Nokia n78 a formatowanie baterii?

(Kubekster) #1

Witam.Zakupiłem ostatnio nokie n78 i tu mam pytanie a więc czy jest konieczne formatowanie(formowanie) baterii w tymże modelu?

(Cedar) #2
  1. Jeśli już to baterie się formuje a nie formatuje

2. Co na ten temat napisał producent w instrukcji obsługi telefonu? Jeśli nic nie napisał to robisz tak jak Ci wygodnie, jeśli napisał to robisz tak jak zaleca producent.

(Kubekster) #3

Tylko ,że ja mam instrukcję w języku niemieckim więc dużo nie wyczytam:)

(Cedar) #4

5,5 sekundy szukania: http://nds1.nokia.com/phones/files/guid ... _UG_pl.pdf

To ten model? :wink: No i nie wiem w jakim języku szukasz, skoro po polsku nie umiałeś sam znaleźć

(Kubekster) #5

W tej instrukcji nie ma nic o formowaniu baterii.A więc mam tego nie robic?

(Cedar) #6

Masz robić to do czego służy ten telefon - użytkować go i ładować wtedy gdy uznasz to za stosowne/potrzebne.

(JUDGE) #7

Było setki razy. Nie formujesz baterii.

(Zbych ) #8

Nowe typy baterii oprócz polimerowych (te nie posiadają żadnego efektu pamięci) posiadają bardzo mały efekt pamięci więc nie zaszkodzi uformować baterie będzie ona o jakieś 10% dłużej trzymać "energie" niż bateria nie uformowana , baterie litowo-jonowe można doładowywać w każdej chwili nie jest konieczne czekanie na jej wyczerpanie , aczkolwiek z własnego doświadczenia wiem że takie doładowanie nie całkiem rozładowanej baterii powoduje znaczne szybsze jej wyczerpanie i również skraca jej żywotność (baterie wytrzymują około 500-1000 cykli ładowań) przynajmniej raz na miesiąc należy doprowadzić do "całkowitego" (aż telefon nie zacznie pikać) rozładowania baterii i pełnego jej naładowania , to są wyłącznie moje sposoby na utrzymanie baterii w formie przez długi okres i to skuteczne sposoby bo przez około 3 lata urzytkowania mogę powiedzić że bateria jest równie w dobrej formie jak nowa, nie polecam również stosowania ładowarek firm no-name nawet tych które są niby przystosowane do danego modelu , potrafią bardzo szybko "zniszczyć" baterie.

(Danielm86) #9

Nie słuchaj bzdur typu ładowanie 12h itd. Rozładowujesz baterię aż telefon padnie i ładujesz te ~3h aż wskaźnik przestanie mrygać. Zauważ, że ładowarka staje się zimna. I tak z 5 ładowań.

(Zbych ) #10

to czy ma ładować z 12h (te pierwsze przynajmniej 3 cykle) czy max 3h wyłacznie zależy od typu ładowarki sieciowej , szybkie ładowarki sieciowe które ładują baterie w niespełana godzine to na takie ładowarce należy ładować max 3 godziny (te 3 cykle) wolne ładowarki to może nie 12 h ale przynajmniej 8 godzin , to czy posiadasz szybką ładowarke poznasz po czasie ładowania do pełnego stanu czy to wskaźnik na ładowarce zmeni kolor czy telefon zasygnalizuje pełne naładowanie.

(MarS) #11

Było setki razy. Baterii się nie formuje od czasu jak pojawiły się baterie Niklowo-Wodorkowe. Po raz n-ty odsyłam do specjalistycznych źródeł

http://www.batteryuniversity.com

(Kubekster) #12

Dziękuję wszystkim za pomoc.Zapytałem się bo w internecie były dośc ,że tak powiem podzielone opinie na ten temat.

(Danielm86) #13

ogólnie to nowych baterii litowo-jonowych się nie formuje. A baterie litowo-polimerowe posiadają zabezpiecznia przed przeładowaniem dlatego trzymanie na siłę te 12h jest wielką pomyłką.