Not Found Disk! + Resetowanie komutera


(Mefju1) #1

Witam

Mam problem z komputerem, a mianowicie: Komputer się resetuje prze ładowaniu systemu. Dodatkowo przy starcie wyświetla się komunikat Not found any disk! mimo iż w BIOSie dysk widzi. Sformatowałem dysk i zainstalowałem system od nowa, lecz problem nadal występuje. Po reinstalacji systemu dysk jest odczytywany na innym komputerze. Nie wiem w czym może tkwić problem. Kable wyglądają w porządku, kości ram leżą dobrze. Proszę o pomoc!

konfiguracja sprzętowa:

Proc - 1.8GHz Sempron

1gb ram

Dysk 160GB Maxtor

Windows XP pro


(Darek130283) #2

moze ci partcje na dysku uszkodzilo /? a do biosa mozesz wejsc ? jesli tak to tam sprawdz czy go bios widzi (ten dysk) zobacz co z kablami


(Mefju1) #3

Partycje raczej w porządku, bo dysk odczytuje na drugim komputerze.W biosie widzi dysk


(ra-v) #4

Boot-owanie jest dobrze ustawione?

Jeśli tak to

  1. CMOS reset

  2. Włącz może tryb PIO na chwilę i wyłącz oszczędzanie energii.

  3. zaktualizuj bios

  4. przełącz na inny port na płycie, odłącz wszystkie napędy oprócz dysku

Jeśli to nie pomoże to prawdopodobnie płyta jest uszkodzona.


(Mefju1) #5

Spoko, ale nie rozumiem pojęc CMOS i PIO :). Prosiłbym o wytłumaczenie tych pojęc :).


(ra-v) #6
  1. CMOS reset - jest przycisk który trzeba wcisnąć (wykorzystywane głownie w markowych komputerach), lub jakaś zworka (plastikowe coś na takich pinach [drutach]) na płycie głównej, który trzeba wysunąć lub przełożyć o 1 pin obok i włóżyć z powrotem (jeśli są 3 piny) - na płycie powinno wyraźnie być namisane CMOS - tam gdzieś to coś będzie. Można też bateryjkę wyciagnać na chwilę i zewrzeć styki "+" i "-" w gnieździe bateryjki.

  2. Gdzieś w ustawieniach dysku jest "Mode" czy coś i można przestawić z (U)DMA na PIO. Uszkodzenie DMA jest mało prawdopodobne, ale warto sprawdzić.