Notebook nie wykrywa karty graficznej

Witam,

otóż mam taki problem z moim laptopem (model w podpisie), że nie wykrywa on karty graficznej Radeon 7670M. Pobrałem sterowniki ze strony producenta oraz ze strony Radeona, jednak ani jedne ani drugie nie zadziałały. Programy w stylu DriverMax itp. stwierdzają, że stery są aktualne. W laptopie mam zintegrowaną grafę Intel HD 4000 i owego Radeona, gdy przejdę do menadżera i wyłączę Intela to nie mam Aero (Win7 64bit), a sam laptop (Catalyst Control Center) stwierdza, że nie mam GPU, tzn. gdy klikam na pulpit PPM i wybieram Właściwości grafiki, CCC stwierdza, że nie mam aktualnie czego ustawiać. O dziwo ten problem mam tylko wtedy gdy wyłączę zintegrowanego Intela, gdy jest on włączony w menadżerze to mogę normalnie wejść w CCC.

Wie ktoś może jak zaradzić temu problemowi? Mój kolega który również ma laptopa z Intelem HD 4000 i Radeonem 7670M ma normalnie wykrywane obie grafiki.

Pozdrawiam,

AnoReksiu

A do laptopa nie dostałeś płytki ze sterownikami? Co to za model laptopa?

Zmień plan zasilania na Wysoka wydajność, lub coś podobnego w programie od Della (obecnie chyba każdy producent dorzuca swój program do zarządzania energią).

Model to Dell Inspiron 15R - 5520 SKU-23.

Owszem dostałem płytkę i zainstalowałem z niej stery od razu jak tylko kupiłem lapka, jednak te stery które mam na płytce były aktualne w sierpniu tego roku :wink: Założyłem jakiś czas temu temat z tym że jak przerzucę się na 7670M to nie mam w Win7 Aero (z tamtego tematu ściągnąłem sterowniki ze strony Della które dał mi pewien użytkownik), jednak porzuciłem ten wątek, bo przez pewien czas nie potrzebowałem tego Aero i mogłem działać na Intelu, jednak teraz przydałby mi się ten Radek.

Edit: falcon89, niestety nie pomogło :frowning: Wszystkie ustawienia w Catalyst Control Center są na najwyższą wydajność ustawione, a w opcjach Przełączania Grafiki aplikacje których używam są również ustawione na Wysoką Wydajność. Mimo wszystko laptop wykrywa tylko Intela :frowning:

Co to znaczy że nie wykrywa Ci grafiki? Nie masz jej w menadżerze urządzeń? Czy może masz niezainstalowany sprzęt o nazwie “Standardowy kontroler VGA” i nie możesz do niego zainstalować sterów?

Jeśli masz dwie grafiki w menadżerze urządzeń i nie ma obok nich jakiegoś wykrzyknika to znaczy że poprawienie działają, a jeśli po wyłączeniu Intela znika Ci Aero i stwierdzasz że przez to nie wykrywa Ci grafiki to jesteś w błędzie. Grafiki przełączają się między sobą automatycznie. Wyłączając Intela nie sprawdzisz że system zacznie używać Radka. Wyłączając Intele burzysz całą tą “architekturę” przełączania w której intel jest podstawa. Wyłączając go system traci podstawowa grafikę i dlatego znika areo. Jesli chcesz aby radeon działał np z Photoshopem, jakaś gra lub programem w którym wydaje Ci sie że działa Intel, musisz to ustawic na sztywno w CCC

michal.a86, dobra rozumiem czemu nie mam Aero gdy wyłączę Intela, ale dlaczego gdy jestem w menu Skyrim (menu Steamowe Skyrim) w polu “Karta graficzna” wyświetla mi się tylko Intel? Tak samo mam np. w “Can You Run It?”, gdzie wykrywana jest tylko karta Intela (nie gram na tym laptopie, Skyrim oraz CYRI posłużyły mi przed założeniem tego wątku jak “elementy testowe” :P).

Na forum Della piszą aby przeinstalować stery do Radeona (pobierz najnowsze stery ze strony Della).

Nie wiem co to

zakładam że to normalne okno programu Steam, on nie generuje takiego obciążenia aby się musiały grafiki przełączyć. A co do tej drugiej gry to widocznie albo coś nie zadziałało, albo gra nie obsługuję przełączania, chociaż w to wątpie. Zobacz w CCC, tam gdzieś powinno być ustawianie na sztywno jaki program ma działać z jaką grafiką. Ewentualnie kliknij na PPM na pulpicie i zobacz czy nie ma tam jakiegoś narzędzia do zarządzania grafikami, bo kiedyś Radeon nie lubił się z Intelem i taką grafikę trzeba było przełączyć ręcznie, chyba że się już “polubili” i wprowadzili przełączanie automatyczne więc w takim wypadku muszisz szukać w CCC

falcon89, operacje odinstalowania sterów i zainstalowania nowych już robiłem, ale teraz moje pytanie jest troszkę inne, a mianowicie czemu, skoro mam najnowsze stery do Radeona 7670M zainstalowane, to aplikacje go nie widzą? Czy to norma w laptopach? Jeśli tak to przepraszam za moje niedoinformowanie i robienie głupich tematów :oops:

Niektóre programy mogą nie wykrywać grafiki, ewentualnie biorą tą która działa w momencie analizy sprzętu. Miałem kiedyś Lenovo Z570 i tam miałem Intel HD 3000 i GT540M, uruchomiłem 3dmarka06 i w oknie głowym też pokazywało mi Intele, ale wynik końcowy testów przekraczał wydajność Intela trzykrotnie i był na poziomie GT540, po prostu podczas uruchomiania 3dmarka działał Intel, dlatego do pokazało w programia, ale jak ruszyły testy i zwiekszyło się obciazenie sprzetu, przełączył się GT540 i wynik był taki jak powinien być. To samo może być u Ciebie, program wykrywa Intela bo inna mu narazie nie potrzeba, a jak uruchomisz skyrim czy inna gre , przełączy się Radeon a tym tego nawet nie zauwazysz

No dobra to sprawa wyjaśniona :slight_smile: Dziękuję wszystkim za pomoc, wyszło na to, że przez brak informacji o lapkach założyłem bzdurny temat :oops:

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Najlepiej jak zainstalujesz w mirę wymagającą grę, jakieś Battlefield 3 albo coś w ten deseń i zobaczysz czy będziesz w stanie pograć normalnie czy będzie klatkować. Jak pograsz po mozesz byc pewien że przełącza Ci się Radek i działa wszystko normalnie, jak będzie klatkować to znaczy że cały czas siedzisz na Intelu. Tylko musisz uważnie obserwować bo twój Radek osiąga około 8500 pkt w 3DM06 a Intel HD 4000 według tego co wyczytałem około 5000pkt więc i na Intelu w miare może gra działac :stuck_out_tongue:

Coś tam na pewno znajdziesz. W końcu nie zamontowałeś GTX w stacjonarce aby się dobrze strony internetowe wyświetlały :smiley: