Nowa karta graficzna do komputera

Witam. Popsuła mi się karta graficzna i chciałem prosić o pomoc w wyborze nowej, tak aby pasowała do reszty podzespołów w moim komputerze, aby mogła być w pełni wykorzystywana jej moc.

A więc mój komputer składa się z:

Zasilacz: Amacrox Warrior AX450-PNF

Płyta główna: GIGABYTE GA-M56S-S3

Procesor: AMD Athlon 4400+

RAM: 2 x 1GB Kingston

Monitor: Samsung SyncMaster 940NW

Dotychczas miałem kartę graficzną GeForce 8600GT i byłem z niej zadowolony. Najchętniej kupiłbym taką samą bo do tej pory grałem na niej w nowe tytuły gier, ale niestety nie ma nigdzie w sprzedaży nowych 8600GT. Jaką więc polecacie mi kartę? No chyba, że wiecie gdzie dostanę nówkę 8600GT. Nie chcę jakiegoś potwora bo po co mi, skoro procesor będzie wtedy za słaby? A za rok albo dwa i tak zamierzam całkiem nowego kompa składać, więc teraz bym chciał coś podobnego do tej co miałem. A nawet 9600GT ani 9800GT nowych nigdzie nie ma. Na tych nowszych to ja się nawet nie znam bo interesowałem się tym tylko jak składałem kompa.

Aha no i jak to wygląda jakbym teraz włożył inny model do swojego kompa? Normalnie wtedy mogę odinstalować stare sterowniki i zainstalować nowe, do nowej karty i to wszystko, tak? Czy coś jeszcze trzeba robić?

Jakie fundusze?

Do tego procesora Radeon HD6670 DDR3

http://www.skapiec.pl/site/cat/14/comp/2963426

lub DDR5

http://www.ceneo.pl/14269483

Szybszy od 8600GT

A cenowo jak to wygląda - ile możwsz wydać?

Cześć kolego, nie podałeś jaki masz budżet na tą grafę więc zgaduje.

Może Radeona HD 7750 wydajny, niedrogi i pobiera tylko 55W,lub droższego 80W HD 7770.

Tu masz ranking wydajności.

Pozdrawiam.

Budżetu nie podałem bo i tak to jest niespodziewany wydatek i kasę będę musiał wyczarować. Dopiero co naprawiałem monitor, a teraz karta graficzna - wszystko się psuje jak człowiek kasy akurat nie ma.

W każdym razie te co podaliście są w miarę ok, ale czy nie przewyższają za bardzo mojej poprzedniej karty wydajnością i mocą? No bo tamta miała 256MB i DDR3, a tu już widzę po 1GB i DDR5. Nie byłyby takie ograniczane przez procesor czy coś?

Aha i coś z GeForce’a może jeszcze? :slight_smile:

GeForce jest nie opłacalny.

Bierz HD6670 DDR5 albo HD 7750

Wydajność karty nie mierzy się ilością pamięci, ale zaproponowane wyżej i przeze mnie karty są dużo wydajniejsze od twojej poprzedniej.

Ok, to myślę, że wybiorę tego Radeona HD6670 DDR3 bo w zupełności mi wystarczy.

Ewentualnie myślę jeszcze mimo wszystko o jakimś GeForce GTX z serii 2xx, co myślicie? Np. GT210 1GB DDR3. Też byłby dobry?

Kolego Twój GeForce 8600GT pobiera moc 47W a Radeon HD 7750 55W, a więc mocowo są bardzo zbiżone i można spokojnie podmienić. Zaś tym, że jest to wydajniejsza karta nie powinieneś się przejmować, najwyżej nie będzie chodziła na maksa wyciskając wszystkie “soki” z kompa, żeby tylko kasy wystarczyło.

O GeForce 210 zapomnij to jest karta 64 bit-owa. GeForce GT 220 128 bit-owa też słabsza od Twojej dotychczasowej trochę lepsza jest GeForce GT 240 ale pobiera 70W.

ps. Radeon HD 6770 pobiera 86W bez mała dwukrotnie więcej niż Twoja dotychczasowa karta.

Karty graficzne o mocy wyższej niż 75W wymagają dodatkowego zasilania.

Czyli Radeon HD6770 nie była by dobra? Co znaczy dodatkowe zasilanie? Skąd? Na Allegro na aukcji było napisane, że zasilacz 400W potrzebny, czyli akurat taki jaki mam. Ponadto byłem w sklepie komputerowym i facet mi polecił dokładnie tą samą kartę. Jest ona mimo wszystko tańsza od 7750, więc jednak bardziej by mi pasowała…

Będziesz musiał podłączyć dodatkowy kabelek do grafiki http://www.technic3d.com/article/pics/328/ge_1020.jpg

Nie masz się co obawiać twój zasilacz ma takie złącze.

Będzie dobry.

Dokładnie tak jak kolega @falcon89 Ci napisał jak jesteś zdecydowany to kupuj sprzętowo wszystko będzie ok.

Ok, a jeszcze myślę o GeForce GT440. Ta już ma 128bit. Byłaby dobra? I która lepsza? GeForce GT440 czy Radeon HD6770?

Aha i co jeśli karta ma więcej niż 128 bit-ów? Mógłbym taką włożyć czy nie?

HD6770 jest prawie dwa razy wydajniejsza od GT440.

Dlaczego miałaby nie działać (im więcej tym lepiej).

Jeszcze mam ostatnie pytanie :smiley: Bo zastanawiam się czy przy okazji nie dokupić RAM’u, ale ta pamięć z karty pamięci (czyli te 1GB jakbym kupił HD6770) się tak jakby wlicza w pamięć ogólną? Bo Windows XP 32-bitowy z tego co wiem może obsłużyć maks. 3GB RAM’u? I to chodzi o sam RAM czy tą pamięć z karty też? Bo myślałem, żeby właśnie dokupić 1GB RAM’u do tych co mam, ale nie wiem czy to ma sens, skoro kupię kartę, która będzie miała 1GB :wink:

W kartach graficznych parametr 128 bit-ów określa szerokość magistrali dostępu do pamięci i czym ona przybiera większą wartość tym lepiej.

Szerokość magistrali jest jednym z kilku czynników mających wpływ na wydajność karty.

Karta GeGorce GT 440 ma wydajność na poziomie GeForce GT 240 zobacz w rankingu (już go podawałem).

Odpowiadając na Twoje pytanie - Tak.

Pamięć karty graficznej i pamięć RAM się nie łączą ani wykluczają są niezależne.

Pamięć karty graficznej nie sumuje się z pamięcią systemową.

Chodzi tylko o pamięć RAM.

A jak się nazywa ten dodatkowy kabel do dodatkowego zasilania grafy? Bo nie widzę u siebie takiego jak na zdjęciu, które zapodał falcon89 - mam jakiś z czterema pinami albo z sześcioma. Na pewno taki mam? Tutaj są wypisane na dole: http://amacrox.pl/index.php?option=com_ … &Itemid=93 - mój model ma 400W.

PCI-Express 6 pinowy to wtyk do zasilania karty graficznej, a ten 4 pinowy to ATX +12V do zasilania procesora.

Ok, dziękuję wszystkim za pomoc :slight_smile: