Nouveau - artefakty na ekranie ale kursor i mysz jest ok

Chciałem potestować jak chodzą efekty na innym sterowniku grafiki. Na standardowym lubi się 1-2 razy na dzień wysypać (błąd compiz segfault… - choć zainstalowałem teraz najnowsze sterowniki).

Nouveau - artefakty

Można zauważyć że konsole (od CTRL+ALT+F1 do F6) są ok i to w rozdzieczości 1280x1024 oraz kursor myszy też jest ok, wszystko działa i nic się nie zwiesza, jedynie widać to co widać.

Grafika: NVidia 7025 (nForce 630 zintegrowana)

System: openSUSE 11.4 64b, aktualizacje są robione w miarę na bieżąco.

Takie coś(pod linkiem “Nouveau - artefakty”) masz na otwartych sterownikach czy zamkniętych?

Otwartych.

Na zamkniętych wszystko chodzi. Chciałem tylko przetestować wydajność.

Zintegrowane grafiki jakoś nie lubią otwartych sterowników. Odinstalowałeś zamknięty sterownik czy tylko go dodałeś do czarnej listy modułów?

Tak po prawdzie - jeżeli działa zamknięty i nie musisz za wszelką cenę uruchomić nouveau to proponuję odpuścić. Jeżeli musisz go uruchomić… zaktualizuj OpenSUSE do 12.1 (=nowsze wersje nouveau/xorg/jądra). Może zadziała… ale trudno dać jakieś gwarancje.

Poza tym zerknij na stronę projektu by zobaczyć status i co raczej nie będzie działać (GF 7025 to rodzina NV40).

Tylko ukryłem na chwilę.

No w sumie to chyba działał tylko na Fedorze jakieś (chyba 10), poza tym i na tej karcie i na AGP Nvidia 440MX były podobne krzaczory.

Tak mnie dziwi dlaczego ten kursor był normalny i pozostałe terminale, dość dziwne to.

Nie ma sensu, skoro system działa. Chyba dopiero gdy zrobię RAID.

To jest związane akurat z architekturą:

  1. Za terminale odpowiada inny sterownik niż za Xy - nouveaufb/nvidiafb.

  2. Domyślne “rysowanie kursora myszy” przypomina trochę sposób rysowania kursora w DirectX (i chyba Aero, nie miałem “przyjemności” sprawdzać go pod tym kątem) - ze wszystkimi tego konsekwencjami - wliczając w to problemy w kartach graficznych via/s3. :wink: Ogólnie - ruch itd. obsługiwany jest osobno (trudno to wyjaśnić - dzięki temu ruch kursora nie zależy od ilości fps - widoczne zwłaszcza w grach). Problemy z tym konkretnym mechanizmem można najczęściej rozpoznać poprzez zniekształcenie obrazu, spadek szybkości środowiska graficznego (działa zwykle porównywalnie jak sterownik vesa w WinXP) albo zawieszenie komputera po włączeniu Xów z ekranem podobnym jak u Ciebie - ale bez kursora z tego co pamiętam. Większość sterowników ma opcje “SWCursor” lub “HWCursor” do włączania/wyłączania w razie problemów - możesz spróbować, ale raczej to nie to.

Sprawdź w logach Xów który sterownik jest ładowany, dodatkowo wykonaj:

lspci -k

i wrzuć na forum. Mam wrażenie, że ładuje do obsługi framebuffera sterowniki zamknięte a nie otwarte.

Możesz spróbować też wyłączyć KMS (parametr “nomodeset” lub “modeset=0” w linii poleceń jądra) lub wyłączyć funkcje sprzętowej akceleracji w xorg - prawdopodobnie konieczne będzie utworzenie pliku “xorg.conf” i ustawienie w nim opcji “NoAccel” na “true”.