Norton Ghost

Witam

Zrobilam format zoptymalizowalam windowsa,zainstalowalam Ghosta 2003 zrobilam Backup partyci systemowej na plytke DVD.I z tym obrazem jest wszystko dobrz.Z ta plytka nie ma zadnego problemu,jak startuje z niej kompa to wszystko jest tak jak powinno moge z niej przywrocic obraz.

Zrobilam pozniej nastepny 2 backup partyi systemowej i partyci “D” (na D mam wszystkie programy) juz po zainstalowaniu wszystkich programow i tak sobie te plytki zostawilam.

Wczoraj chcialam nadpisac obraz partyci systemowej “C” i partyci “D” (na ktorej sa programy),ale okazalo sie ze z zadnej tych plyt nie moge tego zrobic,wkladam plytke startuje kompa,a on sie normalnie uruchamia :evil:

Wzielam wiec to pierwsza plytke,ta ktora mi dzialala i z niej uruchomilam kompa zszedl do dosa wtedy wyjelam plytke i wlozylam ta z obrazem partyci C juz z oprogramowaniem i dalam form image,obraz sie normalnie nadpisal i wszystko jest niby dobrze.

Dlaczego jak startuje z tych innych plyt to komp sie normalnie wlancza,a nie zejdzie do poziomu dosa zeby nadpisac obraz?

W jaki sposob mam przywrocic obraz partyci “D”

I jeszcze jedno jedno pytanie czy da sie zrobic plytke startowa,zamiast dyskietki (mam tylko nagrywarke CD/DVD) a jezeli tak,to w jaki sposob?

Mam nadzieje ze nie zamotalam wszystkiego zabardzo i da sie to jakos zrozumiec.Jezeli cos bedzie niejasne postaram sie odrazu jakos to wytlumaczyc. :slight_smile:

Pozdrawiam niunka

Trochę namieszałaś.

Używam NG2003 co prawda sporadycznie, ale nie wiedziałem że on startuje z płyty CD/DVD,według mnie do startu potrzebuje dyskietki 1.44 MB lub 2 w wypadku obsługi napędów CD,możesz mieć wtedy nagrany obraz dysku/partycji na płytach CD/DVD, ale może nie wiem że można w nim startować z napędu CD i może jakiś user podpowie - ja zawsze startuje z dyskietek 1.44 MB.

Zawsze można również nagrać obraz dysku/danej partycji do pliku i przywrócić obraz dysku/partycji z poziomu systemu i programu NG2003.

Witam.

Polecam zapoznać się z programem Acronis True Image 8.0. Jeśli to nie jest kryptoreklamą zapraszam na stronę : http://www.arpex.pl.

Używam tego oprogramowania i można w nim zrobić płytę startową na CD.

Pozdrawiam : Marian

PS.

Piękne okolice Allgäu.

Można uruchomic z płyty. Robisz płyte zamiast dyskietek.

Adres który podałes zawiera treści niezgodn ez Regulaminem. Zakrywam.

Kolego Lazikar Podałbyś procedurę tworzenia CD/DVD startowego w NG2003.

Aż sam jestem ciekaw jak to idzie - choć nie zamierzam z tego korzystać,ale może komuś się przydać.

No i dalej nic nie wiem :cry:

Prosze powiedzcie jak zrobic ten przegrany CD startowy.Niemam napedu dyskietek.

Pozdrawiam niunka

Zobacz:

http://www.cdrinfo.pl/cdr/artykuly/driv … image.php3

http://www.cdrinfo.pl/software/artykuly … 1013222531

http://www.cdrinfo.pl/cdr/artykuly/ghost/nghost.php3

W biosie masz ustawione aby startował z płyty.

JNJN nie pamietam juz ale instrukcje mozna znaleść z necie. :slight_smile:

Na 95 % NG 2003 nie wykonuje startowego CD/DVD. jedynie dyskietki.

I trzeba użyć zewnętrznych programów do utworzenia takowej płyty CD/DVD,należy wykonać płytę bootowalną np w Nero na niej umieścić plik GHOST.EXE oraz obraz dysku/partycji i powinno być dobrze,choć tego nie sprawdzałem.

W tym wypadku podejrzewam że po zabootowaniu kompa z CD/DVD trzeba plik ghost.exe uruchomić i dalej już tak jak przy dyskietkach.

Pewnie w sieci są gotowe wzory,kto ma chęć szukać.

na 100% tworzenie obrazu na płycie DVD niezastartuje samoczynnie.

