Not Found Disk! + Resetowanie komutera

Witam

Mam problem z komputerem, a mianowicie: Komputer się resetuje prze ładowaniu systemu. Dodatkowo przy starcie wyświetla się komunikat Not found any disk! mimo iż w BIOSie dysk widzi. Sformatowałem dysk i zainstalowałem system od nowa, lecz problem nadal występuje. Po reinstalacji systemu dysk jest odczytywany na innym komputerze. Nie wiem w czym może tkwić problem. Kable wyglądają w porządku, kości ram leżą dobrze. Proszę o pomoc!

konfiguracja sprzętowa:

Proc - 1.8GHz Sempron

1gb ram

Dysk 160GB Maxtor

Windows XP pro

moze ci partcje na dysku uszkodzilo /? a do biosa mozesz wejsc ? jesli tak to tam sprawdz czy go bios widzi (ten dysk) zobacz co z kablami

Partycje raczej w porządku, bo dysk odczytuje na drugim komputerze.W biosie widzi dysk

Boot-owanie jest dobrze ustawione?

Jeśli tak to

  1. CMOS reset

  2. Włącz może tryb PIO na chwilę i wyłącz oszczędzanie energii.

  3. zaktualizuj bios

  4. przełącz na inny port na płycie, odłącz wszystkie napędy oprócz dysku

Jeśli to nie pomoże to prawdopodobnie płyta jest uszkodzona.

Spoko, ale nie rozumiem pojęc CMOS i PIO :). Prosiłbym o wytłumaczenie tych pojęc :).

  1. CMOS reset - jest przycisk który trzeba wcisnąć (wykorzystywane głownie w markowych komputerach), lub jakaś zworka (plastikowe coś na takich pinach [drutach]) na płycie głównej, który trzeba wysunąć lub przełożyć o 1 pin obok i włóżyć z powrotem (jeśli są 3 piny) - na płycie powinno wyraźnie być namisane CMOS - tam gdzieś to coś będzie. Można też bateryjkę wyciagnać na chwilę i zewrzeć styki “+” i “-” w gnieździe bateryjki.

  2. Gdzieś w ustawieniach dysku jest “Mode” czy coś i można przestawić z (U)DMA na PIO. Uszkodzenie DMA jest mało prawdopodobne, ale warto sprawdzić.