każdym razem przy włączaniu GPS-a pobierane są opłaty zatytułowane “transmisja danych strefa Play”. Kosztuje mnie koło 12 gr. Nie chcę żebyście mnie uznali za człowieka który “dziaduje”, ale skoro to jest darmowa nawigacja to niech taka będzie. Zauważywszy pobieranie kasy zablokowałem nawet w Play’u coś takiego co zwie się “transmisja danych strefa Play”. Niestety opłaty dalej są pobierane. Oczywiście w opcjach nawigacji jest zaznaczona opcja pracy offline.

To była pierwsza sprawa. Druga to pytanie o mapy do tego telefonu. Czy istnieją jakieś lepsze mapki na E72? Pytam zarówno o te za free jak i płatne. Jedyny warunek to to, żeby nie były pobierane opłaty podczas korzystania z danej mapy.

I trzecia sprawa odnośnie tego telefonu. Otóż mam problem z podłączeniem oprogramowaniem Nokia Ovi Suite. Po podłączeniu telefonu i i wybrania opcji aby pracował jako “Nokia Suite” na komputerze wywala error: http://img411.imageshack.us/img411/5656/beznazwy2yl.jpg

Proszę o pomoc.

Co do pierwszego.

Znajdź w ustawieniach zakładkę pozycjonowanie i jego metody, odhacz wszystkie opcje oprócz ‘Wewnętrzny GPS’, powinno pomóc :slight_smile:

Co do drugiego.

Ovi Maps może nie grzeszą dokładnością ale są najbardziej zoptymalizowane, krótko mówiąc najszybciej działają i są chyba najlepszym wyborem. Możesz spróbować innych programów typu Garmin XT, Tom Tom, NDrive, SygicMobile. Nie wiem jak działają te programy znam tylko Garmina i przeglądanie mapy na Nokii 5800XM to istna masakra.

Co do trzeciego.

Nokia Ovi Suite ma to do siebie, że robi co chce ja czasem muszę podłączać telefon 4 razy zanim zaskoczy :razz:

Udało się, nie pobiera opłat ale za to pozycjonowanie trwa wieki. Rozumiem że nie da się tego przyspieszyć jakoś? A-GPS włączony. I prosiłbym jeszcze o wypowiedzenie się innych użytkowników na temat niestandardowych mapek.

A-GPS to własnie jest wspomaganie przez sieć w złapaniu “fix-a”. Niestety jest to płatne i to zjadało ci kasę, ustaw samo GPS. Ja w N95 wpierw włączam “GPS data” aby złapał fixa (2min. max) a następnie dopiero program do nawigacji.

W Nokii to normalne że szuka tych satelit bardzo długo szczególnie jeśli chodzi o “start na zimno” Nokia ładuje w swoje smartphony bardzo słabe te odbiorniki stąd mało do czego przydatne (w budynkach, tunelach zapomnii że złapiesz fixa…)

Panowie. Ja mam E72 w Orange i też mam dodatkowe opłaty. Powiedźcie jak ma to zmienić krok po kroku bo nie mogę znaleźć pozycjonowania.

Zaopatrz się w mapy i program SygicMobile to najlepsza i najdokładniejsza nawigacja obecnie na symbiana korzystająca wyłącznie z nadajnika GPS, mapy są identycznie dokładne ja w automapie bo od tego samego wydawcy (navteq) , pozycjonowanie odbywa się wyłącznie za pomocą satelit GPS , złapanie sygnału z satelit przy używaniu nawigacji co2-3 dni powinno odbyć się w w 5-10 sekund na wolnej przestrzeni.Zimny start zawsze jest troche dłuższy.

Również polecam nawigację Sygica.

W E72 jest to Menu > Ctrl. Panel > Settings > General > Positioning > Positioning methods. A po polsku to chyba będzie Menu > Panel Ster. > Ustawienia > Ogólne > Ustalanie pozycji > Metody ustalania pozycji.

Witam

Kupiłem też nokie E-72 i zauważyłem że samoistnie pobiera opłaty “GPRS - erainternettt”:

Próbowałem waszego sposobu:

Menu > Panel Ster. > Ustawienia > Ogólne > Ustalanie pozycji > Metody ustalania pozycji.

Ale mam tu 5 pozycji którą wyłączyć ?

  • bluetooth GPS

  • wspomaganie GPS

  • zintegrowany GPS

  • WI-F/Sieć

  • Bazujaca na sieci

Dzięki z góry za pomoc.

Cześć!

Mam problem z nawigacją. Używam domyślnej nawigacji, która byla w telefonie i za każdym razem, gdy chcę się połączyć (nie ważne czy to w domu czy na dworze) wyskakuje mi, że nie może połączyć i należy ponowić próbę ( http://www.bankfotek.pl/view/815684 ). Wkurza mnie to, chciałbym temu jakoś zaradzić. Może ktoś ma u siebie jakąś inną nawigację, poproszę o rekomendację.

Pozdrawiam.

A czy jak włączymy “kompas” to zawsze pobiera kasę czy można to ustawić w jakiś inny sposób

Można wylączyć w metodach ustalania pozycji Wspomaganie Gps (A-Gps) oraz bazująca na sieci, nie którzy użytkownicy mówią , że pomaga tez zmiana serwera nokii na google szybsze pozycjonowanie , można jeszcze tak , w zależności od używanego programu do nawigacji należy się upewnić, że dana aplikacja nie łączy się z internetem w celu pobrania map, wskazówek o ruchu drogowym czy innych informacji i w Ovi Mapach jest jeszcze do wyboru w ustawieniach map zakładka Internet tam przestawiamy z Online na Offline i już można się cieszyć darmową nawigacją tylko ten fix :frowning: chwile trzeba zaczekać

Witam!

Mam pewien problem z nokia e72.wgralem nawigacje garmina,wszystko ladnie pieknie chodzi,tylko problem jest w tym iz caly czas gdy jest wlaczona nawigacja swieci sie cala klawitura co w czasie jazdy noca bardzo rozprasza.w noki n95 podswitlal mi sie tylko wyswietlacz.prosze o porady i pomoc