Norma ATX na poszczegolnych liniach +/-5% za wysoki

Witam zmierzyłem dziś napięcia na zasilaczu oczywiście miernikiem nie żadnymi tam programami.
12V - 12,27
5V -5.01
3.3V -3,43
czy już zasilacz do wymiany ?

Wartości OK, ale sprawdź, czy nie ma spadku podczas obciążenia.

Pod obciążeniem spada :
12v -12,19
5v- 4,97
3.3v -3,39

W domowych warunkach to wszystko co możesz zrobić - wygląda OK. Więcej sam nie sprawdzisz, bo pasowałoby zerknąć na oscyloskopie czy nie ma jakichś pików, skoków, tętnień, czy kształt fali ok przy nierównomiernym obciążeniu poszczególnych linii etc.

dzięki za odp szukam przyczyny i dlatego napisałem o zasilaczu może mieć to wpływ z tematem co pisałem ??
# Spadek FPS w grach po wymianie na lepszy procesor

Jaki to zasilacz, bo karta i procesor które wybrałeś mają dosyć duże zapotrzebowanie, a nie wiadomo co tam jeszcze podpiąłeś pod niego :wink:
Odpal testy na OCCT i obserwuj czy po dłuższym czasie procesor nie zrzuca zegarów, napięć etc.

Masz bardzo dobre napięcia

zasilacz :


mam go już z 8lat

No to zapas mocy też jest.
Pomęcz komputer occt, fumarkiem etc. i obserwuj jak się zachowuje.
Jaką tam kupiłeś płytę główną? Nie przypadkiem jakąś najtańszą, gdzie może nie wyrabiać sekcja zasilania?

Nie kupuje tandety :slight_smile:
Płyta główna która potrzebuje zasilania 8+4
asrock z490 extreme4

Hmmm… Zdecydowanie porób testy obciążeniowe, bo widzę w internecie, że ta płyta lubi zrzucać zegary chyba żeby utrzymać temperatury :thinking: I to testy takie dłuższe, żeby się wszystko dobrze nagrzało. Dobrze byłoby z godzinę pomęczyć.

Witam robiłem test OCCT napięcia się zmieniają w pierwszej kolumnie z 1.23 do 1.18v tak ma być ?


a temp max po 1,5h nie przekraczają 65 stopni

Tak. To napięcie CPU, waha się w zależności od chwilowego obciążenia, temperatury i taktowania.

ok dzięki, to gdzie mam sprawdzić ze procesor nie zrzuca zegarów, napięć etc?

Mam pytanie zegary mają chyba być stabilne jak skała? zrobiłem test a tu :shushing_face:

co to za wartość na 4core ?