Nouveau - artefakty na ekranie ale kursor i mysz jest ok


(ra-v) #1

Chciałem potestować jak chodzą efekty na innym sterowniku grafiki. Na standardowym lubi się 1-2 razy na dzień wysypać (błąd compiz segfault... - choć zainstalowałem teraz najnowsze sterowniki).

Nouveau - artefakty

Można zauważyć że konsole (od CTRL+ALT+F1 do F6) są ok i to w rozdzieczości 1280x1024 oraz kursor myszy też jest ok, wszystko działa i nic się nie zwiesza, jedynie widać to co widać.

Grafika: NVidia 7025 (nForce 630 zintegrowana)

System: openSUSE 11.4 64b, aktualizacje są robione w miarę na bieżąco.


(nintyfan) #2

Takie coś(pod linkiem “Nouveau - artefakty”) masz na otwartych sterownikach czy zamkniętych?


(ra-v) #3

Otwartych.

Na zamkniętych wszystko chodzi. Chciałem tylko przetestować wydajność.


(OgiX) #4

Zintegrowane grafiki jakoś nie lubią otwartych sterowników. Odinstalowałeś zamknięty sterownik czy tylko go dodałeś do czarnej listy modułów?

Tak po prawdzie - jeżeli działa zamknięty i nie musisz za wszelką cenę uruchomić nouveau to proponuję odpuścić. Jeżeli musisz go uruchomić… zaktualizuj OpenSUSE do 12.1 (=nowsze wersje nouveau/xorg/jądra). Może zadziała… ale trudno dać jakieś gwarancje.

Poza tym zerknij na stronę projektu by zobaczyć status i co raczej nie będzie działać (GF 7025 to rodzina NV40).


(ra-v) #5

Tylko ukryłem na chwilę.

No w sumie to chyba działał tylko na Fedorze jakieś (chyba 10), poza tym i na tej karcie i na AGP Nvidia 440MX były podobne krzaczory.

Tak mnie dziwi dlaczego ten kursor był normalny i pozostałe terminale, dość dziwne to.

Nie ma sensu, skoro system działa. Chyba dopiero gdy zrobię RAID.


(OgiX) #6

To jest związane akurat z architekturą:

  1. Za terminale odpowiada inny sterownik niż za Xy - nouveaufb/nvidiafb.

  2. Domyślne “rysowanie kursora myszy” przypomina trochę sposób rysowania kursora w DirectX (i chyba Aero, nie miałem “przyjemności” sprawdzać go pod tym kątem) - ze wszystkimi tego konsekwencjami - wliczając w to problemy w kartach graficznych via/s3. :wink: Ogólnie - ruch itd. obsługiwany jest osobno (trudno to wyjaśnić - dzięki temu ruch kursora nie zależy od ilości fps - widoczne zwłaszcza w grach). Problemy z tym konkretnym mechanizmem można najczęściej rozpoznać poprzez zniekształcenie obrazu, spadek szybkości środowiska graficznego (działa zwykle porównywalnie jak sterownik vesa w WinXP) albo zawieszenie komputera po włączeniu Xów z ekranem podobnym jak u Ciebie - ale bez kursora z tego co pamiętam. Większość sterowników ma opcje “SWCursor” lub “HWCursor” do włączania/wyłączania w razie problemów - możesz spróbować, ale raczej to nie to.

Sprawdź w logach Xów który sterownik jest ładowany, dodatkowo wykonaj:

lspci -k

i wrzuć na forum. Mam wrażenie, że ładuje do obsługi framebuffera sterowniki zamknięte a nie otwarte.

Możesz spróbować też wyłączyć KMS (parametr “nomodeset” lub “modeset=0” w linii poleceń jądra) lub wyłączyć funkcje sprzętowej akceleracji w xorg - prawdopodobnie konieczne będzie utworzenie pliku “xorg.conf” i ustawienie w nim opcji “NoAccel” na “true”.