Nostalgia stare gry i dema Amiga i 8BIT

Temat o monitorach CRT trochę zaczął zbaczać, więc aby nie zaśmiecać tutaj nowy, o samych grach z dawnych lat.

Jedną z firm która w owych czasach produkowała nieprawdopodobne perełki była Team 17, to co wychodziło z pod ich ręki, to były w owych czasach prawdziwe perełki, do dzisiaj mogące się podobać. I przede wszystkim miodne jak diabli. Mowa o takich tytułach jak:

Super Frog

Full Contact (intro do dzisiaj jest klimatyczne i ładne, a moduł lepszy niż nie jeden utwór Disco Polo).

Alien Breed (to intro z CD32 !!)

Project-X

Stardust.

Oczywiście Worms

Do odpalenia gier potrzebny jest emulator, Np WinUAE.
Kikstart, czyli coś jakby BIOS z amigi np. 500 albo lepiej 1200 (co prawda teoretycznie legalny to on jest jak się posiada kostkę, lub kupi na płytce, ale bez problemu do zdobycia, a po tylu latach nikt już chyba nawet nie dba za bardzo o licencje). I gry, dostępne np. tutaj.

Łapaj:
https://archive.org/details/softwarelibrary_msdos_games?tab=collection

https://pegasus-online.pl/page-3

Sam swoją przygodę z komputerami zaczynałem od Amigi 500 i mam wiele sympatii do gier z tamtych czasów. Ale niech mi ktoś powie jak odpalić grę, np. North&South. Po uruchomieniu WinUAE i wybraniu w/w gry ukazuje mi się czarny ekran z niebieskimi ślepiami. Po godzinie kombinacji i przekleństw odpuściłem sobie.

Musisz wgrać kikstart w wersji 1.3. Ustawić z 1MB chip RAM, i dodać do tego z 512 slow. Ewentualnie, można spróbować dać FAST jakiś, ale jak się będzie stara gra sypać, to nie koniecznie. Ustawić dyskietkę, prędkość stacji polecam na TURBO i w zasadzie tyle. Zarządza się ustawieniami z F12, można zmienić dyskietki, i takie tam.

Ja kikstarty, mam we wszystkich wersjach, prywatne, ale na portalu z gryzoniem są dostępne z tego co patrzyłem wszystkie wersje i zajmują z 1.5mb.

Team 17 robiło wtedy faktycznie perełki. Pamiętam też gry Psygnosis jako dopracowane graficznie. Amigi nie miałem, ale miał kumpel z bogatymi rodzicami :wink: z wizyt bardzo miło wspominam Lotus - całą serię 1-3

Ta gra wyglądała jeszcze lepiej na monitorach CRT. Żeby uzmysłowić różnicę młodszym graczom, w tamtych czasach królował 8bit i gry wyglądały i brzmiały tak

albo tak

więc Amiga robiła wrażenie. Dopiero rozwój kart graficznych i mocy procesorowej w PC ją zdetronizował.

Jak widzę takie rzeczy to obawiam się o to, że mój rytm pracy zostanie mocno zachwiany;)

Chodzi mi od jakiegoś czasu po głowie zabawa z Retropie. Mam w szufladzie RPi 4, tylko niestety czasu brakuje :upside_down_face:

Do RPi 4 też masz Batocera.linux (Batocera.linux) jeżeli chodzi o stare gierki z różnych platform:
Batocera (Part 1) - Instalacja i wstępna konfiguracja - YouTube
W zasadzie podobne do Retropie.

1 polubienie