Notepad++. Geany - kilka pytań

Hej czy ma to znaczenie czy format pliku jest Windows czy Unix ? Strona będzie hostowana na serwerze linux. Do czego służy w ogóle ten format i oznaczenia Wind (CRLF), MacOS (CR) i Unix (LF) - te akurat w Geany, w Notepad++ jest po prostu win, mac, unix.

Drugie pytanie dotyczy dziwnego działania Geany na windowsie (na linuksie nie było takich problemów). Jak zapisze plik html o takim początku:

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>

To wyświetlają się krzaki mimo, że formatowanie w Geany mam ustawione na utf-8. Problem znika jak wybiorę opcję “Zapisz BOM” ale, ja nie chce BOM…W Notepad++ problem nie występuje. Spotkaliście się może z czymś takim?

A oto moje ustawienie Geany:

3b71d7828afe9af8med.jpg

Zacznę od końca :wink:

CRLF, CR, LF są “znakiem” końca linii (EOL - End Of Line), gdzie CR (Carriage Return)=powrót karetki (określane przez \r ), LF (Line Feed)=nowa linia (określane przez \n ), a CRLF jest połączeniem, czyli powrotem karetki i nowej linii (jak w maszynie do pisania ;)).

W obu przypadkach nazwy formatów oznaczają to samo, N++ po prostu nie ma dopisanych “skrótowców”, jak w Geany…

Teraz, czy ma to znaczenie? Może mieć, choćby ze względu na poprawność wykonania jakiegoś skryptu (błąd składni), lub właściwej interpretacji zapisanej treści (z tego co pamiętam, takie coś miałem kiedyś przy tłumaczeniu/lokalizacji pewnych dodatków do Fx, dodatek nie chciał przyjąć tłumaczenia be odpowiedniego formatu, ale nie pamiętam czy wymogiem był Win, czy Unix, na pewno tylko w jednym z nich lokalizacja działała…)

Ma za to znaczenie dla np. zwykłego notatnika w Windowsie. Jeżeli otworzysz plik z konwersją Unix, to treść nie będzie posiadała podziału na wiersze (będzie wyświetlana w jednym).

Co do hostingu, nie wiem czy ma to dla niego znaczenie (nie spotkałem się z problemami w tym zakresie), ale “na logikę” bezpiecznie byłoby używać formatu Unix dla serwera Linuksowego (albo wstępnie zrobić test…) ;)… choć w sumie nie można chyba wykluczyć jakieś auto-konwersji po ich stronie :-k

Drugie pytanie pominę ze względu na to, że nigdy nie używałem Geany.

Dzięki wielkie manieKMP, właśnie zauważyłem, że w Geany na linuksie jest domyślnie włączony właśnie format LF czyli UNIX (na windows domyślnie jest CRLF) także spokojnie mogę zmienić na uniksowy skoro strona i tak będzie hostowana pod linuksem. Co ciekawe to to, że pod windowsem i windowsową wersję Geany ten sam plik (przy tych samych ustawieniach) wyświetla krzaki a pod linuksem wszystko tip top. Wszystko ustawione na Utf-8 bez bom. Dziwne bo jest tak nawet na podstawowym szkielecie xhtml bez jakiś skomplikowanych danych. Dziwny problem :expressionless:

A nie wiesz może jak w notatniku++ wyłączyć podkreślanie wyrazów? Wygląda to tak jak sprawdzanie pisowni w firefoksie. Daaawno nie używałem tego programu a w opcjach jakoś nie widzę czegoś podobnego.

Plugin Spell-Checker…? Możesz go odinstalować w Plugin Menager.

Dzięki Grzesie1k :slight_smile: Niestety pozostał problem z krzakami… zarówno w notatniku++ jak i w geany pod windowsem mam ciągle ten sam problem…W plikach utf-8 nie ma krzaków, w plikach utf-8 bez BOM są krzaki…Zupełnie nie wiem o co chodzi, pod linuksem nigdy czegoś takiego nie miałem :confused: Myślę że ustawienia mam dobre - format utf-8 bez BOM, zastosuj do otwartych plików ansi w notatniku++, podobnie w geany…Nie wiem o co chodzi :expressionless:

Problem był opisywany także na forum php i nie znaleziono rozwiązania :confused: http://forum.php.pl/lofiversion/index.php/t198217.html

Jeżeli chodzi o krzaki ,wyrastające" przy zmianie kodowania otwartego pliku to radzę skopiować całość, zmienić kodowanie i wkleić zawartość schowka (CTRL+A,CTRL+C,zmiana kodowania,CTRL-V) :wink:

Problem rozwiązany :slight_smile: Użyłem lepszego schematu dokumentu i poszło bez BOM :slight_smile: