Nowa nagrywarka- połączenie IDE czy Sata

Mam w kompie napęd CD podłączony kablem IDE(ATA). Czy jeżeli kupię nagrywarkę SATA, to będę mógł ją podłączyć (czy jest kompatybilna z obu standardami)?

Zależy,czy komputer ma wyjścia SATA na płycie,wtedy kupujesz takie różowe kable SATA i możesz podłączyć napęd zaletą są większe prędkości transmisji niż IDE ATA,zasilanie to samo,tu problem może rozwiązać przejściówka,SATA to płaskie wtyki,oczywiście komputer musi mieć kontroler i gniazda SATA na płycie głównej,innaczej można podłączyć urządzenia na SATA przez specjalną kartę z kontrolerem w wypadku,gdy masz starszy komputer,oczywiście trzeba rozważyć czy przy wolnym komputerze jest sens użyć interfejsu SATA,bo może się okazać,że lepiej sprawdzi się rozwiązanie klasyczne ATA

dodatkowy plus to lepsza wentylacja obudowy

Szybkość pc’ta nie ma tu znaczenia, pionier dvr215d i tyle - już za rok może dwa na płytach głównych producenci zupełnie zrezygnują z ide więc lepiej ich uprzedzić.

A ja mam czarne więc nie wprowadzaj ludzi w błąd żeby kupowali różowe kable. Transmisja jest szybsza tylko teoretycznie, w praktyce w granicy błędu pomiarowego.

Ale oczywiście bardziej opłaca się kupno napędu na SATA, mniejsze kable, lepszy przepływ powietrza. Jedynie jeśli ktoś ma obudowę typu “big tower” i chce mieć napęd w górnej zatoce to może mieć kłopot z długością kabla, ale to są sytuacje sporadyczne które rozwiązuje kupno dłuższego kabla.

Kable sata mogą być czerwone, szare, żółte, zielone, reagujące na światło UV w różny sposób itp itd.

no też właśnie nie kumam po co ten spór o kolor kabli

co do tematu to bierz nagrywarkę na SATA!!

Może podam dane płyty głównej:

ECS K7VTA3 v5

i jeszcze screena z menedżera:

baf7c5365b3642ca.jpg

Nie chce wchodzić w dodatkowe koszty związane z przejściówkami. Komputer jest z roku 2003.

no spoko luz, jeśli masz port Serial ATA to taką kup nagrywarkę

Chyba płyta obsługuje tylko ATA, da się to sprawdzić jeszcze jakoś inaczej? Bo w menedżerze ani w Evereście nie ma mowy o SATA więc chyba płyta obsługuje tylko IDE.

otwórz obudowę i sprawdź czy na płycie są złącza sata!

Ta płyta niestety nie posiada SATA tylko samo ATA, aby podłączyć nagrywarkę SATA trzeba się wyposażyć w kontroler SATA lub w przejściówkę.