Jedynie jeśli ma sie całą płytkę tzn. np Symantec SystemWorks 2003 czy inna wersje podczas bootowania z płyty mamy do dyspozycji kilka opcji, takich jak Ghost, skaner pod Dosa i takie tam.

Ja osobiście albo biorę dyskietkę i na niej ghosta pakuję, i uruchamiam z dyskietki. Albo robię sobie płytkę bootowalną od razu z obsługą CD-roma i wrzucam tam ghosta.exe. Potem pięknie ręcznie przywracam obraz.

Wiesz co ciekawy ten program - tworzenie obrazu sprowadza sie praktycznie do podążania za kreatorem i do tego jest w nim mozliwość dzielenia powstałego obrazu na kilka części, a to świetna opcja dla tych, którzy nie posiadaja nadrywarki dvd.

Powiedz mi jeszcze w miarę szzcegółowo jak skorzystać z takiego obrazu w przyszłości, kiedy np. windows szwankuje i zachodzi konieczność reinstalacji. Jak wtedy wgrać taki image bez instalacji wszystkiego od nowa??

dzieki za odpowiedź

A jednak zastartuje :slight_smile: zaraz po formacie,po nowej instalaci systemu,troszke go zoptymalizowalam i zrobilam backup i z tej plytki startuje :slight_smile:

a jakim programem to zrobiłaś ?? ja mowiłem o Norton Ghost, ale nie zapisywanien go w kreatorze jako płytka DVD ale jako plik który potem nagrywamy np. poprzez Nero.

Nigdy nietestowałem tej opcji bo niema DVD-RW, Ale jesli to przeoczyłem zwracam honor :smiley:

Witam.

Do Mag : Postaram się wyjaśnić.

Instalujesz na PC-cie system operacyjny ze sterownikami i w tym momencie możesz zrobić obraz dysku (np. C: Windows + sterowniki). Program pozwala utworzyć dysk ratunkowy (płyta startowa CD, która startuje z DOS-a). W przypadku awarii wystarczy wystartować PC-ta z tego CD uruchomi się True Image 8.0 i wgrasz obraz partycji C: z lokalizacji kopii na innym dysku lub partycji bądż z płyty CD lub DVD.

Oczywiście można robić kopie obrazu w dowolnym momencie nie koniecznie sam windows ze sterownikami.

Ja na dysku C: 10 GB mam system ze sterownikami i najważniejsze programy. Całość po kompresji spokojnie wchodzi na płytkę DVD 4,7 GB. Natomiast przede wszystkim dla dużej ilości danych robię osobny backup odpowiednimi do tego programami.

Pozdrawiam : Marian

A czy ten program musi być zainstalowany żeby była możliwość wgrania takiego obrazu? Pytam bo taka płytka z obrazem może słóżyć dłużej (np. na czas kilku reinstalacji w tylku jednym moim czy też na innym kompie).

Nie musi. Możesz uruchamiac z dyskietek.

Tylko twoim.

Witam.

Uściślijmy. Trochę niewygodnie się stało gdyż w tym wątku opisywane są dwa programy : Norton Ghost i Acrionis True Image.

Moja wypowiedź tyczy się produktu firmy Acronis.

Program nie musi być zainstalowany. Po to w programie tworzy się “ratunkowy nośnik startowy”, żeby wszystkie niezbędne pliki były zawarte na nośniku. Można to zrobić na płycie CD lub 6-ciu dyskietkach 3,5 cala.

Jeszcze raz :

1.Instalujesz system operacyjny + sterowniki + wgrywasz True Image 8.0

  1. Robisz kopię obrazu na innej partycji, dysku lub np. CD, DVD.

  2. Przygotowujesz ratunkowy nośnik startowy

Gdy nastąpi całkowita awaria systemu, uruchamiasz PC-ta z włożonym nośnikiem startowym (dyskietka lub CD). Uruchamia się True Image z poziomu Dosa. Przywracasz kopię obrazu z partycji lub dysku na którym ją zachowałeś (ewentualnie z płyty CD lub DVD).

Podkreślam, że wybór “momentu” tworzenia obrazu zależy od użytkownika. Można go zrobić także z interesującym nas oprogramowaniem. Podałem tylko przykład gdy chcemy zrobić obraz systemu ze sterownikami.

Kolego Lazikar : A jeśli ten drugi komputer jest “klonem” Pc-ta Maga ?

Pozdrawiam : Marian

Is the floppy disk ready in drive a?

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in … topic=1870