Nowa karta graficzna-jaka?

Witam.Przymierzam się do kupna nowej karty graficznej…Aktualny sprzęt to :

Płyta :Gigabyte P31-DS3L

Procesor :Pentium E2180

Zasilacz : Chieftec 400w

Ram :2x1GB Kingston(dual channel)

System :Win7 Ultimate x64

Środki jakie zamierzam przeznaczyć to max. 600zł. Proszę o doradzenie ponieważ nie jestem biegły w tej materii…

Z góry dzięki.

Procek do OC, tak do 2,5 GHz minimum. A z kart to: http://allegro.pl/item1102898790_sapphi … pci_e.html lub http://allegro.pl/item1094006429_ati_as … _pcie.html

Do obecnego procka dobry będzie Radeon HD 4850.

Aczkolwiek należałoby podkręcić procesor, aby karta “rozwinęła skrzydła”.

bart25 i schnor25 , zauważyłem, że patrzycie tylko na procek, a co z zasilaczem? Czy na pewno ten zasilacz uciągnie takie karty? Mam PC-ta z Radeonem HD 4850, ale ten komp ma zasilacz 500W.

Gdyby zasilacz był za słaby, albo kiepski to bym wspomniał :smiley:

HD 4850 i 5770 lajtowo pójdą na tym zasilaczu. Do HD4870 też wystarczy, ale mało zapasu zostanie.

Nie znam się za bardzo na OC a bawiąc się przy moim stanie wiedzy w tym temacie mógłbym narobić sobie więcej szkód niż pożytku…

Nie tak łatwo zrobić szkody. :smiley:

Jak sam nie chcesz kombinować, to może jakiś znajomy zna się na tym?

Twój procesor jest łatwy do podkręcania. 2,5GHz spokojnie można nim zrobić, a ktoś bardziej doświadczony powyżej 3GHz może go podkręcić, jeśli tylko płyta główna na to pozwoli i temperatura nie będzie za wysoka.

Czyli generalnie można sobie podwyższyć taktowanie procka…??Z tego co czytam wyżej mój procek łatwo poddaje się OC??

Dokładnie. Należy tylko poznać kilka zasad.

W Twoim przypadku podkręcanie odbywa się poprzez zwiększanie FSB. Tym sposobem podkręcasz równocześnie pamięć RAM. Zwykle to ona najszybciej dojdzie do granic możliwości, więc możesz zmienić stosunek FSB do taktowania RAM, tak by częstotliwość pozostała zbliżona do domyślnej.

Możesz też zwiększyć napięcie na pamięci RAM i używać jej przy wyższym taktowaniu, tylko musisz wiedzieć z jakim napięciem mogą pracować twoje pamięci.

Jak już zapanujesz nad RAM’em, to idziesz w górę podwyższając FSB, aż w końcu dojdziesz do momentu, w którym procesor albo płyta główna dojdzie do kresu możliwości.

Stabilność kompa testuj programem Prime95, obserwuj w tym momencie temperatury. Maksymalna temperatura dla Twojego procesora to ok. 70 C.

Jeśli uznasz dane ustawienie za w miarę stabilne, wtedy zostaw Prime95 na jakieś 2 godzinki i jeśli nie wyjdzie błąd, to zostaw te ustawienie.

To taki mój niepoukładany poradnik. :smiley: W internecie znajdziesz bardziej przejrzyste i dokładniejsze porady nt. podkręcania. :slight_smile:

Dodam do słów kolei wyżej że także zwiększanie opóźnień na pamięciach RAM,także zwiększa podkręcalność pamięci:) a za czym idzie można nieco jeszcze FSB podnieść.

Dzięki za rady…aż tak skomplikowanie to nie wygląda…

Dodane 05.07.2010 (Pn) 23:41

zamykamy…