Nowa matryca dziwnie wyświetla obraz. Lenovo G560

(Ponki1986) #1

Witam. Posiadam laptopa Lenovo G560. Ostatnio obraz na ekranie stał się bardzo blady, jakby jasność ktoś podkręcił o 200-300%, praktycznie nic nie było widać, zmniejszenie podświetlenia kombinacją Fn+ nie pomogła. Podłączyłem laptopa do zewnętrznego monitora i wszystko było wyświetlane prawidłowo, czyli stwierdziłem że uszkodzona jest matryca. Wymontowałem ją, sprawdziłem numer producenta i zakupiłem nową. Dzisiaj przyszła nowa i zamontowałem ją, ale obraz nie jest wyświetlany prawidłowo. Obraz jest jakiś fioletowy, na czarnym tle białe litery mają zielone cienie. A regulacja podświetlenia nie działa płynnie, czyli stopniowo od ciemnego do najjaśniejszego, tylko co jeden stopień podświetlenia obraz jest podświetlany maksymalnie lub minimalnie.

Czy ktoś spotkał się z podobną sytuacją? Czy można obstawić, że uszkodzona jest płyta główna? Przewód do matrycy wygląda w porządku, troszkę nim powyginałem na lewo i prawo, ale nie wpłynęło to na wyświetlany obraz. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

(abrakadabra77) #2

Pierwsza rzecz - 2x upewnij się że wszystko masz  dobrze  powpinane,  podociskane  itp 

Podepnij  jeszcze  raz  tą  pierwszą matrycę i spróbuj zobaczyć czy są takie same artefakty 

Co do płyty głównej - może być uszkodzony układ KBC - wśród jego zadań jest również  sterowanie  podświetleniem matrycy

Oczywiście jest też możliwość że  nowa  matryca ma uszkodzoną  elektronikę 

(Ponki1986) #3

Aktualnie po włożeniu starej matrycy sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku nowej, lecz dodatkowo dalej obraz jest bardzo rozjaśniony. Ponownie sprawdziłem taśmę i nic nie znalazłem, zdjąłem obudowę od spodu i  laptop był uruchomiony próbowałem docisnąć układ graficzny, ale to też nie wniosło żadnych zmian. Wcześniej na starej matrycy obraz był tylko taki bardzo rozjaśniony i nie wyraźny. Na nowej obraz wyglądał jak na załączonych zdjęciach. Po włożeniu tej starej nastąpiło połączeniu objawów ze starej i nowej.

(abrakadabra77) #4

Czyli można przyjąć z dużym prawdopodobieństwem  że nowa  matryca jest sprawna. Pozostaje Ci sprawdzić taśmę i inwerter  o ile  masz  taką możliwość  - układu KBC sam raczej nie  przetestujesz  więc  jakiś  konkretny serwis  by się  przydał  

(Ponki1986) #5

Inwerter odpada, podświetlanie LED. Taśmę wyginałem we wszystkie strony, ale nic to nie dało. Nie mam drugiej na podmiankę. Ogólnie to regulacja podświetlenia w starej matrycy działa poprawnie, tylko nawet ściemniony obraz jest nie wyraźny, jakby naświetlony i dodatkowo teraz wszędzie ten fiolet jak na załączonych zdjęciach.