Notepad ++ polskie i japońskie znaki

Witam

 

Mam pewnie bardzo prosty problem, aczkolwiek dla kogoś tak zielonego jak ja nie do rozwiązania :slight_smile: Chciałabym napisać stronę w Notepad++ która ma zawierać zarówno polskie jak i japońskie znaki. No i jak to właściwie zrobić? Jak ustawiam UTF-8 to koduje polskie a japońskich w ogóle nie wyświetla (w sensie takich wpisanych ręcznie). Co zrobić, żeby na stronie wyświetlały się poprawnie oba języki?

 

Może dodam jeszcze że na tej stronie http://www.unicode.org/cgi-bin/GetUnihanData.pl?codepoint= można dostać kod do poszczególnych znaków o które mi chodzi. Ale jak go wpisać…?

Bo oprócz ustawienia strony kodowej to musi być użyta czcionka która posiada japońskie znaki.

A dodatkowo aby pisać z klawiatury to trzeba jeszcze dodać w windows obsługę klawiatury.

 

すべての人間は、生まれながらにして自由であり

 

 

A jaki Ty masz system ?, bo mi nawet w nontatniku pozwala tak pisać

Problem się rozwiązał :slight_smile: Nie wiem jak, coś poklikałam i działa.

A żeby nie marnować topicu, mam takie pytanie: czy da się zrobić taki ogólny szablon z którego korzystałaby reszta stron? Tak jak w Wikipedii powiedzmy, każda podstrona ma jakiś tam ogólny zarys. Chodzi mi o to, że jak np. ustawię sobie pierwszy akapit czcionką a, a drugi czcionką b, każda podstrona wygląda według tego schematu, i jak zmienię że pierwszy ma być na zielono żeby każda się zmieniła automatycznie?

Tak. W czystym html tego nie zrobisz. Zainteresuj się systemem templatek + static site generatorem (od siebie polecam Jekyll ( http://jekyllrb.com/ ) bądź Hugo ( http://gohugo.io/ ) a jeśli ogarniasz php to wtedy ( https://sculpin.io/ ) )

@Kamatori czy nie wystarczyło by do tego css?

@pocolog, znajomość css’a i jego “relacji” z kodem strony (np. HTML’a) jest potrzebna. Jeśli autorka tematu nie ma z tym problemu, to generatory mogą jej posłużyć przynajmniej do “przyspieszenia” pracy nad projektem (nie będzie musiała przynajmniej wszystkiego pisać)… jest wiele dróg dojścia do celu, podane przez Kamatori jest/są chyba najmniej żmudne.

 

Oczywiście że się da w czystym html i css zrobić szablon i w zewnętrznym pliku css definiujesz style. przykładowo masz treść powtarzająca się w blokach nagłówek i akapit. Przypisuje style i potem mając nawet 100 podstronom o tym samym układzie ale innej treści możesz bez problemu jednym wpisem zmienić by np. wszystkie nagłówki o danej klasie zmieniły typ czcionki czy wielkość czcionki, kolor i co tam jeszcze chcesz. Na wszystkich podstronach będzie nowy wygląd. Wszystko opiera się na odpowiednim opisaniu klasami nagłówków, akapitów i innych użytych elementów.

Poradziłam sobie, dziękuję za rady :slight_smile: Oczywiście im dalej w las tym więcej drzew, więc mam kolejne pytanie:

Mam menu w htmlu. Proszę powiedzcie, że nie muszę w każdej stronie wklejać tego kodu tylko mogę zrobić jakieś odwołanie do pliku zawierającego kod menu… wiecie, żeby w razie czego nie wklejać tego menu do każdej strony :slight_smile:

 

Wiem jak się odwołać do css’s, ale do pliku html tak żeby był częścią każdej strony to nie.

Patrzyłaś na moje rozwiązania? Właśnie po to podałem ci static site generatory z systemami templatek. Polega to na tym że tworzysz sobie np. plik default.html w którym dajesz:

[twój head]
[twoje menu]

{{ tu będzie content z innych podstronek }} 

[twój footer] 

I tworząc kolejne podstrony dajesz tylko: 

Jestem uparciuchem i dalej piszę tą stronkę w notepad++. I przyznaję się, że zajrzałam na bardzo krótką chwilę (wybacz!). Po prostu wydawało mi się, że to “pójście na łatwiznę” (jeśli się myliłam, znowu wybacz!). Obiecuję, że tym razem zajrzę w wolnej chwili.

Tak czy siak dzięki za pomoc :slight_smile:

 

A może dodam, że jeszcze w sobotę na temat html’u i tworzenia stron miałam tylko takie pojęcie, że czasem źle zapisałam coś na dysku i wyskakiwał mi dziwny kod. Dlatego ten post po napotkaniu pierwszego problemu. W weekend wymyśliłam, że zamiast wypisywania w wordzie ciągle nowych notatek totalnie bez ładu i składu z języka japońskiego właśnie, mogę zebrać to wszystko w postaci takiej prostej stronki. Mam Anki do nauki słówek, ale chciałam zebrać to w bardziej czytelny sposób. Ot, tyle :slight_smile: