Nowa metoda uwierzytelniania w Google Pay

“Do tej pory, w przypadku płatności powyżej 100 zł w Polsce, musieliście podawać kod PIN Waszej karty płatniczej. Dzięki wprowadzanym właśnie przez nas zmianom, nie będzie już to konieczne”

Słabo. W ogóle: zmiana limitu z 50 na 100 PLN to krok w złą stronę. A nowe posunięcie to w ogóle porażka. Użytkownik sam powinien decydować jaki próg kwotowy (i czy w ogóle) jest skłonny “autoryzować” bez PIN.

1 polubienie

Ja kompletnie nie rozumiem idei płatności telefonem bez potwierdzenia. Czemu to ma służyć? Dzisiaj każdy smartfon ma zabezpieczenie kciukiem czy twarzą więc to żaden problem.

1 polubienie

Odblokowanie to jedno, a autoryzowanie większych kwot do drugie. W omawianym przypadku wystarczy odblokowane urządzenie, żeby zapłacić rachunek np. na 2,5k.

W japku działa to tak, że wywołujesz kartę, autoryzujesz ją gębą i możesz płacić jaką jedną kwotę chcesz (a w zasadzie jaki sobie limit ustawiłeś na karcie).
Rozumem, że w androidzie nie trzeba autoryzować do kwoty 100zł, tylko nie wiem czemu to ma służyć, żadne z tego ułatwienie, a tylko zagrożenie jak ci ktoś zwinie telefon.

Jak sięgnę pamięcią, to tylko jeden z moich smartfonów pozwalał na płatności bez odblokowania ekranu - reszta nie aktywowała anteny NFC, dopóki ekran nie był odblokowany. Więc to na plus. Ale z racji tego, że uwielbiam 2FA, dodatkowa konieczność akceptacji płatności PINem jest zawsze mile widziana.

Że nie można płacić z zablokowanym ekranem, to trochę kiszka, ale że można płacić z odblokowanym ekranem to jeszcze większa kiszka :smiley:
Może źle cię zrozumiałem, że po odblokowaniu ekranu włącza się NFC i można płacić do woli, wykonać dowolną ilość transakcji?

To akurat bardzo dobrze.

No taka polityka Visa/Mastercard. Dla mnie każda płatność powinna być autoryzowana. A przynajmniej powinienem mieć możliwość określenia kwoty, od której terminal zacznie domagać się PINu. Aktualnie jest to wspomniana stówka.

Jeśli NFC zostało włączone w opcjach, to tak - odblokowanie ekranu uaktywnia antenę.

Visa/MC twierdzą, że po iluś tam razach poproszą o PIN bez względu na kwotę. Mnie się to jeszcze nie zdarzyło.

Co piąta powinna wymagać podania, może limit resetuje zatwierdzanie po płatności na 100,01 zł i więcej i od nowa system liczy.