Nowa nagrywarka- połączenie IDE czy Sata


(outca$t.) #1

Mam w kompie napęd CD podłączony kablem IDE(ATA). Czy jeżeli kupię nagrywarkę SATA, to będę mógł ją podłączyć (czy jest kompatybilna z obu standardami)?


(Johny) #2

Zależy,czy komputer ma wyjścia SATA na płycie,wtedy kupujesz takie różowe kable SATA i możesz podłączyć napęd zaletą są większe prędkości transmisji niż IDE ATA,zasilanie to samo,tu problem może rozwiązać przejściówka,SATA to płaskie wtyki,oczywiście komputer musi mieć kontroler i gniazda SATA na płycie głównej,innaczej można podłączyć urządzenia na SATA przez specjalną kartę z kontrolerem w wypadku,gdy masz starszy komputer,oczywiście trzeba rozważyć czy przy wolnym komputerze jest sens użyć interfejsu SATA,bo może się okazać,że lepiej sprawdzi się rozwiązanie klasyczne ATA


(Gen Salvador) #3

dodatkowy plus to lepsza wentylacja obudowy


(Mariosti*) #4

Szybkość pc’ta nie ma tu znaczenia, pionier dvr215d i tyle - już za rok może dwa na płytach głównych producenci zupełnie zrezygnują z ide więc lepiej ich uprzedzić.


(fiero) #5

A ja mam czarne więc nie wprowadzaj ludzi w błąd żeby kupowali różowe kable. Transmisja jest szybsza tylko teoretycznie, w praktyce w granicy błędu pomiarowego.

Ale oczywiście bardziej opłaca się kupno napędu na SATA, mniejsze kable, lepszy przepływ powietrza. Jedynie jeśli ktoś ma obudowę typu “big tower” i chce mieć napęd w górnej zatoce to może mieć kłopot z długością kabla, ale to są sytuacje sporadyczne które rozwiązuje kupno dłuższego kabla.


(Mariosti*) #6

Kable sata mogą być czerwone, szare, żółte, zielone, reagujące na światło UV w różny sposób itp itd.


(Gen Salvador) #7

no też właśnie nie kumam po co ten spór o kolor kabli

co do tematu to bierz nagrywarkę na SATA!!


(outca$t.) #8

Może podam dane płyty głównej:

ECS K7VTA3 v5

i jeszcze screena z menedżera:

baf7c5365b3642ca.jpg

Nie chce wchodzić w dodatkowe koszty związane z przejściówkami. Komputer jest z roku 2003.


(Gen Salvador) #9

no spoko luz, jeśli masz port Serial ATA to taką kup nagrywarkę


(outca$t.) #10

Chyba płyta obsługuje tylko ATA, da się to sprawdzić jeszcze jakoś inaczej? Bo w menedżerze ani w Evereście nie ma mowy o SATA więc chyba płyta obsługuje tylko IDE.


(Gen Salvador) #11

otwórz obudowę i sprawdź czy na płycie są złącza sata!


(Emilmlo) #12

Ta płyta niestety nie posiada SATA tylko samo ATA, aby podłączyć nagrywarkę SATA trzeba się wyposażyć w kontroler SATA lub w przejściówkę.