Nośnik jest zabezpieczony przed zapisem - Dysk WD 3,5" zewnetrzny

Witam

Padł mi dysk zewnętrzny. Postanowiłem kupić inny, również firmy WD i wsadzić go do obudowy która pozostała mi po tym poprzednim. Ogólnie wszystko spasowałem, przejściówka pasuje (płytka z dwoma wejściami na SATA i zasilanie). Całość po podłączeniu normalnie startuje…tylko tylko że nie widać tego dysku. W Menagerze Urządzeń wykrywa go jako WD EXT HDD 1021 USB Device, w “Zarządzeniu komputerem” w pozycji “Zarządzanie dyskami” jest jak by niesformatowany.

Po wejściu w ww pozycje wyskoczyło mi okienko “Iniciowanie dysku” po naciśnięciu OK wyskakuje komunikat “Nośnik jest zabezpieczony przed zapisem” Próbowałem go formatować, nie da się ani przez zarządzanie dyskami ani przez zewnętrzny program Paragon Partition Manager

Wcześniej podpiąłem ten dysk normalnie pod SATA w komputerze, sformatowałem i skopiowałem kilka plików. Wszystko działało. Po włożeniu do obudowy, nie działa. Informacje z Crystal Dysk Info są identyczne w momencie podłączenia po SATA jak i po USB.

Czy możliwe jest że przejściówka która była w zestawie ze starym dyskiem, była w jakiś sposób “sparowana” z dyskiem i z innym nie będzie działać?

Albo obudowa uszkodzona, albo nie współpracuje z tym dyskiem?

 

Może obudowa padła z dyskiem?

 

Sprawdź całość na innym kompie, najlepiej z systemem XP.