Nowa karta graficzna

Witam, jakiś czas temu spaliła mi się karta graficzna (GeForce 7600 GS), i potrzebuję kupić nową. Zależy mi na tym, żeby jak najmniejszym nakładem kosztów otrzymać jak najlepszą opcję. Fajnie by było jeżeli nowa karta pociągnęłaby GTA 4 ale to nie jest warunek konieczny( i jeżeli reszta kompa to udźwignie). Aha i wymiana innych części raczej nie wchodzi w grę. Mój zestaw to:

Płyta główna: ASUS P5LD2 SE

Procesor: Intel Pentium D915 2,8 ghz

ram 2 x 512 kingston ddr2

zasilacz 400W

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Przepraszam bardzo ale:

  1. Co to dokładnie jest za zasilacz? Jakiś no-name? Jak tak, to do wymiany na przynajmniej Integrę 400

  2. Aby pograć w miarę komfortowo w GTA 4 to potrzeba sprzętu klasy Geforce GTX260 i cztero-rdzeniowego procesora więc o “małym upgradzie” kompa w przypadku tej gry możesz zapomnieć…Do wymiany musi iść cała platforma i zasilacz…Pytanie tylko czy masz na to fundusze?

4 rdzeniowy wcale nie jest potrzebny. Mój komp z podpisu spokojnie ciągnie gta 4 z 42fps więc nie gadaj bzdur

t.luk wspomniał o gtx260, nie o radeonach… ostatnio sceptycznie nastawieni redaktorzy w nvision zrobili test skalowania się gf’ów vs radeonów na procesorach 2 - 4 rdzeniowych i w gf’ach wypadło to katastrofalnie… W sensie wypadło to tak źle że tylko z tego powodu sugerowałbym tutaj zakup radeona… Vertex3D HD5750 1gb można kupić za 350zł i wydaje się to być bardzo ciekawa karta, szczególnie w takiej cenie… jeśli 410zł wchodzi w grę to 5770, a jeśli jeszcze trochę więcej to 6850 ;>

Tak czy siak 5750 jest już całkiem niezłym średniakiem, w razie czego ma trochę potencjału oc.

I dodatkowo wg strony asusa http://www.asus.com/Product.aspx?P_ID=ly0uHyAg2GI5nzmr twoja płyta główna obsługuje 2 rdzeniowe core 2 duo e6700… kupując niedrogo takowy używany procesor miałbyś znaczący upgrade komputera, adekwatny do nowej karty graficznej.

Artykuł znam. Tylko poprostu chodzi tu o gta 4 że wcale nie musi to być procesor 4 jajowy

Do komfortowego grania w GTA 4 wskazany jest procesor czterordzeniowy albo mocno podkręcony dwurdzeniowy (co zresztą sam masz sądząc po Twojej sygnaturce). Poleciłem wydajną kartę nVidii + czterordzeniowy procesor z tego względu, że sam na kręconym E8400 nie mogłem grać płynnie przy full detalach w rozdzielczości 1280x1024 a jak wiadomo GTA 4 to konwersja z konsol więc cztery jajka są bardziej jak wskazane (a przynajmniej przy Geforce’ach). Na Radeonie ze średniej półki wtedy nie sprawdzałem ale też i nVision nie ma stosownych wykresów z GTA 4…

P.S. Chciałbym zobaczyć Twoje 42 klatki/s przy pełnych detalach w 1280x1024 i dużym ruchu ulicznym 8)

Pisałem w nie jednym poście że gram na średnich bo wiadomo że do full lepszy sprzęt jest potrzebny

Zasilacz to I-Box SFAN ATX, a jeśli chodzi o to Gta to liczę się z tym, że o graniu w najwyższych detalach mogę zapomnieć, fajnie by było jakby na niskich pociągnęło dlatego zaznaczam, że fajnie by było jakby udało się jakąś kartę dobrać ale nie jest to absolutnie konieczne. A co do kosztów to najlepiej w okolicach 200 zł.

proc jest słaby. ramu mało. kasy brak.

napewno nie kupuj gtx 260 + mocny zasilacz.

może lepiej proca wymienić na jakiegoś E6300 albo najlepiej E6600. ramu przydało by się 2gb. a karta:

http://www.arest.pl/produkt/Karty-grafi … 557OC-1GI/

ale to wszystko kosztuje więc pozostaje ci forma C i świeży windows bo za 200 zł nic nie zrobisz.

pozdro

Wiesz co, zdecyduje się w końcu co Ty w ogóle chcesz doradzić bo piszesz, że proc słaby a chwilę potem radzisz mu:

Oczywiście, że jeśli przesiadka ma być zauważalna to na coś klasy E8400 ale to już i płyta główna musi obsługiwać…A co do grafiki to Geforce GTX260 to był przykład karty gdzie masz na pokładzie sporo RAM-u i to on jest w tej grze bardzo potrzebny więc niech się nie spodziewa, że karta za 150-200zł z 512MB pamięci zdziała tutaj jakieś cuda…Jeśli już, to niech rozejrzy się za czymś klasy HD4870 lub 5770 ale jak już wspominałeś to już raczej nie są groszowe sprawy…

@t.luk

E8400 to właściwie to samo co E6700 tylko z wyższym taktowaniem, inną nazwą i większym potencjałem oc dzięki 45nm, tak więc różnicy między tak samo taktowanym E6700 i E8400 nie uświadczysz, ale to swoją drogą.

