Nowa instalacja na partycji gdzie jest już system, czy zostaną pliki z /home?

Cześć!

 

Mam tylko jedną partycję użytkową, na której zainstalowany jest obecny system Ubuntu 12.10. Z uwagi na brak aktualizacji chciałbym zainstalować wydanie 14.04 LTS. Mam jednak kilka wątpliwości:

Czy jeśli zrobię świeżą instalację na obecnej partycji to wszystko co jest w folderze /home zostanie?

Czy instalator nie wymusi formatowania partycji?

Czy bez formatowania nie będzie jakichś konfliktów w plikach systemowych?

 

Pozdrawiam

Jeśli wszystko było na jednej partycji, to proponuję:

a) Skopiować dane z /home, zainstalować system i przywrócić je. Jeśli zrobisz tak:

                    kopia => instalacja => dodanie użytkowników => instalacja oprogramowania (kilka minut - komenda/skrypt) => przywrócenie plików z /home

to może nie stracisz nawet ustawień niektówych programów. Pamiętaj by kopiować z plikami z kropką, często są tam właśnie ustawienia programów danego użytkownika

 

b) Wejść w Update manager. Powinna widnieć tam informacja o nowym wydaniu, z tego co wiem, nawet bez osobnej partycji pliki zostają (ale to działa 99 razy na 100, kopia się przyda na wszelki wypadek). Klikając w Upgrade rozpoczniemy proces aktualizacji.

 

Pozdrawiam, Bartek

Pliki z kropką (na początku)oznacza pliki ukryte. Musisz w menadżerze plików włączyć wyświetlanie plików ukrytych(pewnie w menu widok).

Ja robiłam tak, że formatowałam /, a /home pozostawiłam bez zmian :mrgreen:

Powinny ustawienia pozostać takie, jakie są, tzn. konta do komunikatora, poczta, wygląd przeglądarki, własne skróty, tapeta. Jeżeli się boisz - zrób tak, jak Ci powiedział kolega another_day.

Autor ma tylko jedną partycję. No chyba, że potrafisz sformatować partycję w taki sposób, aby katalog /home został nienaruszony.

To następnym razem (na przyszłość :mrgreen:) polecam zrobić na nowo system, tworząc następujące partycje,

/          (na system)

/swap  (jeżeli masz mniej niż 2 GB RAM-u)

/boot   (zwiększa bezpieczeństwo)

/home  (na pliki)

 

ale jest to oczywiście ostateczność, jednak bardzo pomaga podczas przeprowadzki :slight_smile:

 

Zrób tak jak Ci podpowiedział kolega another_day, czyli skopiuj dane z /home, postaw na nowo system (tym razem tworząc powyżej podane partycje) i przywróć pliki :smiley:

Ale zalecam dane skopiować na partycję Linuksową za pomocą cp -R -p albo nawet lepiej - zrobić tar. Chodzi o zachowanie odpowiednich uprawień plików.

Czy w przypadku tara wystarczy proste:

tar -cf home.tar /home

czy potrzeba jakieś dodatkowe parametry dla bezpieczeństwa?

 

Rozumiem, że skoro posiadam 4GB RAM to SWAP jest zbędny?

 

W jaki sposób partycja /boot zwiększa bezpieczeństwo i ile miejsca na nią przeznaczyć?

 

Aha, oprócz partycji systemowej / mam jeszcze jakąś /efi (czy coś podobnego) ale nie zauważyłem aby w ogóle była używana.

Tak, to wystarczy spokojnie. Patrycja boot daje możliwość zbootowania innych systemów po wywaleniu Linuksa, przy jeden dystrybucji wystarczy na nią ~100MB, ale moim zdaniem nie ma sensu w ogóle ją tworzyć. Partycję /efi nie ruszaj bo dysk przestanie być bootowalny i nie odpalisz żadnego systemu z niej (UEFI wczytuje bootloader z tej partycji). Co do SWAP, zależy co będziesz robił na tym systemie - do zwykłych rzeczy faktycznie raczej nie trzeba.