Nowa partycja z wolnego miejsca na HDD

Więc tak mam 2 partycje (ntfs) 1 - 7GB, 2 - 67GB. Na tej 2 mam 20GB wolnego miejsca i właśnie z tego wolnego miejsca chciałbym zrobić nowa partycje o rozmiarze 3GB, ew. wydzielić nie podzielny obszar by np. linux sam sobie z tego obszaru zrobil partycje. Jest taka możliwość :?: Jeśli tak proszę o wskazówki.

Można to zrobić między innymi programem

Paragon Partition Manager

do zakupienia z archwalnymi numerami Eksperta (chyba numer 2/05):

http://www.ks-ekspert.pl/sklepik/sklepik.asp

Tez tak myśałem, znalałem coś takiego program PM

czyli rozumiem że zmniejszam moja parycje 2 do 64GB i mam 3 GB nie podzielnej przestrzeni tak :?:

Zgadza się :wink:

No ok, kolejne pytanie

po tym bede miał nowa partycje tak czy coś innego?

Tak, będziesz miał możliwośc wyboru rodzaju partycji i potem po zaacketpowaniu będziesz mał możliwośc przeprowadzenia tych czynności.

Sprawa wygląda tak, że robiąc te wszystkie rzeczy program “zapisuje je do wykonania” dopiero potem na końcu klikasz ikonkę (nie pamiętam jak jest ona opisana bo w pracy nie mam dostępu do tego programu), która uruchamia wykonanie wszystkich tych zadań. W trakcie przeprowadzania tych czynności byc może zresetuje Ci sie komputer ale to jest normalny element pracy programu. W efekcie końcowym będziesz miał nową partycje o zadanym rozmiarze i typie.

Który typ formatowania odp. za opcje o ile takowa istnieje by był to obszar nie podzielny, czyli wolna przestrzeń na HDD:

  • ReiserFS

  • L-Swap2

  • HPFS

  • Ext2FS

  • Ext3FS

Update, Linux juz zainstalowany :slight_smile: czas zacząć przygode.

Nie bardzo rozumiem…

Przy tworzeniu nowej partycji i jej formatowaniu wybierasz typ systemu plików wybierając FAT lub NTFS. Co prawda są tam również podane typy które wymieniłeś ale nawet się nad nimi nie zastanawiałem…