No czyli krótko mówiąc jest wydajniejszy :slight_smile: Zresztą co ja się będę “produkował”…Macie tutaj “porównywarkę” :slight_smile:

Napisałeś wcześniej:

Co w kontekście proponowanego e6700 jest bez sensu, bo procesory te dzieli tylko kilka procent wydajności… w porównaniu do e8200 nie ma w ogóle zauważalnej różnicy. Na dodatek biorąc pod uwagę fakt iż płyta główna zainteresowanego nie obsługuje 45nm procesorów(i że są one droższe od prawie identycznych 65nm modeli nawet na rynku wtórnym) była to po prostu błędna i bezsensowna propozycja wprowadzająca niepotrzebne zamieszanie.

Witam.Posiadam jednostkę " Fujitsu Siemens Scenic E600 " Procesor 2.6 GHZ 512 mb ram i grafikę 96 MB która chciałbym zmienić na większą. jest możliwość zamontowania karty 512 MB ? AGP 8x złącze na pokładzie

@Emil139

AGP 8x ogranicza cię do radeona 3850 w wersji na to złącze i tak, były dostępne w wersji z 512mb gddr3. Można się zastanawiać czy dodatkowe +/- 100W nie będzie stanowić problemu dla standardowego zasilacza.

@ Mariosti*

Nad czym my tu w ogóle dywagujemy? Ok, niech kolega wybierze procesor, który ma oficjalny support przez jego płytę główną (nie mam tutaj żadnych zastrzeżeń) ale Twoje porównanie E6700 vs E8400 jest lekko chybione skoro różnicę między nimi ustalasz na kilka %…Dałem Ci linkacza do takiego suchego porównania (wprawdzie jest tam E6750 ale zarys wydajności jest), zajrzałeś tam w ogóle?

Jeśli rozpoczynacie dyskusję, używajcie pełnych nazw - jest “ździebko” różnica pomiędzy C2D E6700, a PDC E6700 (oczywiście na korzyść tego drugiego)

@majcovsky

Na poprzedniej stronie podałem link do listy kompatybilnych procesorów na stronie asusa i jest tam podany tylko jeden e6700, łatwo można się domyśleć że chodzi o model starszy.

@t.luk

Wiem że będzie to dla ciebie szok, ale tak, spojrzałem na tamto zestawienie i samym spojrzeniem mogłem oszacować co oznaczają liczby tam podane. Najwyraźniej nie byłeś tego w stanie zrobić, więc już służę pomocą. Średnio e8400 w tamtych testach jest tylko 17% wydajniejszy od 13% niżej taktowanego e6700. Co zdecydowanie oznacza że są to procesory o porównywalnej wydajności, a nie że są różnej “klasy” jak to sugerowałeś. Mam nadzieję że rozumiesz o co się czepiam? Dodatkowo łatwiej jest podkręcić procesor który będzie faktycznie działał na płycie głównej… No i jeśli sugerujesz wymianę całej platformy to zostawanie na LGA775 też jest bez sensu…

Na koniec, jeśli chciałeś zaprezentować sensowne porównanie, to prędzej względem procesora który obecnie ma zainteresowany, a nie wobec praktycznie identycznego procesora który można zrównać taktowaniem do tego który zaproponowałeś http://www.anandtech.com/bench/Product/60?vs=92 Widoczny tu p4 ma HT i 800MHz wyższe taktowanie w odróżnieniu od procesora który ma zainteresowany. Jak widać nawet wtedy różnica jest kolosalna i czy to będzie przesiadka na e6700 (który faktycznie może zamontować na płycie głównej), czy też e8400 (który może sobie powiesić na ścianie).

Witam, od razu mówię, że jestem zielony w tych sprawach dlatego wolałem poradzić się na tym forum :). Chciałbym wymienić kartę graficzną, Ram i te GHz jeśli się da :D…

Płyta główna: Intel ® <–nie wiem czy to to prosiłbym o wskazanie gdzie znaleźć na komp.

Procesor: Pentium® 4 CPU 2.66GHz <–rozszerzenie adresu fizycznego mam

ram: 1.00GB

zasilacz: nie wiem gdzie to jest ale jak powiecie to powiem :smiley:

Tak więc chciałbym zmienić żeby trochę podrasować np GHz do 3.88 ram do 2-3GB i jakąś dobrą kartę graficzną.

Jaki masz budżet?