Nośnik z systemem 8.1

Witam, zamierzam kupić laptop z ppłytką windows. Jeśli będę miał taki nośnik to czy będę musiał robić partycję ratunkową na DVD?

Partycja recowery może być już na dydku laptopa przy zakupie. Na DVD lub pendriwie możesz robić kopie zapasowe np zainstalowanego systemu wraz ze sterownikami, programami itp. żeby w razie potrzeby można wgrać cały system bez potrzeby instalowania wszystkiego na nowo.

Czyli mam rozumieć, że jeśli będzie potrzeba w przyszłości wgrania na nowo systemu to z płytki dołączonej z laptopem będę miał czystego windowsa bez sterowników, aplikacji producenta itd? 

Jeśli z laptopem miałeś dołączoną płytkę z Windowsem (mam nadzieję, że nie dali z dodatkami) to jest to czysty system, ale jeśli zrobisz sobie kopię zapasową systemu wraz ze sterownikami i programami to możesz w razie potrzeby przywrócić ją z nośnika na jakim ją zainstalujesz (DVD, pendrive czy jakiś inny nośnik). https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=kopia+zapasowa+systemu

Jeśli będziesz chciał przeinstalowywać sobie system to zrób sobie kopię sterowników i zapisz na jakimś zewnętrznym nośniku lub innej partycji, zaoszczędzisz czas i niekiedy również i problemów.

  1. Hmm… to trochę szkoda, bo myślałem że kupując laptopa z płytą ominie mnie problem robienia kopii zapasowej :confused: Mogłem wziąć bez płytki i taniej. 

 

  1. W tym laptopie (z którego piszę) miałem partycję recovery, ale wymieniono mi dysk na gwarancji (po wymianie zrobiłem kopię zapasową windowsa 7 na 6 płytkach), a teraz chyba nie mam tej partycji: http://scr.hu/0ixa/qwofh

 

Czyli wynika z tego że jest możliwość tylko raz skorzystać z ukrytej partycji? 

 

PS: laptopa jeszcze nie kupiłem ale we wtorek (jutro) odbiór osobisty

Troszkę więcej pieniędzy, ale wybór słuszny z płytką i nie będziesz miał całego dodatkowego syfu jaki wciskają producenci laptopów i możesz instalować system na innym kompie (ale tylko jeden może być zainstalowany jak z jednego usuniesz to na innym możesz postawić). http://gadzetomania.pl/26561,windows-box-oem-i-upgrade-czym-sie-roznia

Do pudełka powinna być naklejka z kluczem i gdzieś na pudełku powinien być klucz.

Kopie zapasowe rób na jakimś zewnętrznym dysku USB czy innej partycji. Jeśli masz płytkę to masz czysty Windows więc nie musisz robić kopi zaraz po instalacji systemu zrób sobie kopię jak wgrasz sterowniki, podstawowe programy czy nawet wszystkie programy, których używasz i w razie jakiejś awarii czy zawirusowania możesz sobie odtworzyć system na taki jaki zgrałeś, a czysty system możesz zawsze z płytki postawić. Jeśli laptop był w serwisie to powinni zrobić recovery. Partycja jest widoczna 25 GB, ale wolnego miejsca 100% więc pewnie nie wgrali tam systemu. Spróbuj przy starcie Windowsa zbotować go z recowery (najprawdopodobniej klawisz F9 przy uruchamianiu się Biosu). Na recovery stawiają taki system jak odbierasz w sklepie czyli z całym bagażem od producenta.

  1. Nowy laptop zapewne będzie miał już zainstalowany system 8.1 pl (wraz ze śmieciami od producenta) oraz dołączona będzie płytka z windowsem. Na razie nie będę robił kopii zapasowej. Po zepsuciu się windowsa wgram czysty system z płytki, zaktualizuje sterowniki i dopiero zrobię kopię zapasową (bez śmieci producenta). Tylko nie wiem jak to jest z pobieraniem sterowników, jakie mi będą potrzebne,  itp. (nigdy nie pobierałem ani nie aktualizowałem sterowników).

 

 

“Spróbuj przy starcie Windowsa zbotować go z recowery (najprawdopodobniej klawisz F9 przy uruchamianiu się Biosu)”

Co to znaczy zbotować? Czy jak nacisnę F9 to co się stanie (coś nieodwracalnego)?

Nic się nie stanie złego. Tu masz przykład jak to działa https://asus-serwis.pl/faq/nb

Z aktualizacją sterowników poczytaj w necie jest dużo poradników. Poproś może w sklepie żeby dali płytkę czy zgrali Ci na jakiś nośnik sterowniki. Są również programy, które same skanują system i instaluja brakujące czy przestarzale sterowniki. Jak będziesz mieć problemy to pisz na PW pomogę. https://www.google.com/search?q=klawisz+do+uruchomienia+recovery&ie=utf-8&oe=utf-8