Notebook nie wykrywa karty graficznej


(Ano Reksiu21) #1

Witam,

otóż mam taki problem z moim laptopem (model w podpisie), że nie wykrywa on karty graficznej Radeon 7670M. Pobrałem sterowniki ze strony producenta oraz ze strony Radeona, jednak ani jedne ani drugie nie zadziałały. Programy w stylu DriverMax itp. stwierdzają, że stery są aktualne. W laptopie mam zintegrowaną grafę Intel HD 4000 i owego Radeona, gdy przejdę do menadżera i wyłączę Intela to nie mam Aero (Win7 64bit), a sam laptop (Catalyst Control Center) stwierdza, że nie mam GPU, tzn. gdy klikam na pulpit PPM i wybieram Właściwości grafiki, CCC stwierdza, że nie mam aktualnie czego ustawiać. O dziwo ten problem mam tylko wtedy gdy wyłączę zintegrowanego Intela, gdy jest on włączony w menadżerze to mogę normalnie wejść w CCC.

Wie ktoś może jak zaradzić temu problemowi? Mój kolega który również ma laptopa z Intelem HD 4000 i Radeonem 7670M ma normalnie wykrywane obie grafiki.

Pozdrawiam,

AnoReksiu


(Jaro070) #2

A do laptopa nie dostałeś płytki ze sterownikami? Co to za model laptopa?


(falcon89) #3

Zmień plan zasilania na Wysoka wydajność, lub coś podobnego w programie od Della (obecnie chyba każdy producent dorzuca swój program do zarządzania energią).


(Ano Reksiu21) #4

Model to Dell Inspiron 15R - 5520 SKU-23.

Owszem dostałem płytkę i zainstalowałem z niej stery od razu jak tylko kupiłem lapka, jednak te stery które mam na płytce były aktualne w sierpniu tego roku :wink: Założyłem jakiś czas temu temat z tym że jak przerzucę się na 7670M to nie mam w Win7 Aero (z tamtego tematu ściągnąłem sterowniki ze strony Della które dał mi pewien użytkownik), jednak porzuciłem ten wątek, bo przez pewien czas nie potrzebowałem tego Aero i mogłem działać na Intelu, jednak teraz przydałby mi się ten Radek.

Edit: falcon89, niestety nie pomogło :frowning: Wszystkie ustawienia w Catalyst Control Center są na najwyższą wydajność ustawione, a w opcjach Przełączania Grafiki aplikacje których używam są również ustawione na Wysoką Wydajność. Mimo wszystko laptop wykrywa tylko Intela :frowning:


(Michal A1986) #5

Co to znaczy że nie wykrywa Ci grafiki? Nie masz jej w menadżerze urządzeń? Czy może masz niezainstalowany sprzęt o nazwie “Standardowy kontroler VGA” i nie możesz do niego zainstalować sterów?

Jeśli masz dwie grafiki w menadżerze urządzeń i nie ma obok nich jakiegoś wykrzyknika to znaczy że poprawienie działają, a jeśli po wyłączeniu Intela znika Ci Aero i stwierdzasz że przez to nie wykrywa Ci grafiki to jesteś w błędzie. Grafiki przełączają się między sobą automatycznie. Wyłączając Intela nie sprawdzisz że system zacznie używać Radka. Wyłączając Intele burzysz całą tą “architekturę” przełączania w której intel jest podstawa. Wyłączając go system traci podstawowa grafikę i dlatego znika areo. Jesli chcesz aby radeon działał np z Photoshopem, jakaś gra lub programem w którym wydaje Ci sie że działa Intel, musisz to ustawic na sztywno w CCC


(Ano Reksiu21) #6

michal.a86, dobra rozumiem czemu nie mam Aero gdy wyłączę Intela, ale dlaczego gdy jestem w menu Skyrim (menu Steamowe Skyrim) w polu “Karta graficzna” wyświetla mi się tylko Intel? Tak samo mam np. w “Can You Run It?”, gdzie wykrywana jest tylko karta Intela (nie gram na tym laptopie, Skyrim oraz CYRI posłużyły mi przed założeniem tego wątku jak “elementy testowe” :P).


(falcon89) #7

Na forum Della piszą aby przeinstalować stery do Radeona (pobierz najnowsze stery ze strony Della).


(Michal A1986) #8

Nie wiem co to

zakładam że to normalne okno programu Steam, on nie generuje takiego obciążenia aby się musiały grafiki przełączyć. A co do tej drugiej gry to widocznie albo coś nie zadziałało, albo gra nie obsługuję przełączania, chociaż w to wątpie. Zobacz w CCC, tam gdzieś powinno być ustawianie na sztywno jaki program ma działać z jaką grafiką. Ewentualnie kliknij na PPM na pulpicie i zobacz czy nie ma tam jakiegoś narzędzia do zarządzania grafikami, bo kiedyś Radeon nie lubił się z Intelem i taką grafikę trzeba było przełączyć ręcznie, chyba że się już “polubili” i wprowadzili przełączanie automatyczne więc w takim wypadku muszisz szukać w CCC


(Ano Reksiu21) #9

falcon89, operacje odinstalowania sterów i zainstalowania nowych już robiłem, ale teraz moje pytanie jest troszkę inne, a mianowicie czemu, skoro mam najnowsze stery do Radeona 7670M zainstalowane, to aplikacje go nie widzą? Czy to norma w laptopach? Jeśli tak to przepraszam za moje niedoinformowanie i robienie głupich tematów :oops:


(Michal A1986) #10

Niektóre programy mogą nie wykrywać grafiki, ewentualnie biorą tą która działa w momencie analizy sprzętu. Miałem kiedyś Lenovo Z570 i tam miałem Intel HD 3000 i GT540M, uruchomiłem 3dmarka06 i w oknie głowym też pokazywało mi Intele, ale wynik końcowy testów przekraczał wydajność Intela trzykrotnie i był na poziomie GT540, po prostu podczas uruchomiania 3dmarka działał Intel, dlatego do pokazało w programia, ale jak ruszyły testy i zwiekszyło się obciazenie sprzetu, przełączył się GT540 i wynik był taki jak powinien być. To samo może być u Ciebie, program wykrywa Intela bo inna mu narazie nie potrzeba, a jak uruchomisz skyrim czy inna gre , przełączy się Radeon a tym tego nawet nie zauwazysz


(Ano Reksiu21) #11

No dobra to sprawa wyjaśniona :slight_smile: Dziękuję wszystkim za pomoc, wyszło na to, że przez brak informacji o lapkach założyłem bzdurny temat :oops:

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.


(Michal A1986) #12

Najlepiej jak zainstalujesz w mirę wymagającą grę, jakieś Battlefield 3 albo coś w ten deseń i zobaczysz czy będziesz w stanie pograć normalnie czy będzie klatkować. Jak pograsz po mozesz byc pewien że przełącza Ci się Radek i działa wszystko normalnie, jak będzie klatkować to znaczy że cały czas siedzisz na Intelu. Tylko musisz uważnie obserwować bo twój Radek osiąga około 8500 pkt w 3DM06 a Intel HD 4000 według tego co wyczytałem około 5000pkt więc i na Intelu w miare może gra działac :stuck_out_tongue:

Coś tam na pewno znajdziesz. W końcu nie zamontowałeś GTX w stacjonarce aby się dobrze strony internetowe wyświetlały :smiley: