Nowa pasta termoprzewodząca


(Foley') #1

Witam. Wiem, że postów na ten temat było już wiele, ale nie znalazłem nic co by mi pomogło. Mój problem wygląda następująco kilka miesięcy temu czyściłem radiator i zdjąłem go uszkadzając pastę termoprzewodzącą, jednak wtedy nie wymieniłem jej i zostawiłem tak jak była, a temperatura procesorów (Intel Core 2 Duo E6300 standardowe ustawienia w BIOS ie ) wynosiła +/- 48 stopni C , a gdy był obciążony w 100 % przez dłuższy czas kolo 65 stopni.Ostatnio podczas czyszczenia procka pokusiło aby wymienić pastę i tu zaczyna się problem. Zakupiłem pastę Zalman STG1 i nałożyłem oczywiście z zaleceniami producenta cienką warstwę pasty i zamocowałem , jak sądzę, wszystko jak trzeba (raczej nie ma luzów na kołkach itp.). Po odpaleniu kompa i włączeniu programu Core Temp 0.99 okazało się, że temp rdzeni wynosi około 68 stopni C przy praktycznie zerowym ich użyciu. Stwierdziłem, że może zrobiłem to źle i ponowiłem czynność nie zapominając o przetarciu miejsc styku spirytusem w celu oczyszczenia. Niestety to nic nie pomogło i dlatego szukam pomocy. Dodam jeszcze, że zalman piszę, iż pasta ta uzyskuje optymalna wydajność maksymalnie po 7 dniach i mam pytanie czy trzeba trochę odczekać żeby spadła temperatura czy na starcie powinna być niższa.


(Lukaszalewski) #2

Tak, ale czy aż tyle czasu na to potrzeba to mi się wierzyć nie chce... zazwyczaj po paru godzinach pasta uzyskuje taką konsystencję i właściwości, ale nie po 7 dniach, no ale mogę się mylić.


(Darth ReX) #3

Co ty, finetto? Nie kilka, a kilkadziesiąt godzin!


(Foley') #4

Ja mam ją nałożoną może od godziny tylko pytanie czy takie temperatury to nie jest przegięcie delikatnie mówiąc.


(Lukaszalewski) #5

No nie bądźmy już tacy szczegółowi! Bo musielibyśmy poznać etymologię słów kilka i kilkadziesiąt. Konkluzja jest taka, że te 7 dni to trochę dziwne.


(Foley') #6

Z góry dziękuję za pomoc. problem rozwiązałem sam, a kluczem do sukcesu było nałożenie warstwy pasty również na radiator - za 1. razem też tak zrobiłem, ale przeczytałem, że tylko na procek się smaruje na jakimś forum, a widocznie była to za gruba warstwa. teraz temp wynosi TYLKO 50 stopni ale może jak pasta się ułoży będzie lepiej.


(Przemi G) #7

Być może że jakoś czujnik uszkodziłeś ;/ Pasta termoprzewodząca co prawda nie osiąga swoich włąsciwości od razu ale powinna tak czy inaczej przewodzić temperature zaraz po nałożeniu ;/ Po 2 Core Temp 0.99 może wymyślać temperaturę.

Ale tak dla spokoju o sprzęt jak masz możliwość to zbadaj miernikiem lub oceń dotykiem czy radiator jest faktycznie nagrzany...


(Foley') #8

Raczej nic nie uszkodziłem bo w BIOS ie pokazywało mi 90 stopni także temperatura się zgadzała, ale podejrzewam jedno - jak nakladalem tylko paste na procek nalozylem radiator i go zdjalem nie bylo pasty na calosci radiatora tylko na obwodzie widocznie styku nie bylo i jak nalozylem dodatkowa wartswe problem zniknal, badz zle bym przymocowany w co watpie bo sprawadzalem to kilka razy przez ta temperature